Rules (7.x-2.13) - en to uk translation catalogue (695 entries)

en: Home
uk: Головна

en: enable
uk: увімкнути

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: all
uk: все

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Schedule
uk: Розклад

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Event
uk: Подія

en: Text
uk: Текст

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Titles
uk: Заголовки

en: Paths
uk: Шляхи

en: type
uk: тип

en: User
uk: Користувач

en: action
uk: дія

en: Continue
uk: Продовжити

en: Error
uk: Помилка

en: Node
uk: Матеріал

en: Data type
uk: Тип даних

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Active
uk: Активно

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Your changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Roles
uk: Ролі

en: Filter
uk: Фільтр

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Variable name
uk: Назва змінної

en: Message type
uk: Тип повідомлення

en: Severity
uk: Важливість

en: Field name
uk: Назва поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Conditions
uk: Умови

en: Warning
uk: Попередження

en: Advanced
uk: Розширені

en: System
uk: Система

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: OR
uk: АБО

en: Method
uk: Спосіб

en: Pathauto
uk: Автоcинонім

en: Loop
uk: Цикл

en: Basic
uk: Основні

en: months
uk: місяців

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Cache
uk: Кеш

en: <All>
uk: <Усі>

en: Operator
uk: Оператор

en: Integer
uk: Ціле число

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: text
uk: текст

en: Property
uk: Властивість

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Rules
uk: Правила

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Token
uk: Замінник

en: Clear
uk: Очистка

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: equals
uk: дорівнює

en: Target type
uk: Цільовий тип

en: unchanged content
uk: незмінений матеріал

en: unchanged user
uk: незмінений користувач

en: Entity
uk: Сутність

en: AND
uk: ТА

en: None.
uk: Ні.

en: Negate
uk: Інверсія

en: Import failed.
uk: Помилка імпорту.

en: created content
uk: створений матеріал

en: updated content
uk: оновлений матеріал

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
uk: Зверніть увагу, якщо увімкнено друпалівське кешування сторінки, ця подія не буде генеруватися для сторінок з кешу.

en: viewed content
uk: переглядуваний матеріал

en: deleted content
uk: видалений матеріал

en: Existing system path
uk: Чинний системний шлях

en: Create or delete a content's URL alias
uk: Створення або видалення URL-синоніма матеріалу

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
uk: Залиште порожнім, щоб видалити URL-синоніми, що вказують на даний синонім шляху.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
uk: Залиште порожнім, щоб видалити URL-синоніми, що вказують на даний системний шлях.

en: Send mail to all users of a role
uk: Надіслати пошту усім користувачам ролі

en: Page redirect
uk: Переадресація сторінки

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
uk: УВАГА: Це може викликати проблеми, якщо на Вашім сайті занадто багато користувачів з даною роллю, так що Ваш сервер не зможе обробити всі поштові запити відразу.

en: The mail's subject.
uk: Тема поштового повідомлення.

en: The mail's message body.
uk: Текст поштового повідомлення.

en: registered user
uk: зареєстрований користувач

en: updated user
uk: оновлений користувач

en: viewed user
uk: переглядуваний користувач

en: deleted user
uk: видалений користувач

en: User has logged in
uk: Користувач увійшов

en: logged in user
uk: користувач, що увійшов

en: User has logged out
uk: Користувач вийшов

en: logged out user
uk: користувач, що вийшов

en: User has role(s)
uk: Користувач має роль(ролі)

en: Whether the user has the selected role(s).
uk: Чи користувач має позначені ролі.

en: any
uk: будь-який

en: Add user role
uk: Додати роль користувача

en: Remove user role
uk: Видалити роль користувача

en: Execute custom PHP code
uk: Виконати власний код PHP

en: PHP code
uk: Код PHP

en: Selector
uk: Вибір

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: Convert
uk: Перетворити

en: revert
uk: відновити

en: duration
uk: тривалість

en: Plugin
uk: Плаґін

en: comment
uk: коментар

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: disable
uk: вимкнути

en: date
uk: дата

en: Apply
uk: Застосувати

en: Variables
uk: Змінні

en: Translation
uk: Переклад

en: Decimal
uk: Десяткове

en: years
uk: років

en: Account blocked
uk: Блокування облікового запису

en: Usage
uk: Використання

en: Execute
uk: Виконати

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Offset
uk: Зміщення

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Data
uk: Дані

en: Data types
uk: Типи даних

en: After saving a new comment
uk: Після збереження нового коментаря

en: After deleting a comment
uk: Після видалення коментаря

en: Banned IP address %ip
uk: Заборонена IP адреса %ip

en: After deleting a term
uk: Після видалення терміна

en: Add new rule
uk: Додати нове правило

en: clone
uk: клонувати

en: Translate
uk: Перекласти

en: Element
uk: Елемент

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: vocabulary
uk: словник

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Rule
uk: Правило

en: Debugging
uk: Зневадження

en: Parameter
uk: Параметр

en: rule
uk: правило

en: export
uk: експорт

en: translate
uk: перекласти

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Filter by event
uk: Фільтр за подією

en: Active rules
uk: Активні правила

en: Inactive rules
uk: Неактивні правила

en: created comment
uk: створений коментар

en: updated comment
uk: оновлений коментар

en: deleted comment
uk: видалений коментар

en: URL alias exists
uk: URL-синонім існує

en: Cron maintenance tasks are performed
uk: Запуск планувальника виконано

en: Set breadcrumb
uk: Установити навігаційну панель

en: Status report
uk: Звіт про стан

en: Configuration name
uk: Назва конфігурації

en: ends with
uk: закінчується на

en: Send mail
uk: Відправити пошту

en: Add !name
uk: Додати !name

en: Add more
uk: Додати ще

en: is greater than
uk: більше

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: PHP Evaluation
uk: Виконання PHP

en: viewed comment
uk: переглядуваний коментар

en: After saving new content
uk: Після збереження нового матеріалу

en: After updating existing content
uk: Після оновлення існуючого матеріалу

en: saved content
uk: збережений матеріал

en: After deleting content
uk: Після видалення матеріалу

en: Content is published
uk: Матеріал опубліковано

en: Content is sticky
uk: Матеріал прикріплено

en: Content is promoted to frontpage
uk: Матеріал виведено на головну сторінку

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
uk: PHP код всередині роздільників &lt;?php ?&gt; буде виконаний і замінений його виведенням. Наприклад, &lt;? echo 1+1?&gt; буде замінений на 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
uk: Більш того можна використати наступні змінні:

en: truth value
uk: істинне значення

en: rules
uk: правила

en: Successfully sent email to %recipient
uk: Електронний лист успішно надіслано отримувачу %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
uk: Електронний лист успішно надіслано ролі(ролям) %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
uk: Електронна адреса відправника. Для застосування адреси з налаштувань сайту залиште порожнім.

en: After saving a new term
uk: Після збереження нового терміна

en: created term
uk: створений термін

en: updated term
uk: оновлено термін

en: unchanged term
uk: незмінний термін

en: Block a user
uk: Заблокувати користувача

en: Rule sets
uk: Набори правил

en: Rule set
uk: Набір правил

en: Scheduled evaluation date
uk: Запланована дата виконання

en: Rules Scheduler
uk: Планувальник модуля Правила

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: The value of the variable.
uk: Значення змінної.

en: integer
uk: ціле число

en: Add event
uk: Додати подію

en: %name must be a number.
uk: %name повинен бути числом.

en: Elements
uk: Елементи

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
uk: Майте на увазі, що деякі дії можуть ініціалізувати систему тем. Після цього, будь-якого модуля змінити використовуваний тему буде неможливо.

en: Delete a scheduled task
uk: Видалити заплановане завдання

en: Scheduled date
uk: Запланована дата

en: Scheduled date and time stamp
uk: Запланована дата і час

en: User provided identifier
uk: Ідентифікатор наданий користувачем

en: ID to recognize this specific scheduled task
uk: ID для визначення цього конкретного запланованого завдання

en: Upgrade
uk: Модернізація

en: schedule
uk: розклад

en: Entities
uk: Сутності

en: Welcome (new user created by administrator)
uk: Привітання (новий користувач створений адміністратором)

en: Welcome (awaiting approval)
uk: Привітання (очікування схвалення)

en: Welcome (no approval required)
uk: Привітання (схвалення не потрібне)

en: Password recovery
uk: Відновлення пароля

en: Account activation
uk: Активація облікового запису

en: Account cancellation confirmation
uk: Підтвердження скасування облікового запису

en: Account canceled
uk: Обліковий запис скасовано

en: Sort By
uk: Впорядкувати за

en: is one of
uk: один з

en: Delete scheduled tasks
uk: Видалення запланованих завдань

en: Data comparison
uk: Порівняння даних

en: Comparison operation
uk: Операція порівняння

en: PHP evaluation
uk: Виконання PHP

en: Condition set (OR)
uk: Набір умов (АБО)

en: Condition set (AND)
uk: Набір умов (ТА)

en: Action set
uk: Набір подій

en: Administer rule configurations
uk: Адміністрування налаштувань правил

en: Manage reaction rules and rule components.
uk: Керування правилами реагування та компонентами правил.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
uk: Реагувати на події та додатково виконувати дії.

en: unlabeled
uk: без мітки

en: NOT AND
uk: НЕ ТА

en: NOT OR
uk: НЕ АБО

en: Current list item
uk: Поточний елемент списку

en: Site-wide settings and other global information.
uk: Загальні налаштування сайту та інша загальна інформація.

en: After updating an existing comment
uk: Після оновлення існуючого коментаря

en: Before saving a comment
uk: Перед збереженням коментаря

en: saved comment
uk: збережений коментар

en: unchanged comment
uk: незмінний коментар

en: A comment is viewed
uk: Коментар переглядається

en: Revision identifier
uk: Ідентифікатор редакції

en: Set a data value
uk: Встановіть значення даних

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
uk: Визначає дані, які можна змінити за допомогою селектора даних, наприклад  "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
uk: Нове значення, встановлюване для  вказаних даних.

en: Fetch entity by id
uk: Вибрати сутність за ідентифікатором

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
uk: Зазначає тип сутності, яку необхідно вибрати.

en: Fetched entity
uk: Вибрана сутність

en: Fetch entity by property
uk: Вибрати сутність за властивістю

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
uk: Зазначає тип сутності, яку необхідно вибрати.

en: The property by which the entity is to be selected.
uk: Властивість, за якою буде обиратися сутність.

en: The property value of the entity to be fetched.
uk: Значення властивості сутності, яка буде отримана.

en: Limit result count
uk: Обмежувати лічильник результатів

en: Limit the maximum number of fetched entities.
uk: Обмежує максимальну кількість вибираних сутностей.

en: Create a new entity
uk: Створити нову сутність

en: Specifies the type of the entity that should be created.
uk: Визначає тип сутності, яка має бути створена.

en: Created entity
uk: Створена сутність

en: Save entity
uk: Зберегти сутність

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
uk: Визначає сутність, яка повинна бути остаточно збережена.

en: Force saving immediately
uk: Виконувати негайний запис

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
uk: Зазвичай запис відкладається до завершення виконання, щоб об’єднати кілька записів в один. Якщо встановлено, запис буде виконуватись одразу.

en: Delete entity
uk: Видалити сутність

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
uk: Визначає сутність, яка має бути видалена без можливості відновлення.

en: The data list, to which an item is to be added.
uk: Список даних, до якого має бути доданий елемент.

en: Item to add
uk: Елемент, що додається

en: Insert position
uk: Позиція вставки

en: The data list for which an item is to be removed.
uk: Список даних, з якого має бути видалений елемент.

en: Item to remove
uk: Елемент, що видаляється

en: Add a variable
uk: Додати змінну

en: Specifies the type of the variable that should be added.
uk: Визначає тип змінної, яка має бути додана.

en: Added variable
uk: Додана змінна

en: Create a data structure
uk: Створити структуру даних

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
uk: Визначає тип структури даних, яка має бути додана.

en: Created data
uk: Створені дані

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
uk: <strong>Обрані дані:</strong> %selector

en: Reload form
uk: Оновити форму

en: Append the item to the end.
uk: Додати елемент в кінець.

en: Prepend the item to the front.
uk: Додати елемент на початок.

en: Data to compare
uk: Дані для порівняння

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
uk: Дані, що будуть порівнюватися, що вказуються за допомогою селектора даних, наприклад "node:author:name".

en: The comparison operator.
uk: Оператор порівняння.

en: Data value
uk: Значення даних

en: The value to compare the data with.
uk: Значення для порівняння данихю

en: Entity is new
uk: Сутність нова

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
uk: Вкажіть сутність, для якої необхідно виконати умову.

en: Entity has field
uk: Сутність має поле

en: The name of the field to check for.
uk: Назва поля, яке необхідно перевірити.

en: Compare two data values of the same type with each other.
uk: Порівняння двох значень даних одного типу.

en: is lower than
uk: менше, ніж

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
uk: Ця умова визначає, чи вказана сутність була щойно створена і не ще не була збережена до бази даних.

en: Before saving content
uk: Перед збереженням матеріалу

en: Content is viewed
uk: Матеріал переглянуто

en: view mode
uk: режим перегляду

en: Content is of type
uk: Матеріал належить до типу

en: The content type(s) to check for.
uk: Тип(и) матеріалу для перевірки.

en: Create or delete any URL alias
uk: Створення або видалення будь-якого синоніма URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
uk: Вказує чинний шлях, котрому необхідно надати синонім. Приклад: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
uk: Вкажіть альтернативний шлях, за допомогою якого можуть бути доступні ці дані. Наприклад, "about" для сторінки-представлення. Використовуйте відносний шлях без похилої риски в кінці.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
uk: Якщо вказано, мова, для якої застосовується URL-синонім.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
uk: Вкажіть альтернативний шлях, за допомогою якого можуть бути доступні матеріал. Наприклад, "about" для сторінки-представлення. Використовуйте відносний шлях без похилої риски в кінці.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
uk: Для видалення URL-синоніму залиште порожнім

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
uk: Створення або видалення синоніма URL терміна таксономії

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
uk: Вкажіть альтернативний шлях, за допомогою якого може бути доступний термін. Наприклад, "content/drupal" для терміна Друпал. Використовуйте відносний шлях без похилої риски в кінці.

en: Path has URL alias
uk: Шлях має URL-синонім

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
uk: Вказує наявний шлях, який слід перевірити. Наприклад: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
uk: Вкажіть синонім URL для перевірки. Наприклад, "about" для сторінки-представлення.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
uk: Введіть код PHP, що повертає оброблене значення, без обмежувачів &lt;?php ?&gt;. Вказане значення доступне в змінній $value. Приклад: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
uk: Якщо небхідно змінити змінну, просто повертайте масив нових значень змінних, наприклад: !code

en: Add offset
uk: Додати зміщення

en: Add an offset to the selected date.
uk: Додайте зміщення до обраної дати.

en: Note that you can also specify negative numbers.
uk: Зверніть увагу: також можна вказати від'ємні значення.

en: text token
uk: текстовий замінник

en: formatted text
uk: форматований текст

en: decimal number
uk: десяткове число

en: list of text
uk: список з тексту

en: list of integer
uk: список з цілих

en: any entity
uk: будь-яка сутність

en: Replacement patterns for %label
uk: Шаблони заміни для %label

en: Drupal is initializing
uk: Drupal ініціалізується

en: System log entry is created
uk: Створено запис у системному журналі

en: Log entry
uk: Запис журналу

en: The category to which this message belongs
uk: Категорія, до якої належить повідомлення

en: Request uri
uk: Запит uri

en: An associated, HTML formatted link
uk: Пов’язане, HTML-відформатоване посилання

en: Show a message on the site
uk: Показати повідомлення на сайті

en: Repeat message
uk: Повторити повідомлення

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
uk: Якщо вимкнено і повідомлення вже було показане, то воно не буде показане повторно.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
uk: Drupal шлях, синонім шляху, або зовнішній URL-адреса для перенаправлення. Введіть (необов’язково) запити після "?" і (необов’язково) якір після "#".

en: Force redirect
uk: Примусове переспрямування

en: Append destination parameter
uk: Додати параметр місця призначення

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
uk: Чи потрібно додавати параметр місця призначення до URL-адреси, щоб інше перенаправлення, виконане пізніше, могло повернути на вихідну сторінку.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
uk: Список назв для навігаційних рядків.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
uk: Список Drupal-шляхів для навігаційних рядків, відповідно порядку назв.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
uk: Оберіть ролі, чиї користувачі мають отримувати лист.

en: After updating an existing term
uk: Після оновлення наявного терміна

en: Before saving a taxonomy term
uk: Перед збереженням терміна таксономії

en: saved term
uk: збережений термін

en: deleted term
uk: видалений термін

en: After saving a new vocabulary
uk: Після збереження нового словника

en: created vocabulary
uk: створений словник

en: After updating an existing vocabulary
uk: Після оновлення існуючого словника

en: updated vocabulary
uk: оновлений словник

en: unchanged vocabulary
uk: незмінений словник

en: Before saving a vocabulary
uk: Перед збереженням словника

en: saved vocabulary
uk: збережений словник

en: After deleting a vocabulary
uk: Після видалення словника

en: deleted vocabulary
uk: видалений словник

en: After saving a new user account
uk: Після збереження нового облікового запису користувача

en: After updating an existing user account
uk: Після оновлення існуючого профілю користувача

en: Before saving a user account
uk: Перед збереженням облікового запису користувача

en: saved user
uk: збережений користувач

en: User account page is viewed
uk: Переглянуто сторінку облікового запису користувача

en: After a user account has been deleted
uk: Після видалення облікового запису користувача

en: Match roles
uk: Зіставлення ролей

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
uk: Якщо вказано збіг з усіма обраними ролями, користувач повинен мати <em>усі</em> обрані ролі.

en: User is blocked
uk: Користувач заблокований

en: Variable label
uk: Мітка змінної

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
uk: Назва змінної має містити лише літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення і має бути унікальною в області визначення.

en: Provided variables
uk: Надані змінні

en: Switch to the direct input mode
uk: Перемкнути в прямий режим введення

en: Switch to data selection
uk: Перемкнути в режим вибору даних

en: The variable name %name is already taken.
uk: Назва змінної %name вже використовується.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
uk: Машинна назва цієї конфігурації, що використовується внутрішньо правилами для її ідентифікації. Ця назва має містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення і має бути унікальною.

en: The machine-readable name %name is already taken.
uk: Машинна назва %name вже використовується.

en: Provides variables
uk: Забезпечує змінні

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
uk: Якщо позначено, результати умови буде замінений на протилежний, тобто отримувана ХИБНІСТЬ буде замінена на ІСТИНУ.

en: Data selector
uk: Селектор даних

en: A list of values, one on each line.
uk: Перелік значень, по одному на рядок.

en: cloned
uk: клоновано

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
uk: Ви дійсно бажаєте увімкнути % plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
uk: Ви дійсно бажаєте вимкнути % plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
uk: Ви дійсно бажаєте відновити % plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити % plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
uk: Увімкнено %plugin %label.

en: Disabled %plugin %label.
uk: Вимкнено %plugin %label.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
uk: %plugin %label відновлено до базових налаштувань.

en: Deleted %plugin %label.
uk: Видалено %plugin %label.

en: Select the %element to add
uk: Оберіть елемент %element для додавання

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %element_plugin %element_name?

en: React on event
uk: Реагувати на подію

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
uk: Неправильний формат дати. Вкажіть дату у форматі %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машино-читабельні назви мають містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та підкреслення.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
uk: Легка для читання назва, що коротко описує правило.

en: Data selectors
uk: Селектори даних

en: Rules evaluation log
uk: Журнал визначення правил

en: Filter by plugin
uk: Фільтр за плаґіном

en: There are no rule components.
uk: Компоненти правила відсутні.

en: Component plugin
uk: Плаґін компоненту

en: Add new component
uk: Додати новий компонент

en: Rules UI
uk: Інтерфейс правил

en: Administrative interface for managing rules.
uk: Адміністративний інтерфейс для управління правилами.

en: Schedule component evaluation
uk: Визначення компоненту розкладу

en: Rules scheduler
uk: Планувальник правил

en: Task identifier
uk: Ідентифікатор завдання

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
uk: Необхідно вказати принаймні компонент або ідентифікатор завдання.

en: Delete data
uk: Видалити дані

en: Rules configuration
uk: Конфігурація модуля Правила

en: edit component
uk: редагувати компонент

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
uk: Для імпортування скопіюйте вміст текстової області та вставте його на сторінці імпорту.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
uk: Набуває значення ІСТИНА, якщо даний матеріал належить до одного з вибраних типів матеріалу.

en: The user whose roles should be changed.
uk: Користувач, ролі якого повинні бути змінені.

en: Delete tasks by component name
uk: Видалити завдання за назвою компонента

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
uk: Виберіть компонент для якого слід видалити всі заплановані завдання.

en: Delete tasks
uk: Видалити завдання

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
uk: Всі заплановані завдання, пов'язані з %config були успішно видалені.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити заплановане завдання %id?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
uk: Це завдання з власним ідентифікатором %id виконує компонент %label і розпочнеться %date. Цю дію неможливо скасувати.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
uk: Це завдання виконує компонент %label і розпочнеться %date. Цю дію неможливо скасувати.

en: Task %tid has been deleted.
uk: Завдання  %tid було успішно видалено.

en: Component %label has been scheduled.
uk: Компонент %label було успішно заплановано.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
uk: Компонент, для якого будуть видалено заплановані завдання.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
uk: Всі завдання, анотовані наданим ідентифікатором будуть видалені.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
uk: Ця дія дозволяє видалити заплановані завдання, які чекають подальшого виконання.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
uk: До них можна адресуватися через ідентифікатор або назву компонента, беручи до уваги, якщо обрано обидва, лише завдання, що задовольняють обидві вимоги, призведуть до видалення.

en: Scheduled Rules components
uk: Заплановані компоненти правил

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
uk: Заплановані компоненти правил, що виконуються за часом і кроном

en: The internal ID of the scheduled component
uk: Внутрішній ідентифікатор запланованої компоненти

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: The name of the component
uk: Назва даного компоненту

en: Asc
uk: Зрост

en: No tasks have been scheduled.
uk: Жодних завдань не заплановано.

en: Delete this scheduled task
uk: Видалити це заплановане завдання

en: Component filter
uk: Фільтр компоненти

en: execute
uk: виконати

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
uk: Ця форма дозволяє вручну запустити виконання @plugin "%label". Якщо компонент вимагає яких-небудь параметрів, введіть необхідні аргументи виконання нижче

en: Component %label has been executed.
uk: Компонент %label було успішно виконано.

en: Component %label evaluated to %result.
uk: Компонент %label виконано з результатом %result.

en: Send account e-mail
uk: Надіслати електронну пошту від облікового запису

en: E-mail type
uk: Тип електронного листа

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
uk: Виберіть електронний лист на основі налаштувань вашого облікового запису на сайті для надсилання користувачеві.

en: %type e-mail sent to %recipient.
uk: Електронний лист %type надіслано %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
uk: Помилка надсилання листа %type до %recipient.

en: Unable to parse the pasted export.
uk: Неможливо проаналізувати вставлений експорт.

en: Export misses plugin information.
uk: Для експорта відсутня інформація про плаґін.

en: Missing the required module %module.
uk: Відсутній необхідний модуль %module.

en: Entity is of type
uk: Сутність належить типу

en: The entity type to check for.
uk: Тип сутності для перевірки.

en: list of @type_label items
uk: список з елементів @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
uk: Примушувати до перенаправлення навіть якщо присутній інший параметр місця призначення. За промовчанням Друпал буде перенаправляти на шлях, вказаний як параметр місця призначення, якщо він заданий.  Зазвичай параметр місця призначення додається до URL-адреси, наприклад !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
uk: Активні правила відсутні. <a href="!url">Додати нове правило</a>.

en: There are no inactive rules.
uk: Неактивні правила відсутні.

en: Import rule
uk: Імпорт правила

en: Import component
uk: Імпорт компонента

en: Paste an exported Rules configuration here.
uk: Вставте сюди експортовану конфігурацію модуля Правила.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
uk: Якщо позначено, будь-яка наявна конфігурація з таким самим ідентифікатором буде перезаписана імпортованою.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
uk: Невдалий імпорт @entity %label, @entity з таким самим машинним іменем вже існує. Для заміни позначте опцію "Перезаписати"

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
uk: Ви не маєте достатніх повноважень для імпортування цієї конфігурації правил.

en: Imported @entity %label.
uk: Імпортовано @entity %label.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
uk: Впорядкуйте правила, що реагують на одну й ту саму подію. Правила з більшою вагою виконуються після правил з меншою вагою.

en: Completed.
uk: Завершено.

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Add a new !plugin
uk: Додати новий плагін !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
uk: Створено таблицю бази даних для Rules 2.x. Старі таблиці для Rules 1.x все ще доступні і містять правила, які ще не оновлені.

en: Export %name
uk: Експорт %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
uk: Для імпортування скопіюйте вміст текстової області і вставте його на сторінці імпорту адміністративного інтерфейсу Правил. Якщо експорт не проходить перевірку цілісності під час імпорту, спробуйте використати метод збереження в базу даних і потім вручну виправити конфігурацію після перетворення.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
uk: Ця форма дозволяє перетворити правила або набори правил з Rules 1.x до Rules 2.x.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
uk: Після перетворення усі старі правила і набори правил залишатимуться в базі даних, поки їх не буде видалено вручну. В такий спосіб можна буде впевнитися, що перетворення пройшло належним чином до видалення старих правил та наборів правил.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
uk: Після успішного перетворення конфігурації, можна почистити базу даних і <a href="!url">видалити</a> усі конфігурації Rules 1.x.

en: Convert configuration and export it.
uk: Перетворити конфігурацію і експортувати її.

en: Convert configuration and save it.
uk: Перетворити конфігурацію і зберегти її.

en: Converting %plugin %name...
uk: Перетворення %plugin %name...

en: rule set
uk: набір правил

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
uk: Перетворені конфігурації були збережені до бази даних і з’являться в адміністративному інтерфейсі Правил.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити таблиці Rules 1.x з бази даних?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити таблиці Rules 1.x з бази даних? Всі конфігурації Rules 1.x будуть видалені незалежно від того, чи були вони перетворені.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
uk: Конфігурації Rules 1.x були успішно видалені.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
uk: Увага: Опція перевірки доступу до матеріалу для дії створення матеріалу більше не підтримується.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
uk: Увага: Опція 'негайно' для дії перенаправлення сторінки з Rules 2.x була вилучена.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
uk: Увага: Безпосереднє оновлення дії завантаження користувача за іменем не підтримується.

en: Data value is empty
uk: Значення даних відсутнє

en: Data to check
uk: Дані для перевірки

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
uk: Дані для перевірки на відсутність, що вказуються за допомогою селектора даних, наприклад, "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
uk: Введіть код PHP без роздільників &lt;?php?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
uk: Введіть код PHP, що повертає булеве значення, без роздільників &lt;?php?&gt; наприклад, <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
uk: На сайті залишились конфігурації правил з попередньої версії Rules 1.x. Відвідайте <a href="!url">сторінку оновлення</a> аби перетворити їх, докладніше у файлі README.txt.

en: @entity identifier
uk: Ідентифікатор @entity

en: Multilingual - Internationalization
uk: Багатомовність - Інтернаціоналізація

en: Calculate a value
uk: Обчислити значення

en: Input value 1
uk: Вхідне значення 1

en: The first input value for the calculation.
uk: Перше вхідне значення для обчислення.

en: The calculation operator.
uk: Оператор обчислення.

en: Input value 2
uk: Вхідне значення 2

en: The second input value.
uk: Друге вхідне значення.

en: Calculation result
uk: Результат обчислення

en: Add an item to a list
uk: Додати елемент до списку

[ctx: data_types]
en: List
uk: Список

en: Enforce uniqueness
uk: Забезпечення дотримання унікальності

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
uk: Додавати в список елемент, лише якщо його ще там не міститься.

en: Remove an item from a list
uk: Видалити елемент зі списку

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
uk: За потреби вкажіть початкове значення змінної.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
uk: <strong>Обраний список:</strong> %selector

en: List contains item
uk: Список містить елемент

en: The item to check for.
uk: Елемент для перевірки.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
uk: Наявні наступні змінні і їх можливо використати в коді PHP:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
uk: Додайте зміщення до вказаного числа. Наприклад, зміщення "1" додасть 1 до числа перш ніж воно буде передане як аргумент.

[ctx: data_types]
en: list
uk: список

en: list of text tokens
uk: список з текстових замінників

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
uk: Змінні, використовувані компонентом. Вони не редагується для конфігурацій, які надаються в коді.

en: Parameter + Provided
uk: Параметр + Надані

en: Provided
uk: Надані

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
uk: Має містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення і має починатись з літери.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
uk: Можна ввести відносні URL-адреси на кшталт %url, так і абсолютні на кшталт %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
uk: Список цілих чисел, відокремлених комами. Наприклад, введіть "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
uk: Список текстових замінників, відокремлених комами. Наприклад, введіть "один, два, три".

en: @entity identifiers
uk: ідентифікатори @entity

en: %name must be an integer value.
uk: %name має бути цілим значенням.

en: Each value must be an integer.
uk: Кожне значення має бути цілим числом.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
uk: %name має містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення і має починатись з літери.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
uk: Кожне значення має містити лише літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення і має починатись з літери.

en: List item
uk: Елемент списку

en: Data type: !type
uk: Тип даних: !type

en: starts with
uk: починається на

en: Bypass Rules access control
uk: Обхід контролю доступа до правил

en: Access the Rules debug log
uk: Доступ до журналу відлагодження модуля Правила

en: Rules tags autocomplete
uk: Автодоповнення теґів модуля Правила

en: Missing required module %name.
uk: Відсутній необхідний модуль %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
uk: %plugin: Назва змінної %name містить недозволені символи.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
uk: %plugin: Зазначені змінні стану не застосовні до дочірніх елементів.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
uk: Неможливо знайти @plugin %name. Можливо позначка обов'язковості відсутня, або в модулі не імплементовано функціонал оновлення.

en: The selected data property doesn't support writing.
uk: Обрана властивість даних не підтримує запис.

en: Invalid type specified.
uk: Вказано неприпустимий тип.

en: Text comparison
uk: Порівняння тексту

en: Matching text
uk: Текст для порівняння

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
uk: Якщо обрано операцію порівняння @regex, шаблон збігу буде інтерпретовано як <a href="@regex-wikipedia">регулярний вираз</a>.  Порада: Для вивчення, написання і тестування регулярних виразів може стати в нагоді сайт<a href="@RegExr">RegExr: Онлайновий засіб тестування регулярних виразів</a>.

en: regular expression
uk: регулярний вираз

en: Unblock a user
uk: Розблокувати користувача

en: Filter by tag
uk: Фільтр за теґом

en: Default theme region
uk: Область базової теми

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
uk: Області, де в базовій темі %theme буде відображатись журнал відлагодження. Для інших тем модуль Правила буде намагатись відобразити журнал в тій же області, або приховати його, якщо області не існує.

en: Admin theme region
uk: Область адміністративної теми

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
uk: Області, де в адміністративній темі %theme буде відображатись журнал відлагодження.

en: without identifier
uk: без ідентифікатора

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
uk: Порушення доступу! Для редагування цієї конфігурації недостатньо прав доступу.

en: Open all
uk: Відкрити всі

en: -Close all-
uk: -Закрити всі-

en: -Open all-
uk: -Відкрити всі-

en: edit configuration
uk: редагувати конфігурацію

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
uk: Адміністрування налаштувань правила включно з подіями, умовами та діями, на які користувач має достатні права доступу.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
uk: Керування всіма конфігураціями незалежно від обмежень повноважень у подій, умов або дій.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
uk: Залежно конфігурації модуля Правила %config знову виконуються, тому вона була активована повторно.

en: Rules debug information: !log
uk: Відлагоджувальна інформація модуля Правила: !log

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
uk: Параметр %name може бути налаштований лише за допомогою селектора.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
uk: Параметр %name не може бути налаштований за допомогою селектора.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
uk: Селектор даних %selector для параметра %name є неприпустимий.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
uk: Тип даних налаштованого аргументу не відповідає вимогам параметру %name.

en: Missing configuration for parameter %name.
uk: Відсутня конфігурація для параметра %name.

en: The component %config does not exist.
uk: Компоненту %config не існує.

en: Logging of Rules evaluation errors
uk: Журналювання помилок виконання модуля Правила

en: Log all warnings and errors
uk: Записувати усі попередження і помилки

en: Log errors only
uk: Записувати лише помилки

en: Evaluations errors are logged to the system log.
uk: Помилки виконання записуються в системний журнал.

en: Log debug information to the system log
uk: Записувати інформацію про відлагодження в системний журнал

en: Show debug information
uk: Показати інформацію про зневадження

en: In case of errors
uk: У разі помилки

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
uk: Відлагоджувальна інформацію відображується лише тоді, коли виконуються правила  і лише користувачам, які мають повноваження <a href="!url">%link</a>.

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
uk: Планує виконання компонентів модуля Правила за допомогою дій.

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
uk: @plugin %label (%name) був позначений, як пошкоджений, але зараз проходить перевірку цілісності і знову активований.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
uk: @plugin %label (%name) не проходить перевірку цілісності і не може виконуватись. Помилка: !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
uk: Щоразу, коли відбувається подія, спрацьовує правило.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
uk: Документація модуля Правила знаходиться в онлайн-доступі. Додаткова інформація про Правила знаходиться за посиланнями нижче. Не соромтесь допомагати в покращенні онлайн-документації!

en: Rules introduction
uk: Вступ до модуля Правила

en: Rules terminology
uk: Термінологія модуля Правила

en: Coding for Rules
uk: Написання коду для модуля Правила

en: Unknown @plugin %name.
uk: Невідомий @plugin %name.

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
uk: Список для перебору. Цикл зупинятиметься на кожному елементі списку, дозволяючи виконати з ним дії. Додаткову інформацію про використання циклів дивіться у <a href="@url">онлайновому довіднику</a>

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
uk: Введіть код PHP для обробки обраного значення аргументу.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
uk: Зверніть увагу, що замінники, що містять ланцюг об’єктів  – як-от [node:author:uid] – не перелічені тут, але все ще доступні. Режим введення <em>вибір даних</em> допоможе виявити більш складні шаблони заміни. Додаткову інформацію про складні шаблони заміни дивіться у <a href="@url">онлайн-документації</a>.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
uk: Правила реагування, перелічені нижче, реагують на певні обрані події на сайті. Кожне правило реагування може запускати довільну кількість <em>дій</em> і може мати довільну кількість <em>умов</em>, що мають задовольнятись для виконання дій. Також можна налаштувати <a href="@url1">компоненти</a> — окремі набори конфігурацій модуля Правила, що можуть бути використані в правилах та інших частинах сайту. Вступ до використання модуля Правила дивіться у <a href="@url2">онлайн-документації</a>.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
uk: Оберіть тип створюваного компонента. Кожен з типів компонент описаний в <a href="@url">онлайн-документації</a>

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
uk: Рядок, що ідентифікує це завдання. Будь-яке завдання для цього компонента з таким сами ідентифікатором буде замінене..

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
uk: Зверніть увагу, що виконання компонентів запускається <em>кроном</em> – переконайтесь в належному налаштуванні крону перевіривши !status сайту. Точність запланованого часу залежить від налаштованого інтервалу запуску крону. Додаткову інформацію про планування виконання компонент дивіться у <a href='@url'>онлайн-документації</a>.

en: Unknown event "!event_name"
uk: Невідома подія "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
uk: Теґи, пов’язані з цією конфігурацією, що використовуються для фільтрування в адміністративному інтерфейсі. Кілька теґів відокремлювати комами.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
uk: Ви збираєтесь додати новий @plugin до @config-plugin %label. Щоб зробити умови частиною цієї логічної групи використовуйте відступи. Додаткову інформацію про набори умов дивіться у <a href="@url">онлайн-документації</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
uk: Дата в GMT. Можна ввести фіксований час (наприклад, %format) або будь-які інші значення в GMT, що розпізнавані функцією PHP !strtotime (наприклад, "+1 day"). Відносні дати як-от "+1 day" або "now" стосуються часу виконання.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
uk: Видалення цього @removed-plugin пошкодить вашу конфігурацію, оскільки деякі надавані нею змінні використовуються плаґіном @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
uk: Оберіть додавану подію. Зверніть увагу, що додані події мають забезпечувати даними всі змінні, що застосовуються в правилі.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
uk: Подію додано, але вона не забезпечує даними усі використовувані змінні.

en: Added event %event.
uk: Додано подію %event.

en: Are you sure you want to remove the event?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю подію?

en: You are about to remove the event %event.
uk: Ви маєте намір видалити події %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
uk: Подію було видалено, але вона забезпечувала даними деякі змінні, які наразі відсутні.

en: Event %event has been removed.
uk: Подію %event було видалено.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
uk: Ця змінна зберігає кожен елемент списку в циклі. Вона буде доступна лише в межах циклу.

en: Use Rules component %component
uk: Використовувати компонент модуля Правила %component

en: Controls access for using the component %component via the provided action or condition. <a href="@component-edit-url">Edit this component.</a>
uk: Контроль доступу використання компоненту %component через  пропоновану дію чи умову. <a href="@component-edit-url">Редагувати цей компонент.</a>

en: The utilized component %config fails the integrity check.
uk: Використана компонента %config не пройшла перевірку цілісності.

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
uk: Якщо зазначено, мова, використовувана для отримання поштових повідомлень та теми.

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about how to use components.
uk: Компоненти — це окремі набори конфігурацій модуля Правила, що можуть бути використані в правилах та іншими модулями сайту. Компоненти, наприклад, зручні у випадку, коли необхідно використовувати однакові умови, дії та ролі у декількох місцях, або викликати їх з власного модуля.Також можна експортувати кожний з компонентів окремо. Додаткова інформація про використання компонентів знаходиться у <a href="@url">онлайн-документаціїї</a>

en: Rules (built in)
uk: Правила (вбудовані)

en: Note that Pathauto's URL path cleaning method can be configured at <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.
uk: Зверніть увагу, що метод очищення URL-шляху за допомогою модуля Автосинонім (Pathauto) може бути налаштований на сторінці <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.

en: URL path cleaning method
uk: Спосіб очищення URL-шляху

en: Choose the path cleaning method to be applied when generating URL path aliases.
uk: Оберіть метод очищення шляху, що застосовується при генеруванні синонімів URL-шляху.

en: Integrity
uk: Цілісність

en: Rules checks the integrity of your configurations to discover and exclude broken configurations from evaluation.
uk: Модуль Правила перевіряє цілісність конфігурації аби виявити і виключити виконання пошкоджених конфігурацій.

en: Recheck integrity
uk: Перевірити цілісність

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
uk: Модуль Правила кешує інформацію про наявні дії, умови та типи даних. Додатково для ефективного виконання кешуються всі компоненти та правила реагування.

en: Rebuild Rules' cache
uk: Перебудувати кеш Правил

en: The @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> fails the integrity check and cannot be executed.
uk: Плаґін @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> не пройшов перевірку цілісності і не може бути виконаний.

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
uk: Перевірено цілісність %count конфігурацій за %duration сек. Знайдено пошкоджених конфігурацій: %count_failed.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
uk: Кеш модуля Правила перебудовано за %duration сек.

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
uk: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Значення @delta

en: Translate a text
uk: Перекласти текст

en: The text to translate.
uk: Текст для перекладу.

en: The language to translate the text into.
uk: Мова для перекладу тексту.

en: The translated text
uk: Перекладений текст

en: Select a translated value
uk: Оберіть перекладене значення

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
uk: Оберіть перекладене значення, наприклад, доступне для перекладу поле. Якщо обрані дані не доступні для перекладу, буде обрано значення на нейтральній мов.

en: The language to translate the value into.
uk: Мова для перекладу значення.

en: The translated value
uk: Перекладене значення

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
uk: Переклади можна вводити на вкладці %translate. Значення аргументу перекладається на налаштовану мову.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
uk: Переклади можна вводити на вкладці %translate. Значення аргументу перекладається на поточну мову інтерфейсу.

en: Rules translation
uk: Переклад правил

en: Allows translating rules.
uk: Дозвіл перекладання правил.

en: condition
uk: умова

en: Configure access for using this component with a permission.
uk: Налаштуйте доступ до використання цього компоненту з повноваженням.

en: By default, the @plugin-type for using this component may be only used by users that have access to configure the component. If checked, access is determined by a permission instead.
uk: За умовчанням, @plugin-type для використання цього компоненту може бути використаний лише користувачами, що мають доступ до налаштування компоненту. Якщо позначено, замість цього доступ визначається за повноваженням.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the configured language.
uk: Якщо надається багатомовне джерело даних (наприклад, доступне для перекладу поле), аргумент перекладається на налаштовану мову.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the current interface language.
uk: Якщо надається багатомовне джерело даних (наприклад, доступне для перекладу поле), аргумент перекладається на поточну мову інтерфейсу.

en: Specify an identifier of a @entity.
uk: Вкажіть ідентифікатор сутності @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
uk: Вкажіть відокремлений комами список ідентифікаторів сутностей @entity.

en: Convert data type
uk: Перетворити тип даних

en: The data type to convert a value to.
uk: Тип даних для перетворення значення

en: Value to convert
uk: Значення для перетворення

en: Rounding behavior
uk: Поведінка при округленні

en: The rounding behavior the conversion should use.
uk: Поведінка при округленні, яка використовується перетворенням.

en: Conversion result
uk: Результат перетворення

en: Always down (9.5 -> 9)
uk: Завжди зменшувати (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
uk: Округлювати, половина збільшується (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
uk: Завжди збільшувати (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
uk[0]: Вибір даних типу %types.
uk[1]: Вибір даних типів %types.

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
uk: Імпортована конфігурація не пройшла перевірку цілісності. Повідомлення про помилку: %message.

en: Tokens related to %label Rules variables.
uk: Замінники, пов'язані зі змінними Правил %label.

en: Entity is of bundle
uk: Сутність входить в пакет

en: The type of the checked entity.
uk: Тип перевіреної сутності.

en: The condition is met if the entity is of one of the selected bundles.
uk: Умова виконується, якщо сутність належить до одного з обраних пакетів.

en: User has field access
uk: Користувач має доступ до поля

en: Access operation
uk: Операція доступу

en: Specifies the user account for which to check access. If left empty, the currently logged in user will be used.
uk: Вказує обліковий запис, для якого перевіряється доступ. Якщо порожнє, використовується обліковий запис користувача, що здійснив вхід на сайт.

en: of @bundle-key %name
uk: від @bundle-key %name

en: Restrict by @bundle
uk: Обмежити за @bundle

en: If you need to filter for multiple values, either add multiple events or use the "Entity is of bundle" condition instead.
uk: Якщо потрібно фільтрувати за декількома значеннями, або додайте декілька подій або використовуйте умову "Сутність входить в пакет"

en: The @bundle %bundle of %entity_type is not known.
uk: @bundle %bundle від %entity_type не відомий.

en: List count comparison
uk: Порівняння лічильника списку

en: List to check
uk: Список для перевірки

en: A multi value data element to have its count compared, specified by using a data selector, eg node:author:roles.
uk: Багатозначний елемент даних, що має лічильник для порівняння, вказаний за допомогою селектора даних, наприклад node:author:roles.

en: The count to compare the data count with.
uk: Лічильник для порівняння з лічильником даних.

en: Block IP address
uk: Заблокувати IP-адресу

en: If not provided, the IP address of the current user will be used.
uk: Якщо не введено, буде використано IP-адресу поточного користувача.

en: %name is not a valid IP address.
uk: %name не є припустимою IP-адресою.

en: @label: True.
uk: @label: Істина.

en: @label: False.
uk: @label: Хибність.

en: List all the rules on your site.
uk: Перелічити усі правила на сайті.

en: Enable/activate a rule on your site.
uk: Увімкнути/активувати правило на сайті.

en: Disable/deactivate a rule on your site.
uk: Вимкнути/деактивувати правило на сайті.

en: Could not load rule named "!rule-name".
uk: Неможливо завантажити правило під назвою "!rule-name".

en: The rule "!name" has been enabled.
uk: Правило "!name" було увімкнено.

en: The rule "!name" is already enabled.
uk: Правило "!name" вже увімкнено.

en: The rule "!name" has been disabled.
uk: Правило "!name" було вимкнено.

en: The rule "!name" is already disabled.
uk: Правило "!name" вже вимкнено..

en: Added scheduled tasks to the queue.
uk: Додано заплановані задачі до черги.
