Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.14) - en to fa translation catalogue (114 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Cost
fa: هزینه

en: Quantity
fa: تعداد

en: view
fa: مشاهده

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Country
fa: کشور

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Required
fa: اجباری

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Back
fa: بازگشت

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Display
fa: نمایش

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Month
fa: ماه

en: Price
fa: قیمت

en: Customers
fa: مشتریان

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Current
fa: جاری

en: State
fa: وضعیت

en: Owner
fa: مالک

en: Mon
fa: د.

en: Tue
fa: س.

en: Wed
fa: چ.

en: Thu
fa: پ.

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: ش.

en: Sun
fa: ی.

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Default state
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Operation
fa: عملکرد

en: City
fa: شهر

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Units
fa: واحدها

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Available
fa: در دسترس

en: All types
fa: تمام انواع

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Base price
fa: قیمت پایه

en: Add product
fa: افزودن محصول

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: By @name on @date
fa: توسط @name در @date

en: By @name
fa: توسط @name

en: Line item
fa: آیتم سطر

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: User information
fa: اطلاعات کاربر

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
fa: %name: شما باید یک مقدار عددی برای قیمت وارد کنید.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fa: الگو : %time. الگوی تاریخ به صورت YYYY-MM-DD است و %timezone و افست منطقه زمانی از ساعت محلی UTC تنظیم شده است.اگر فیلد را خالی بگذارید زمان ثبت فرم به عنوان زمان در نظر گرفته می شود

en: Owned by @name
fa: متعلق به @name

en: New order
fa: سفارش جدید

en: Owned by
fa: متعلق به

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد که هر کنشی را بر روی @entity_type اجرا کنند.

en: Create @entity_type of any type
fa: ايجاد @entity_type از هر نوع

en: Edit own @entity_type of any type
fa: ویرایش @entity_type خود از هر نوعی

en: Edit any @entity_type of any type
fa: ویرایش هر @entity_type از هر نوعی

en: View own @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی @entity_type خود از هر نوعی

en: View any @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی هر @entity_type از هر نوعی

en: Create %bundle @entity_type
fa: ایجاد @entity_type از نوع %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
fa: ویرایش @entity_type های خود از نوع %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
fa: ویرایش هر @entity_type از نوع %bundle

en: View own %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی @entity_type های خود از نوع %bundle

en: View any %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی هر @entity_type از نوع %bundle
