Rules (7.x-2.12) - en to nl translation catalogue (343 entries)

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Tags
nl: Labels

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: all
nl: alle

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: Component
nl: Besturingselement

en: Components
nl: Componenten

en: Titles
nl: Titels

en: Paths
nl: Paden

en: User
nl: Gebruiker

en: action
nl: actie

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Error
nl: Fout

en: Data type
nl: Gegevenssoort

en: All
nl: Alle

en: hours
nl: uren

en: days
nl: dagen

en: Active
nl: Actief

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Your changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Roles
nl: Rollen

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Variable name
nl: Variabelenaam

en: Message type
nl: Berichttype

en: Severity
nl: Ernst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Count
nl: Aantal

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: System
nl: Systeem

en: Desc
nl: Aflopend

en: OR
nl: OF

en: Method
nl: Methode

en: Loop
nl: Lus

en: Basic
nl: Basis

en: months
nl: maanden

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: <All>
nl: -Allemaal-

en: Integer
nl: Geheel getal

en: IP Address
nl: IP-adres

en: false
nl: onwaar

en: true
nl: waar

en: text
nl: tekst

en: Property
nl: Eigenschap

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Rules
nl: Regels

en: seconds
nl: seconden

en: minutes
nl: minuten

en: Clear
nl: Wissen

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: equals
nl: is gelijk aan

en: Target type
nl: Doeltype

en: unchanged content
nl: onveranderde inhoud

en: unchanged user
nl: onveranderde gebruiker

en: Entity
nl: Entiteit

en: AND
nl: EN

en: None.
nl: Geen.

en: Negate
nl: Voorwaarde omkeren

en: Import failed.
nl: Importeren mislukt.

en: created content
nl: aangemaakte inhoud

en: updated content
nl: geupdate inhoud

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
nl: Noteer dat indien drupal's pagina cache geactiveerd staat, dit event niet zal plaatsvinden voor pagina's geserveerd uit de cache.

en: viewed content
nl: bekeken inhoud

en: deleted content
nl: verwijderde inhoud

en: Existing system path
nl: Bestaand systeempad

en: Create or delete a content's URL alias
nl: Maak of verwijder een inhouds URL alias

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
nl: Laat dit leeg om URL aliassen te verwijderen die verwijzen naar de opgegeven pad alias.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
nl: Laat het leeg om een URL alias die naar het opgegeven systeempad verwijst te verwijderen.

en: Send mail to all users of a role
nl: E-mail versturen naar alle gebruikers met een rol

en: Page redirect
nl: Pagina doorverwijzing

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
nl: WAARSCHUWING: Dit kan problemen veroorzaken als er te veel gebruikers op uw site zijn met deze rollen, aangezien uw server mogelijks niet alle mailverwerking ineens kan behandelen.

en: The mail's subject.
nl: Onderwerp van de mail.

en: The mail's message body.
nl: De inhoud van de mail (body).

en: registered user
nl: geregistreerde gebruiker

en: updated user
nl: geupdate gebruiker

en: viewed user
nl: bekeken gebruiker

en: deleted user
nl: verwijderde gebruiker

en: User has logged in
nl: Gebruiker heeft ingelogd

en: logged in user
nl: ingelogde gebruiker

en: User has logged out
nl: Gebruiker logde uit

en: logged out user
nl: uitgelogde gebruiker

en: User has role(s)
nl: Gebruiker heeft rol(len)

en: Whether the user has the selected role(s).
nl: Als de gebruiker de geselecteerde rol(len) heeft.

en: any
nl: elke

en: Add user role
nl: Voeg gebruikersrol toe

en: Remove user role
nl: Verwijder gebruikersrol

en: Execute custom PHP code
nl: Eigen PHP-code uitvoeren

en: PHP code
nl: PHP-code

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: Convert
nl: Converteren

en: revert
nl: terugzetten

en: duration
nl: duur

en: comment
nl: reactie

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: disable
nl: uitschakelen

en: date
nl: datum

en: Apply
nl: Toepassen

en: Variables
nl: Variabelen

en: Translation
nl: Vertaling

en: Decimal
nl: Decimaal

en: years
nl: jaren

en: Account blocked
nl: Account geblokkeerd

en: Usage
nl: Gebruik

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Data
nl: Gegevens

en: Data types
nl: Gegevenssoorten

en: After saving a new comment
nl: Na het opslaan van een nieuwe reactie

en: After deleting a comment
nl: Na het verwijderen van een reactie

en: Banned IP address %ip
nl: Uitgesloten IP-adres %ip

en: After deleting a term
nl: Na het verwijderen van een term

en: Add new rule
nl: Regel toevoegen

en: clone
nl: dupliceren

en: Translate
nl: Vertalen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: vocabulary
nl: woordenlijst

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Rule
nl: Regel

en: Debugging
nl: Debuggen

en: rule
nl: regel

en: export
nl: exporteer

en: translate
nl: vertalen

en: IP address
nl: IP-adres

en: created comment
nl: reactie aangemaakt

en: updated comment
nl: reactie bijgewerkt

en: deleted comment
nl: reactie verwijderd

en: Status report
nl: Statusrapportage

en: Configuration name
nl: Configuratienaam

en: ends with
nl: eindigt met

en: Send mail
nl: E-mail versturen

en: Add !name
nl: !name toevoegen

en: Add more
nl: Meer toevoegen

en: is greater than
nl: is meer dan

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: viewed comment
nl: reactie bekeken

en: After saving new content
nl: Na het opslaan van nieuwe inhoud

en: saved content
nl: inhoud opgeslagen

en: After deleting content
nl: Na het verwijderen van inhoud

en: Content is published
nl: Inhoud is gepubliceerd

en: Content is sticky
nl: Inhoud is vastgeplakt

en: Content is promoted to frontpage
nl: Inhoud is aangeraden op de voorpagina

en: rules
nl: regels

en: created term
nl: term aangemaakt

en: unchanged term
nl: onveranderde term

en: Block a user
nl: Een gebruiker blokkeren

en: Rule set
nl: Regelset

en: Rules Scheduler
nl: Rules-planner

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: The value of the variable.
nl: De waarde van de variabele.

en: integer
nl: geheel getal

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: %name must be a number.
nl: %name moet een getal zijn.

en: Elements
nl: Elementen

en: Upgrade
nl: Upgraden

en: schedule
nl: planning

en: Entities
nl: Entiteiten

en: Welcome (new user created by administrator)
nl: Welkom (nieuwe gebruiker aangemaakt door beheerder)

en: Welcome (awaiting approval)
nl: Welkom (in afwachting van goedkeuring)

en: Welcome (no approval required)
nl: Welkom (geen goedkeuring vereist)

en: Password recovery
nl: Wachtwoord opnieuw opvragen

en: Account activation
nl: Accountactivatie

en: Account cancellation confirmation
nl: Bevestiging om account op te heffen

en: Account canceled
nl: Account geannuleerd

en: Sort By
nl: Sorteer op

en: is one of
nl: is een van

en: Comparison operation
nl: Vergelijkingshandeling

en: Condition set (OR)
nl: Conditie-set (OF)

en: Condition set (AND)
nl: Conditie-set (EN)

en: Action set
nl: Actieset

en: Administer rule configurations
nl: Regelinstellingen beheren

en: Current list item
nl: Huidig item in een lijst

en: After updating an existing comment
nl: Na het bijwerken van een bestaande reactie

en: Before saving a comment
nl: Voor het opslaan van een reactie

en: saved comment
nl: reactie opgeslagen

en: unchanged comment
nl: onveranderde reactie

en: A comment is viewed
nl: Een reactie is bekeken

en: Set a data value
nl: Een waarde instellen

en: Created entity
nl: Entiteit aangemaakt

en: Save entity
nl: Entiteit opslaan

en: Delete entity
nl: Entiteit verwijderen

en: Add a variable
nl: Een variabele toevoegen

en: Added variable
nl: Variabele toegevoegd

en: Created data
nl: Aangemaakte data

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
nl: <strong>Geselecteerde data:</strong> %selector

en: Reload form
nl: Formulier herladen

en: Data value
nl: Gegevenswaarde

en: Entity is new
nl: Entiteit is nieuw

en: is lower than
nl: is lager dan

en: Content is viewed
nl: Inhoud wordt bekeken

en: view mode
nl: weergavemodus

en: Content is of type
nl: Inhoud is van type

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
nl: Specificeer een alternatief pad waarop deze data kan worden bereikt. Gebruik bijvoorbeeld 'over ons' als een pagina over de organisatie wordt geschreven. Gebruik een relatief pad en zet geen slash achter de alias.

en: formatted text
nl: opgemaakte tekst

en: Log entry
nl: Log-item

en: created vocabulary
nl: woordenlijst aangemaakt

en: updated vocabulary
nl: woordenlijst bijgewerkt

en: saved vocabulary
nl: woordenlijst opgeslagen

en: After deleting a vocabulary
nl: Na het verwijderen van een woordenlijst

en: deleted vocabulary
nl: woordenlijst verwijderd

en: After saving a new user account
nl: Na het opslaan van een nieuw account

en: After updating an existing user account
nl: Na het bijwerken van een bestaand gebruikersaccount

en: saved user
nl: gebruiker opgeslagen

en: User account page is viewed
nl: Gebruikersaccountpagina wordt bekeken

en: After a user account has been deleted
nl: Nadat een gebruikersaccount is verwijderd

en: User is blocked
nl: Gebruiker is geblokkeerd

en: A list of values, one on each line.
nl: Een lijst van waarden, één per regel.

en: cloned
nl: gedupliceerd

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
nl: Weet u zeker dat u %plugin %label wilt inschakelen?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
nl: Weet u zeker dat u %plugin %label wilt uitschakelen?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
nl: Weet u zeker dat u %plugin %label wilt terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
nl: Weet u zeker dat u %plugin %label wilt verwijderen?

en: Enabled %plugin %label.
nl: %plugin %label is ingeschakeld.

en: Disabled %plugin %label.
nl: %plugin %label is uitgeschakeld.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
nl: %plugin %label is teruggezet naar de standaard waarden.

en: Deleted %plugin %label.
nl: %plugin %label is verwijderd.

en: Select the %element to add
nl: Kies %element om toe te voegen

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
nl: Weet u zeker dat u %element_plugin %element_name wilt verwijderen?

en: React on event
nl: Op de gebeurtenis reageren

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
nl: Verkeerd datumformaat. Geef de datum op in het formaat %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Systeemnamen mogen alleen kleine letters, nummer en onderstrepingstekens bevatten en moet met een letter beginnen.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
nl: Een systeemnaam die de regel kort beschrijft.

en: Data selectors
nl: Data-selectors

en: Rules evaluation log
nl: Rules-evaluatielog

en: Filter by plugin
nl: Filter op plugin

en: Administrative interface for managing rules.
nl: Administratieve interface voor het beheren van regels.

en: Delete data
nl: Data verwijderen

en: Rules configuration
nl: Rules-configuratie

en: Asc
nl: Oplopend

en: Component %label has been executed.
nl: Component %label is uitgevoerd.

en: E-mail type
nl: Type e-mail

en: Export misses plugin information.
nl: Export mist plugin-informatie

en: Missing the required module %module.
nl: De vereiste module %module ontbreekt.

en: Import rule
nl: Regel importeren

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
nl: Wanneer geselecteerd, worden bij import alle bestaande instellingen met dezelfde ID vervangen.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
nl: Importeren van @entity %label is mislukt, een @entity met dezelfde naam bestaat al. Selecteer de overschrijf-optie om te vervangen.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
nl: U hebt niet de juiste toegangsrechten om deze Rules-instellingen te importeren.

en: Imported @entity %label.
nl: @entity %label geïmporteerd.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
nl: Sorteer regels die op dezelfde gebeurtenis reageren. Regels met een kleiner gewicht worden eerder behandeld dan regels met een groter gewicht.

en: Completed.
nl: Voltooid.

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: Add a new !plugin
nl: Een nieuwe !plugin toevoegen

en: Export %name
nl: %name exporteren

en: Converting %plugin %name...
nl: %plugin %name converteren...

en: rule set
nl: regelset

en: @entity identifier
nl: @entity-ID

en: Multilingual - Internationalization
nl: Meertalig - Internationalisering

en: Calculate a value
nl: Bereken een waarde

en: Calculation result
nl: Uitkomst van berekening

en: Add an item to a list
nl: Item aan een lijst toevoegen

[ctx: data_types]
en: List
nl: Lijst

en: Remove an item from a list
nl: Verwijder een item van een lijst

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
nl: <strong>Geselecteerde lijst:</strong> %selector

[ctx: data_types]
en: list
nl: lijst

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
nl: U kunt relatieve URLs invoeren, zoals %url, of absolute URLs als %absolute-url.

en: @entity identifiers
nl: @entity-identificeerders

en: %name must be an integer value.
nl: %name moet een getal zijn.

en: Each value must be an integer.
nl: Iedere waarde moet een getal zijn.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
nl: %name mag alleen kleine letters, nummer en onderstrepingstekens bevatten en moet met een letter beginnen.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
nl: Iedere waarde mag alleen kleine letters, nummer en onderstrepingstekens bevatten en moet met een letter beginnen.

en: Data type: !type
nl: Gegevenssoort: !type

en: starts with
nl: begint met

en: Bypass Rules access control
nl: Rules-toegangscontrole omzeilen

en: Rules tags autocomplete
nl: Rules-tags met automatische aanvulling

en: Missing required module %name.
nl: Vereiste module %name ontbreekt.

en: Text comparison
nl: Tekstvergelijking

en: Matching text
nl: Overeenkomende tekst

en: regular expression
nl: reguliere expressie

en: Unblock a user
nl: Een gebruiker deblokkeren

en: Filter by tag
nl: Filter op tag

en: Open all
nl: Alles openen

en: -Close all-
nl: -Alles sluiten-

en: -Open all-
nl: -Alles openen-

en: edit configuration
nl: configuratie aanpassen

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
nl: Regelconfiguraties inclusief gebeurtenissen, condities en acties beheren waarvoor de gebruiker toegangsrechten heeft.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
nl: Controle over alle configuraties ongeacht beperkingen van toegangsrechten voor gebeurtenissen, condities of acties.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
nl: Aan alle afhankelijkheden voor de Rules-configuratie %config wordt voldaan, dus deze is opnieuw geactiveerd.

en: Rules debug information: !log
nl: Rules-debuginformatie: !log

en: @plugin "@name"
nl: @plugin '@name'

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
nl: De Rules-documentatie staat online. Gebruik voor meer informatie over Rules de onderstaande links, Draag vooral bij aan het verbeteren van de online documentatie!

en: Rules introduction
nl: Rules-introductie

en: Rules terminology
nl: Rules-terminologie

en: Unknown @plugin %name.
nl: Onbekende @plugin %name.

en: Unknown event "!event_name"
nl: Onbekende gebeurtenis '!event_name'

en: Added event %event.
nl: Gebeurtenis %event toegevoegd.

en: Are you sure you want to remove the event?
nl: Weet u zeker dat u de gebeurtenis wilt verwijderen?

en: You are about to remove the event %event.
nl: U staat op het punt om gebeurtenis %event te verwijderen.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
nl: De gebeurtenis is verwijderd, maar een aantal variabelen die deze leverde, ontbreken nu.

en: Event %event has been removed.
nl: Gebeurtenis %event is verwijderd.

en: Use Rules component %component
nl: Rules-component %component gebruiken

en: Integrity
nl: Integriteit

en: Specify an identifier of a @entity.
nl: Geef een ID op voor een @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
nl: Geef een met komma's gescheiden lijst van ID's op voor @entity-entiteiten.

en: Convert data type
nl: Gegevenssoort converteren

en: Always down (9.5 -> 9)
nl: Altijd naar beneden (9,5 -> 9)

en: Always up (9.5 -> 10)
nl: Altijd naar boven (9,5 -> 10)

en: Tokens related to %label Rules variables.
nl: Tokens gerelateerd aan %label Rules-variabelen.

en: User has field access
nl: Gebruiker heeft toegang tot het veld

en: of @bundle-key %name
nl: van @bundle-key %name

en: Restrict by @bundle
nl: Tot @bundle beperken

en: The @bundle %bundle of %entity_type is not known.
nl: De @bundle %bundle van %entity_type is onbekend.

en: Block IP address
nl: IP-adres blokkeren
