Rules (7.x-2.0-beta2) - en to ar translation catalogue (177 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Item
ar: عنصر

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: all
ar: الكل

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Add
ar: إضافة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Event
ar: الحدث

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Error
ar: خطأ

en: Node
ar: العقدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Severity
ar: الحدة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Warning
ar: تحذير

en: System
ar: النظام

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: OR
ar: أو

en: Method
ar: الطريقة

en: Loop
ar: حلقة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Operator
ar: العامل

en: text
ar: نص

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: minutes
ar: دقائق

en: Clear
ar: مسح

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: equals
ar: يساوي

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Negate
ar: نفي

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Convert
ar: تحويل

en: revert
ar: استرجاع

en: comment
ar: تعليق

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: disable
ar: تعطيل

en: date
ar: تاريخ

en: Apply
ar: تطبيق

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Offset
ar: الإزاحة

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Data
ar: المعطيات

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: clone
ar: استنساخ

en: Element
ar: عنصر

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Rule
ar: قاعدة

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: export
ar: تصدير

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: - All -
ar: - الكل -

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Elements
ar: العناصر

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Entities
ar: الكيانات

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة
