Rules (7.x-2.0-rc2) - en to hi translation catalogue (102 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Tags
hi: उपनाम

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: all
hi: सभी

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Add
hi: जोड़ें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Text
hi: लेख

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Error
hi: त्रुटि

en: Node
hi: नोड

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Warning
hi: चेतावनी

en: System
hi: प्रणाली

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: Method
hi: तरीका

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: <All>
hi: <सभी>

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Rules
hi: नियम

en: seconds
hi: क्षण

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Entity
hi: इकाई

en: AND
hi: तथा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Negate
hi: नकारना

en: Existing system path
hi: मौजूदा सिस्टम पथ

en: any
hi: कोई भी

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: comment
hi: कमेन्ट

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: disable
hi: अक्षम करना

en: date
hi: तिथि

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Identifier
hi: पहचान

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: After saving a new comment
hi: नवीन कमेन्ट के सहेजे जाने के उपरांत

en: After deleting a comment
hi: कमेन्ट के हटाये जाने के उपरांत

en: After deleting a term
hi: एक शब्द को हटाने के बाद

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: After saving new content
hi: विषय-वस्तु के सहेजे जाने के उपरांत

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

[ctx: data_types]
en: List
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: data_types]
en: list
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types
