Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.5) - en to id translation catalogue (82 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Cost
id: Biaya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: view
id: tampilan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Country
id: Negara

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: %time ago
id: %time lalu

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Month
id: Bulan

en: Price
id: Harga

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Current
id: Saat ini

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Sun
id: Min

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Anonymous
id: Anonim

en: Order
id: Urutan

en: Default state
id: Status bawaan

en: Operation
id: Operasi

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Available
id: Ketersediaan

en: All types
id: Semua tipe

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Add product
id: Tambah produk

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: By @name on @date
id: Berdasarkan @name pada @date

en: By @name
id: Berdasarkan @name

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Format tanggal adalah YYYY-MM-DD dan %timezone adalah zona waktu yang dikompensasikan dari UTC. Biarkan kosong untuk menggunakan waktu pengiriman formulir.

en: %time hence
id: %time lalu
