Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.15) - en to pt translation catalogue (129 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: view
pt: ver

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Display
pt: Exibição

en: Continue
pt: Continuar

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Month
pt: Mês

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: End Date
pt: Data Final

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Configuration
pt: Configurações

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Pedido

en: Default state
pt: Estado padrão

en: Operation
pt: Operação

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Unit
pt: Unidade

en: Units
pt: Unidades

en: Not published
pt: Não publicado

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Children
pt: Filho

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Available
pt: Disponível

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Base price
pt: Preço base

en: Add product
pt: Adicionar produto

en: Edit Link
pt: Editar Link

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Created on
pt: Criado em

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: Line item
pt: Item da fatura

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Select Type
pt: Selecione o Tipo

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
pt: %name: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato de data é AAAA-MM-DD e o fuso horário em relação ao UTC é %timezone. Deixe em branco para usar a hora de envio do formulário.

en: Owned by @name
pt: Propriedade de @name

en: Created @date
pt: Criado em @date

en: New order
pt: Novo pedido

en: Updated @date
pt: Atualizado em @date

en: Owned by
pt: Pertence a

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: %time hence
pt: Desde %time

en: The owner's user ID.
pt: A ID do usuário proprietário

en: !label of field %name
pt: !label do campo %name

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que usuários possam executar qualquer ação em @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar qualquer tipo de @entity_type

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Ver o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Remove item callback
pt: Remover chamada de item

en: Delete any %bundle @entity_type
pt: Excluir qualquer %bundle @entity_type

en: End date must be after start date.
pt: A data final deve ser posterior à data inicial.
