Rules (7.x-2.0-beta3) - en to pt translation catalogue (419 entries)

en: Home
pt: Início

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: all
pt: todos

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Schedule
pt: Agendar

en: Add
pt: Adicionar

en: Path
pt: Caminho

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Endereços

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Conditions
pt: Condições

en: Warning
pt: Aviso

en: System
pt: Sistema

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: OR
pt: OU

en: Method
pt: Método

en: Loop
pt: Laço

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Operator
pt: Operador

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: text
pt: texto

en: Property
pt: Propriedade

en: Defaults
pt: Padrões

en: Rules
pt: Regras

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: Clear
pt: Limpar

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: equals
pt: igual

en: unchanged content
pt: conteúdo inalterado

en: unchanged user
pt: usuário não alterado

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Negate
pt: Negar

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: created content
pt: conteúdo criado

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
pt: Note que se o cache de página do Drupal estiver habilitado, este evento não será gerado para páginas servidas pelo cache.

en: viewed content
pt: conteúdo visualizado

en: deleted content
pt: conteúdo excluído

en: Existing system path
pt: Caminho existente no sistema

en: Create or delete a content's URL alias
pt: Criar ou apagar a URL alternativa de um conteúdo

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para o endereço dado.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para os endereços de sistema dados.

en: Send mail to all users of a role
pt: Enviar e-mail para todos os usuários de um papél

en: Page redirect
pt: Redirecionamento de página

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
pt: AVISO: Isto pode causar problemas se houver muitos usuários para estes papéis em seu site, já que seu servidor pode não ser capaz de lidar com todas as solicitações de email de uma vez.

en: The mail's subject.
pt: O assunto do email.

en: The mail's message body.
pt: O corpo da mensagem do email.

en: registered user
pt: usuário registrado

en: updated user
pt: usuário atualizado

en: viewed user
pt: usuário visto

en: deleted user
pt: usuário removido

en: User has logged in
pt: O usuário fez login

en: logged in user
pt: usuário autenticado

en: User has logged out
pt: Usuário fez logout

en: logged out user
pt: usuário deslogado

en: User has role(s)
pt: O usuário tem o(s) papel(is)

en: Whether the user has the selected role(s).
pt: Se o usuário tem os papéis selecionados.

en: any
pt: qualquer

en: Add user role
pt: Adicionar panel de usuário

en: Remove user role
pt: Remover papel do usuário

en: Execute custom PHP code
pt: Executar codigo PHP personalizado

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Selector
pt: Seletor

en: Site information
pt: Informações do site

en: Convert
pt: Converter

en: revert
pt: reverter

en: duration
pt: duração

en: comment
pt: comentar

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: disable
pt: desativar

en: date
pt: data

en: Apply
pt: Aplicar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Usage
pt: Uso

en: Execute
pt: Executar

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: After saving a new comment
pt: Depois de salvar um novo comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de apagar um comentário

en: After deleting a term
pt: Depois de apagar um termo

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: clone
pt: clonar

en: Element
pt: Elemento

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rule
pt: Regra

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: rule
pt: regra

en: export
pt: exportar

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras ativas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: created comment
pt: comentário criado

en: updated comment
pt: comentário atualizado

en: deleted comment
pt: comentário excluído

en: URL alias exists
pt: Existe URL alternativa

en: Cron maintenance tasks are performed
pt: Tarefas de manutenção do Cron são executadas

en: Set breadcrumb
pt: Definir trilha de navegação

en: ends with
pt: termina com

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Add !name
pt: Adicionar !name

en: Add more
pt: Adicionar mais

en: is greater than
pt: é maior que

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: viewed comment
pt: comentário visualizado

en: After saving new content
pt: Depois de salvar um novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Depois de atualizar um conteúdo existente

en: saved content
pt: conteúdo salvo

en: After deleting content
pt: Após apagar um conteúdo

en: Content is published
pt: O conteúdo está publicado

en: Content is sticky
pt: O conteúdo está fixo

en: Content is promoted to frontpage
pt: O conteúdo está promovido à página inicial

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
pt: O código PHP dentro de delimitadores &lt;?php ?&gt; serão avaliados e substituídos por seu resultado. Por exemplo:  &lt;? echo 1+1?&gt; será substituído por 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
pt: Além disso você pode usar as seguintes variáveis:

en: truth value
pt: valor verdadeiro

en: rules
pt: regras

en: Successfully sent email to %recipient
pt: Email enviado com sucesso para %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
pt: Email enviado com sucesso para os papéis %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
pt: O endereço de email do remetente. Deixe em branco para usar o email configurado para todo o site.

en: After saving a new term
pt: Despois de salvar um novo termo

en: created term
pt: termo criado

en: updated term
pt: termo atualizado

en: unchanged term
pt: termo inalterado

en: Block a user
pt: Bloquear um usuário

en: Rule sets
pt: Conjuntos de regras

en: Rule set
pt: Conjunto de regras

en: Scheduled evaluation date
pt: Data de avaliação do agendamento

en: Rules Scheduler
pt: Agendador de Regras

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: integer
pt: inteiro

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: Elements
pt: Elementos

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
pt: Note que algumas ações podem inicializar o sistema de temas. Após isso, é impossível a qualquer módulo alterar o tema utilizado.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
pt: Para mostrar tarefas agendadas você deve instalar o módulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
pt: Apagar uma tarefa agendada

en: Scheduled date
pt: Data de agendamento

en: Scheduled date and time stamp
pt: Data e hora agendadas

en: User provided identifier
pt: Identificador fornecido pelo usuário

en: ID to recognize this specific scheduled task
pt: ID para reconhecer esta tarefa agendada específica

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: schedule
pt: agenda

en: Entities
pt: Entidades

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Delete scheduled tasks
pt: Excluir as tarefas agendadas

en: Data comparison
pt: Comparação de dados

en: Condition set (OR)
pt: Conjunto de condição (OR)

en: Condition set (AND)
pt: Conjunto de condição (AND)

en: Action set
pt: Conjunto de ação

en: Administer rule configurations
pt: Administrar configurações de regra

en: Manage reaction rules and rule components.
pt: Gerenciar regras de reação e componentes de regra.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
pt: Responder a eventos e ações condicionais avaliadas.

en: unlabeled
pt: não rotulado

en: Current list item
pt: Item da lista atual

en: The list to loop over.
pt: A lista para o laço.

en: Site-wide settings and other global information.
pt: Configurações e outras informações globais que afetam todo o site.

en: After updating an existing comment
pt: Após atualizar um comentário existente

en: Before saving a comment
pt: Antes de salvar um comentário

en: saved comment
pt: comentário salvo

en: unchanged comment
pt: comentário inalterado

en: A comment is viewed
pt: Um comentário visualizado

en: Set a data value
pt: Defina um valor de dados

en: The new value to set for the specified data.
pt: O novo valor para definir os dados especificados.

en: Fetched entity
pt: Entidade buscada

en: Fetch entity by property
pt: Buscar entidade por propriedade

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
pt: Especifica o tipo de entidade que deve ser buscada.

en: The property by which the entity is to be selected.
pt: A propriedade pela qual a entidade será selecionada.

en: The property value of the entity to be fetched.
pt: O valor da propriedade da entidade a ser buscada.

en: Limit result count
pt: Limitar a contagem do resultado

en: Limit the maximum number of fetched entities.
pt: Limitar o número máximo de entidades buscadas.

en: Create a new entity
pt: Criar uma nova entidade

en: Specifies the type of the entity that should be created.
pt: Especifica o tipo de entidade que deverá ser criada.

en: Created entity
pt: Entidade criada

en: Save entity
pt: Salvar entidade

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
pt: Especifica a entidade ao qual deverá ser salva permanentemente.

en: Force saving immediately
pt: Forçar salvar imediatamente

en: Delete entity
pt: Apagar entidade

en: Item to add
pt: Item a adicionar

en: Insert position
pt: Inserir posição

en: Item to remove
pt: Item a remover

en: Add a variable
pt: Adicionar uma variável

en: Specifies the type of the variable that should be added.
pt: Especifica o tipo de variável que deverá ser adicionada.

en: Added variable
pt: Variável adicionada

en: Create a data structure
pt: Cria uma estrutura de dados

en: Created data
pt: Dados criados

en: Reload form
pt: Atualizar formulário

en: Data to compare
pt: Dados para comparar

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: Data value
pt: Valor dos dados

en: Entity is new
pt: A entidade é nova

en: Entity has field
pt: A entidade contém campo

en: The name of the field to check for.
pt: O nome do campo a ser verificado.

en: Compare two data values of the same type with each other.
pt: Comparar entre dois valores de dados do mesmo tipo.

en: is lower than
pt: é menor que

en: Before saving content
pt: Antes de salvar qualquer conteúdo

en: Content is viewed
pt: O conteúdo é visualizado

en: view mode
pt: modo de visualização

en: Content is of type
pt: O conteúdo é do tipo

en: The content type(s) to check for.
pt: O(s) tipo(s) de conteúdo a serem verificados.

en: Create or delete any URL alias
pt: Criar ou apagar qualquer URL alternativa

en: Leave it empty to delete the URL alias.
pt: Deixe vazio para apagar a URL alternativa.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
pt: Criar ou apagar uma URL alternativa de um termo de taxonomia

en: Enter PHP code to proccess the selected argument value.
pt: Digite o código PHP para processar o valor do argumento selecionado.

en: Note that you can also specify negative numbers.
pt: Repare que você pode informar números negativos.

en: formatted text
pt: texto formatado

en: decimal number
pt: número decimal

en: list of text
pt: listagem de textos

en: list of integer
pt: listagem de inteiros

en: Replacement patterns for %label
pt: Padrões de substituição para %label

en: Drupal is initializing
pt: O Drupal está inicializando

en: System log entry is created
pt: Um registro de log é criado

en: Log entry
pt: Registro de log

en: The category to which this message belongs
pt: A categoria à qual pertence esta mensagem

en: Request uri
pt: URI da requisição

en: Show a message on the site
pt: Mostrar uma mensagem no site.

en: Repeat message
pt: Repetir mensagem

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
pt: Se for desabilitado e a mensagem já tiver sido mostrada, então a mensagem não será repetida.

en: Force redirect
pt: Forçar redirecionamento

en: Select the roles whose users should receive the mail.
pt: Selecione os papéis cujos usuários devem receber o e-mail.

en: After updating an existing term
pt: Após atualizar um termo existente

en: Before saving a taxonomy term
pt: Antes de salvar um termo de taxonomia

en: saved term
pt: termo salvo

en: deleted term
pt: termo exlcuído

en: After saving a new vocabulary
pt: Depois de salvar um novo vocabulário

en: created vocabulary
pt: vocabulário criado

en: After updating an existing vocabulary
pt: Após atualizar um vocabulário existente

en: updated vocabulary
pt: vocabulário atualizado

en: unchanged vocabulary
pt: vocabulário não modificado

en: Before saving a vocabulary
pt: Antes de salvar um vocabulário

en: saved vocabulary
pt: vocabulário salvo

en: After deleting a vocabulary
pt: Depois de excluir um vocabulário

en: deleted vocabulary
pt: vocabulário excluído

en: After saving a new user account
pt: Depois de salvar uma nova conta de usuário

en: After updating an existing user account
pt: Após atualizar uma conta de usuário existente

en: Before saving a user account
pt: Antes de salvar uma conta de usuário

en: saved user
pt: usuário salvo

en: User account page is viewed
pt: A página da conta do usuário é visualizada

en: After a user account has been deleted
pt: Após uma conta de usuário ser excluída

en: Match roles
pt: Comparar papéis

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
pt: Se corresponder a todos os papéis selecionados, o usuário deve ter <em>todos</em> os papéis selecionados.

en: User is blocked
pt: Usuário está bloqueado

en: Variable label
pt: Nome da variável

en: Provided variables
pt: Variáveis fornecidas

en: Switch to the direct input mode
pt: Trocar para o modo de entrada direta

en: Switch to data selection
pt: Trocar para seleção de dados

en: The variable name %name is already taken.
pt: O nome de variável %name já está em uso.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
pt: O nome legível por máquina desta configuração é usada por regras internamente para identificar a configuração. Esse nome deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados e deve ser exclusivo.

en: The machine-readable name %name is already taken.
pt: O nome de sistema %name já está em uso.

en: Data selector
pt: Seletor de dados

en: A list of values, one on each line.
pt: Uma lista de valores, um para cada linha

en: cloned
pt: clonado

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer habilitar o %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer desabilitar o %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer reverter o %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer apagar o %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
pt: %plugin %label habilitado.

en: Disabled %plugin %label.
pt: %plugin %label dasabilitado.

en: Deleted %plugin %label.
pt: %plugin %label apagado.

en: Select the %element to add
pt: Selecione o %elemento a ser adicionado

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
pt: Você tem certeza de que quer apagar o %element_plugin %element_name?

en: React on event
pt: Responder ao evento

en: Whenever the event occurrs, rule evaluation is triggered.
pt: Sempre que o evento ocorrer a regra será disparada.

en: Event %event was removed from %plugin %label
pt: Evento %event foi apagado do %plugin %label

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
pt: Formato de data incorreto. Digite a data no formato %format.

en: Data selectors
pt: Seletores de dados

en: Filter by plugin
pt: Filtrar por plugin

en: There are no rule components.
pt: Não existem componentes de regras.

en: Component plugin
pt: Plugin do componente

en: Choose which kind of component to create.
pt: Escolha o tipo de componente a ser criado.

en: Add new component
pt: Adicionar novo componente

en: Administrative interface for managing rules.
pt: Interface administrativa para o gerenciamento de regras.

en: Schedule component evaluation
pt: Agendar avaliação do componente

en: Rules scheduler
pt: Agendamento de Rules

en: Task identifier
pt: Identificador da tarefa

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
pt: Você precisa informar pelo menos um componente ou um identificador de tarefa.

en: Delete data
pt: Apagar dados

en: Rules configuration
pt: Configuração de regras

en: edit component
pt: editar componente

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pt: Para importar, copie o conteúdo da caixa de texto e cole na página de importação.

en: The user whose roles should be changed.
pt: O usuário cujos papéis devem ser alterados.

en: Delete tasks by component name
pt: Apagar tarefas por nome de componente

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
pt: Selecione o componete para qual apagar todas as tarefas agendadas

en: Delete tasks
pt: Apagar tarefas

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
pt: Todas as tarefas agendadas associadas com %config foram apagadas.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
pt: Você tem certeza de que quer apagar a tarefa agendada %tid?

en: Task %tid has been deleted.
pt: A tarefa %tid foi apagada.

en: Component %label has been scheduled.
pt: Componente %label foi agendado.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
pt: O componente para o qual as tarefas agendadas serão apagados.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
pt: Esta ação permite que você apague tarefas agendadas que estão esperando ser executadas.

en: Component name
pt: Nome do componente

en: The name of the component
pt: O nome do componente

en: Asc
pt: Ascendente

en: No tasks have been scheduled.
pt: Não há tarefas agendadas.

en: Delete this scheduled task
pt: Excluir esta tarefa agendada

en: Component filter
pt: Filtro de componente

en: execute
pt: executar

en: Component %label has been executed.
pt: Componente %label foi executado.

en: Are you sure you want to remove the event %event from the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer apagar o evento %event do %plugin %label?

en: Unable to parse the pasted export.
pt: Não foi possível analisar a exportação colada.

en: Export misses plugin information.
pt: A exportação não encontrou informação do plugin.

en: Missing the required module %module.
pt: O módulo %module é necessário mas não foi encontrado.

en: Entity is of type
pt: Entidade é do tipo

en: The entity type to check for.
pt: O tipo da entidade a ser verificada.

en: list of @type_label items
pt: lista de itens de @type_label

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
pt: Não há regras ativas. <a href="!url">Adicionar nova regra</a>

en: There are no inactive rules.
pt: Não há regras inativas.

en: Import rule
pt: Importar regra

en: Import component
pt: Importar componente

en: Machine name:
pt: Identificador textual:

en: Paste an exported Rules configuration here.
pt: Cole aqui uma configuração de Rules exportada.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
pt: Regras de ordem que reagem sobre o mesmo evento. Regras com um peso superior são avaliadas depois de regras com menos peso.

en: Completed.
pt: Completo.

en: Add a new !plugin
pt: Adiciona um novo !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
pt: As tabelas do banco de dados para o Rules 2.x foram criadas. As tabelas antigas do rules 1.x ainda estão disponíveis e contém as suas regras que não puderem ser atualizadas.

en: Export %name
pt: Exportar %name

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
pt: Este formulário permite que você converta regras ou conjunto de regras da versão 1.x para 2.x.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
pt: Uma vez que você tenha convertido suas configurações, você pode limpar o seu banco de dados e <a href="!url">apagar</a> todas as configurações do Rules 1.x.

en: Convert configuration and export it.
pt: Converter configuração e exportá-la.

en: Convert configuration and save it.
pt: Converter configuração e salvá-la.

en: Converting %plugin %name...
pt: Convertendo %plugin %name...

en: rule set
pt: conjunto de regras

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
pt: Você tem certeza que deseja apagar as tabelas do Rules 1.x do banco de dados?

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
pt: As configurações do rules 1.x foram apagadas.

en: @entity identifier
pt: Identificador de @entity

en: Calculate a value
pt: Calcula um valor

en: Input value 1
pt: Entre com o valor 1

en: The first input value for the calculation.
pt: O primeiro valor para o cálculo.

en: The calculation operator.
pt: O operador de cálculo.

en: Input value 2
pt: Entre com o valor 2

en: The second input value.
pt: O segundo valor de entrada.

en: Calculation result
pt: Resultado do cálculo

en: Add an item to a list
pt: Adiciona um item em uma lista

en: Enforce uniqueness
pt: Forçar exclusividade

en: Remove an item from a list
pt: Remover um item de uma lista

en: List contains item
pt: A lista contém itens

en: The item to check for.
pt: O item a ser verificado.

en: Specify an identfier of a @entity.
pt: Especifique um identificador para a @entity

en: @entity identifiers
pt: Identificadores de @entity

en: %name must be an integer value.
pt: %name precisa ser um valor inteiro.

en: Each value must be an integer.
pt: Cada valor deve ser um número inteiro.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
pt: %name só pode conter letras minúsculas, números e sublinhado, e deve iniciar com uma letra.

en: List item
pt: Item da lista

en: Data type: !type
pt: Tipo de dado: !type

en: starts with
pt: começa com

en: Bypass Rules access control
pt: Ignorar o controle de acesso do Rules

en: Access the Rules debug log
pt: Acessar o registro de debug do Rules

en: Rules tags autocomplete
pt: Tags autocomplete de Rules

en: Missing required module %name.
pt: O módulo %name é necessário mas não foi encontrado.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
pt: %plugin: A variável nome %name contém caracteres inválidos.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
pt: %plugin: Especificando variáveis de estado não é possível para elementos filhos.

en: Text comparison
pt: Comparação de texto

en: regular expression
pt: expressão regular

en: Unblock a user
pt: Desbloquear um usuário

en: Filter by tag
pt: Filtrar por tag

en: Default theme region
pt: Região do tema padrão

en: Admin theme region
pt: Região do tema administrativo

en: without identifier
pt: sem identificador

en: Open all
pt: Expandir tudo

en: -Close all-
pt: -Fechar todas-

en: -Open all-
pt: -Expandir tudo-
