Janrain Engage (formerly RPX) (7.x-2.3) - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: view
ja: ビュー

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: Path
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Only site administrators can create new user accounts.
ja: サイト管理者のみがアカウントを作成できる

en: Comment
ja: コメント

en: Fields
ja: フィールド

en: Medium
ja: 中程度

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Arguments
ja: 引数

en: Teasers
ja: ティーザー

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Select
ja: 選択

en: Save field
ja: フィールドの保存

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ja: すべての変更は失われます。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: Add new field
ja: フィールドを追加

en: About
ja: アバウト

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: The field has been updated.
ja: フィールドが更新されました。

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: アカウントをご申請いただき、ありがとうございます。 あなたのアカウントは現在、サイト管理者の承認待ちとなっております。<br />さしあたり、あなたのメールアドレス宛にご案内を含むウェルカムメッセージが送信されました。

en: Uses
ja: 機能

en: Registration successful. You are now logged in.
ja: 正常に登録されました。 あなたは現在、ログインしています。

en: New user: %name (%email).
ja: 新規ユーザー: %name (%email)

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このディスプレイでは、以下の置換パターンが使用できます。左側に表示されたパターンを使用することで、右側に示された値を表示することができます。レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: The specified title is already in use.
ja: 指定されたタイトルはすでに使用されています。

en: The field has been created.
ja: フィールドが作成されました。

en: Edit field
ja: フィールドの編集

en: Delete field
ja: フィールドの削除

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Define the text to use for the link title. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
ja: リンクタイトルに使用するテキストを定義します。任意の既存フィールド出力に挿入するために置換トークンを使用できます。

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
ja: 別のユーザー(%other_user) がこのコンピューターからサイトにログイン中に %resetting_user 用のワンタイムリンクを使ってログインしようとしています。<a href="!logout">ログアウト</a>後に、もう一度リンクからログインしてみてください。

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ja: ワンタイムログインのリンクは無効です。

en: Confirm email
ja: 確認メール

en: Delete field.
ja: フィールドを削除。
