Janrain Engage (formerly RPX) (7.x-2.1-beta1) - en to tr translation catalogue (58 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: view
tr: görüntüle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: The configuration options have been reset to their default values.
tr: Yapılandırma seçenekleri öntanımlı değerlerine getirildi.

en: Path
tr: Yol

en: User
tr: Kullanıcı

en: Only site administrators can create new user accounts.
tr: Sadece yöneticiler yeni kullanıcı hesabı oluşturabilir.

en: Comment
tr: Yorum

en: Fields
tr: Alanlar

en: Medium
tr: Orta

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Select
tr: Seç

en: Save field
tr: Alanı kaydet

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
tr: Tüm kişiselleştirmeler kaybedilecek. Bu işlem geri alınamaz.

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Error saving user account.
tr: Kullanıcı hesabı kaydedilirken bir hata oluştu.

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: About
tr: Hakkında

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: The field has been updated.
tr: Alan güncellendi.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
tr: Hesap başvurunuz için teşekkürler. Hesabınız şimdilik site yöneticisi tarafından onaylanmayı bekliyor.<br />Bu arada, parolanızla birlikte detaylı yönergeler e-posta adresinize gönderildi.

en: Uses
tr: Kullanım

en: Registration successful. You are now logged in.
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı. Şu an giriş yapmış durumdasınız.

en: New user: %name (%email).
tr: Yeni kullanıcı: %name (%email).

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p> Bu alanı kullanmadan önce bu ekrana bazı ek alanlar eklemelisiniz. Tercih ederseniz, bu alanlar <em> Görüntüden çıkar </em> olarak işaretlenebilir. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin. </p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p>Bu görünüm için aşağıdaki ikame kalıpları kullanılabilir. Sağdaki değeri görüntülemek için soldaki kalıbı kullanın. İşlem sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamazsınız; eğer burada listelenmeyen bir alana gereksinim duyuyorsanız, alanlarınızı tekrar sıralayın.<p>

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: The specified title is already in use.
tr: Belirtilen başlık kullanımdadır.

en: The field has been created.
tr: Alan oluşturuldu.

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

en: Delete field
tr: Alanı sil

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
tr: Başka bir kullanıcı (%other_user) bu bilgisayarda zaten giriş yapmış durumda, fakat siz %resetting_user kullanıcısı için tek-seferlik bağlantı kullanmaya çalıştınız. Lütfen <a href="!logout">çıkış yapın</a> ve bağlantıyı kullanmayı tekrar deneyin.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
tr: Tıkladığınız tek seferlik giriş bağlantısı geçersiz.

en: Delete field.
tr: Alanı sil
