Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.14) - en to hi translation catalogue (75 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Cost
hi: लागत

en: Quantity
hi: मात्रा

en: view
hi: देखें

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Country
hi: देश

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Month
hi: माह

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Current
hi: मौजूदा

en: State
hi: अवस्था

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरु

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Operation
hi: काम

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण
