Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.9) - en to uk translation catalogue (147 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: view
uk: переглянути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Country
uk: Країна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Forward
uk: Переслати

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: %time ago
uk: %time тому

en: Authored by
uk: Автор

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Month
uk: Місяць

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Покупці

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Current
uk: Поточна

en: State
uk: Стан

en: Owner
uk: Власник

en: Mon
uk: пн

en: Tue
uk: вт

en: Wed
uk: ср

en: Thu
uk: чт

en: Fri
uk: пт

en: Sat
uk: сб

en: Sun
uk: нд

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Послідовність

en: Default state
uk: Стан за замовчуванням

en: Operation
uk: Дія

en: City
uk: Місто

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Unit
uk: Одиниця

en: Arrival
uk: Прибуття

en: Departure
uk: Відправлення

en: Unit type
uk: Тип одиниці

en: Units
uk: Одиниці

en: Address Line 1
uk: Адреса основна

en: Address Line 2
uk: Адреса додаткова

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: Autocomplete text field
uk: Автодоповнюване текстове поле

en: Children
uk: Діти

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Available
uk: Доступно

en: All types
uk: Всі типи

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Base price
uk: Основна ціна

en: Add product
uk: Додати товар

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Created on
uk: Дата створення

en: Delete Link
uk: Вилучити посилання

en: By @name on @date
uk: @name, @date

en: By @name
uk: @name

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
uk: %name: відмінність заголовку. Будь ласка, перевірте ваш вибір.

en: Line item
uk: Позиція обліку

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинен бути додатнім цілим числом.

en: %name: invalid input.
uk: %name: неправильне введення

en: Check availability
uk: Перевірити доступність

en: User information
uk: Інформація про користувача

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Confirmation message
uk: Повідомлення про підтвердження

en: Rooms
uk: Кімнати

en: Administrative settings
uk: Адміністративні налаштування

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
uk: %name: необхідно ввести числове значення для ціни.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %time. Формат дати YYYY-MM-DD і %timezone зміщення часового поясу відносно UTC. Залиште порожнім, щоб використовувати час надсилання форми.

en: Owned by @name
uk: Належить користувачу @name

en: Created @date
uk: Створено @date

en: New order
uk: Нове замовлення

en: Updated @date
uk: Оновлено @date

en: Owned by
uk: Належить

en: Display error message
uk: Показувати повідомлення про помилку

en: %time hence
uk: %time віднині

en: The owner's user ID.
uk: ID користувача-власника.

en: !label of field %name
uk: !label поля %name

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
uk: Роль і власні дозволи для видів оновлені для керування сутностями Замовлення. Перевірки доступу в модулях та повноваження в базових видах мають бути оновлені вручну.

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
uk: Дозволити користувачам виконувати будь-яку дію з @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
uk: Створити @entity_type будь-якого типу

en: Edit own @entity_type of any type
uk: Редагувати власний @entity_type будь-якого типу

en: Edit any @entity_type of any type
uk: Редагування чийого завгодно типу сутності @entity_type будь-якого типу

en: View own @entity_type of any type
uk: Перегляд власного @entity_type будь-якого типу

en: View any @entity_type of any type
uk: Перегляд будь-якого @entity_type будь-якого типу

en: Create %bundle @entity_type
uk: Створити %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
uk: Редагувати власний %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
uk: Редагування будь-якого типу сутності @entity_type %bundle

en: View own %bundle @entity_type
uk: Перегляд власного %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
uk: Перегляд будь-якого %bundle @entity_type

en: 1 day in advance
uk: 1 день наперед

en: Duration: @startdate to @enddate
uk: Тривалість: @startdate - @enddate

en: Display the list of referenceable units as a textfield with autocomplete behaviour.
uk: Показ переліку доступних для посилань кімнат у вигляді текстового поля з властивістю автодоповнення.

en: Remove item callback
uk: Видалити зворотний виклик елемента

en: Variable examples of different types.
uk: Приклади змінних різноманітних типів.

en: Delete own %bundle @entity_type
uk: Видалення власного %bundle @entity_type

en: Delete any %bundle @entity_type
uk: Видалення будь-якого %bundle @entity_type

en: Change status to
uk: Змінити стан на
