Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.4) - en to nl translation catalogue (155 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Value
nl: Waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: Cost
nl: Kostprijs

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: view
nl: weergeven

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Email
nl: E-mail

en: Year
nl: Jaar

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Month
nl: Maand

en: Price
nl: Prijs

en: Customers
nl: Klanten

en: End Date
nl: Einddatum

en: Customer
nl: Klant

en: Amount
nl: Bedrag

en: Current
nl: Huidige

en: State
nl: Status

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Mon
nl: ma

en: Tue
nl: di

en: Wed
nl: wo

en: Thu
nl: do

en: Fri
nl: vr

en: Sat
nl: za

en: Sun
nl: zo

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Order
nl: Volgorde

en: Default state
nl: Standaardstatus

en: Operation
nl: Bewerking

en: City
nl: Plaats

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Unit
nl: Eenheid

en: Arrival
nl: Aankomst

en: Departure
nl: Vertrek

en: Units
nl: Eenheden

en: Nights
nl: Aantal nachten

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Autocomplete text field
nl: Automatisch aanvullend tekstveld

en: Children
nl: Kinderen

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Available
nl: Beschikbaar

en: All types
nl: Alle typen

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Select All
nl: Selecteer alle

en: Add customer
nl: Voeg klant toe

en: Base price
nl: Basisprijs

en: Add product
nl: Product toevoegen

en: Edit Link
nl: Link bewerken

en: Bookings
nl: Reserveringen

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Delete Link
nl: Link verwijderen

en: By @name on @date
nl: Door @name op @date

en: By @name
nl: Door @name

en: Booking request
nl: Reserveringsverzoek

en: Edit booking
nl: Reservering bewerken

en: Booking
nl: Reservering

en: Default availability
nl: Standaardbeschikbaarheid

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
nl: %name: titel niet gevonden. Controleer de selectie.

en: Line item
nl: Factuurregel

en: %name must be a positive integer.
nl: %name moet een positief geheel getal zijn.

en: %name: invalid input.
nl: %name: geen toegestane waarde.

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Confirmation message
nl: Bevestigingsbericht

en: Rooms
nl: Kamers

en: Administrative settings
nl: Administratieve instellingen

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
nl: %name: Voer een numerieke waarde in voor de prijs.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nl: Opmaak: %time. De datumnotatie is JJJJ-MM-DD en %timezone is het tijdzoneverschil met de standaardtijd UTC. Laat dit leeg om het tijdstip van het indienen van het formulier te gebruiken.

en: Owned by @name
nl: Eigendom van @name

en: Created @date
nl: Aangemaakt op @date

en: New order
nl: Nieuwe bestelling

en: Updated @date
nl: Aangepast op @date

en: Owned by
nl: Eigendom van

en: Booking Type
nl: Reserveringstype

en: %time hence
nl: over %time

en: !label of field %name
nl: !label van veld %name

en: All (this page)
nl: Alles (deze pagina)

en: All (all pages)
nl: Alles (alle pagina's)

en: Administer @entity_type
nl: Beheer @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
nl: Sta gebruikers toe om elke actie uit te voeren op @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
nl: @entity_type maken van elk type

en: Edit own @entity_type of any type
nl: Bewerk eigen @entity_type van elk type

en: Edit any @entity_type of any type
nl: Bewerk elk @entity_type van elke type

en: View own @entity_type of any type
nl: Bekijk eigen @entity_type van elk type

en: View any @entity_type of any type
nl: Bekijk elk @entity_type van elk type

en: Create %bundle @entity_type
nl: %bundle @entity_type maken

en: Edit own %bundle @entity_type
nl: Bewerk eigen %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
nl: Bewerk elke %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
nl: Bekijk eigen %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
nl: Bekijk elke %bundle @entity_type

en: 1 day in advance
nl: 1 dag vooraf

en: Event Management
nl: Evenementbeheer

en: Save Booking
nl: Reservering bewaren

en: Delete Booking
nl: Reservering verwijderen

en: Rooms Booking
nl: Kamerrerserveringen

en: Booking Confirmed
nl: Reservering bevestigd

en: Booking Canceled
nl: Reservering geannuleerd

en: Booking Pending
nl: Reservering in behandeling

en: Booking Dates
nl: Reserveringsdatums

en: Bookable
nl: Beschikbaar voor boekingen

en: Bookable Units
nl: Boekbare eenheden

en: Please choose dates.
nl: Kies datums.

en: Availability Search
nl: Zoeken op beschikbaarheid

en: Arrival Date
nl: Aankomstdatum

en: Departure Date
nl: Vertrekdatum

en: Anonymous booking
nl: Anonieme reservering

en: Unconfirmed booking
nl: Onbevestigde reservering

en: Booking Price
nl: Reserveringsprijs

en: Anonymous Booking
nl: Anonieme reservering

en: End date must be after start date.
nl: Einddatum moet na de startdatum zijn.

en: Booking Options
nl: Reserveringsopties

en: Book This
nl: Boeken

en: Unable to load event.
nl: Kan het evenement niet laden.

en: New Event state is <strong>@state</strong>.
nl: Nieuwe status van evenement is <strong>@state</strong>.

en: Edit @unit_name
nl: @unit_name bewerken
