Rules (7.x-2.2) - en to fi translation catalogue (635 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: enable
fi: ota käyttöön

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Item
fi: Nimike

en: Type
fi: Tyyppi

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Tags
fi: Tagit

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: all
fi: kaikki

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Message
fi: Viesti

en: Weight
fi: Paino

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Add
fi: Lisää

en: Path
fi: Polku

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Text
fi: Teksti

en: Component
fi: Komponentti

en: Components
fi: Komponentit

en: Titles
fi: Otsikot

en: Paths
fi: Polut

en: User
fi: Käyttäjä

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Error
fi: Virhe

en: Data type
fi: Tietotyyppi

en: All
fi: Kaikki

en: hours
fi: tunnit

en: days
fi: päivät

en: Active
fi: Voimassa

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Filter
fi: Suodatus

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Variable name
fi: Muuttujan nimi

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Warning
fi: Varoitus

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: System
fi: Järjestelmä

en: Code
fi: Koodi

en: OR
fi: TAI

en: Method
fi: Tapa

en: Loop
fi: Kierros

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: months
fi: kuukausia

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Cache
fi: Välimuisti

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Operator
fi: Operaattori

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: text
fi: teksti

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Rules
fi: Säännöt

en: seconds
fi: sekuntia

en: minutes
fi: minuutti / minuutit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: equals
fi: yhtä kuin

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: unchanged content
fi: muuttumaton sisältö

en: unchanged user
fi: muuttumaton käyttäjä

en: Entity
fi: Entiteetti

en: AND
fi: JA

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Negate
fi: Käänteistä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: created content
fi: luotiin sisältöä

en: updated content
fi: päivitetty sisältö

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fi: Huomaa että jos Drupalin välimuisti on käytössä, tätä toimintoa ei suoriteta sivuille jotka tarjoillaan välimuistista.

en: viewed content
fi: tarkasteltu sisältö

en: deleted content
fi: poistettu sisältö

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Create or delete a content's URL alias
fi: Lisää tai poista sisällön verkko-osoitteen alias

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi verkko-osoite aliakset jotka osoittavat annettuun polkualiakseen.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi verkko-osoite aliakset jotka osoittavat annettuun järjestelmäpolkuun.

en: Send mail to all users of a role
fi: Lähetä sähköposti kaikille tietyn roolin omaaville käyttäjille

en: Page redirect
fi: Sivun uudelleenohjaus

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fi: VAROITUS: Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia mikäli sivustollasi on paljon käyttäjiä joilla on nämä roolit. Tämä koska palvelimesi ei välttämättä kykene käsittelemään kaikkia sähköpostipyyntöjä kerralla.

en: The mail's subject.
fi: Sähköpostin aihe

en: The mail's message body.
fi: Sähköpostin rungon teksti.

en: registered user
fi: rekisteröitynyt käyttäjä

en: updated user
fi: päivitetty käyttäjä

en: viewed user
fi: tarkasteltava käyttäjä

en: deleted user
fi: poistettu käyttäjä

en: User has logged in
fi: Käyttäjä on kirjautunut sisään

en: logged in user
fi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: User has logged out
fi: Käyttäjä on kirjautunut ulos

en: logged out user
fi: uloskirjautunut käyttäjä

en: User has role(s)
fi: Käyttäjällä on rooli(t)

en: Whether the user has the selected role(s).
fi: Onko käyttäjällä valittuja rooleja.

en: any
fi: mikä tahansa

en: Add user role
fi: Lisää käyttäjärooli

en: Remove user role
fi: Poista käyttäjärooli

en: Execute custom PHP code
fi: Suorita kustomoitua PHP koodia

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Selector
fi: Valitsin

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Convert
fi: Käännä

en: revert
fi: palauta

en: duration
fi: Kesto

en: comment
fi: kommentti

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: disable
fi: pois käytöstä

en: date
fi: päiväys

en: Apply
fi: Käytä

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Translation
fi: Käännös

en: Decimal
fi: Desimaali

en: years
fi: vuosia

en: Usage
fi: Käyttö

en: Execute
fi: Suorita

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Data types
fi: Tietotyypit

en: After saving a new comment
fi: Uuden kommentin tallentamisen jälkeen

en: After deleting a comment
fi: Kommentin poistamisen jälkeen

en: After deleting a term
fi: Kun termi poistetaan

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: clone
fi: kloonaa

en: Translate
fi: Käännä

en: Element
fi: Elementti

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: Rule
fi: Sääntö

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Parameter
fi: Parametri

en: rule
fi: sääntö

en: export
fi: lataa

en: translate
fi: käännä

en: Filter by event
fi: Suodata tapahtuman perusteella

en: Active rules
fi: Aktiiviset säännöt

en: Inactive rules
fi: Ei-aktiiviset säännöt

en: created comment
fi: luotu kommentti

en: updated comment
fi: päivittynyt kommentti

en: deleted comment
fi: poista kommentti

en: URL alias exists
fi: Verkko-osoitteen alias on olemassa

en: Cron maintenance tasks are performed
fi: Cron ylläpitotoimintoja suoritetaan

en: Set breadcrumb
fi: Aseta muropolku

en: Configuration name
fi: Asetusten nimi

en: ends with
fi: päättyy

en: Send mail
fi: Lähetä sähköposti

en: Add !name
fi: Lisää !name

en: Add more
fi: Lisää lisää

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: PHP Evaluation
fi: PHP:n evaluointi

en: viewed comment
fi: luettu kommentti

en: After saving new content
fi: Tallennettuasi uutta sisältöä

en: After updating existing content
fi: Päivitettyäsi olemassaolevaa sisältöä

en: saved content
fi: tallennettu sisältö

en: After deleting content
fi: Poistettuasi sisältöä

en: Content is published
fi: Sisältö on julkaistu

en: Content is sticky
fi: Sisältö on liimattu

en: Content is promoted to frontpage
fi: Sisältö on nostettu etusivulle

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
fi: &lt;?php ?&gt; tagien sisällä oleva PHP koodi suoritetaan ja korvataan sen tuottamalla tuloksella. Esimerkiksi &lt;? echo 1+1?&gt; korvataan arvolla 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fi: Lisäksi voit käyttää seuraavia muuttujia:

en: truth value
fi: Totuusarvo

en: rules
fi: säännöt

en: Successfully sent email to %recipient
fi: Onnistuneesti lähetettiin sähköposti vastaanottajalle %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
fi: Onnistuneesti lähetettiin sähköposti rool(e)ille %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fi: Sähköpostin lähettäjän osoite. Jätä tyhjäksi käyttääksesi sivustonlaajuisesti asetettua osoitetta.

en: After saving a new term
fi: Tallennettuasi uuden termin

en: created term
fi: luotuasi termin

en: updated term
fi: päivitetty termi

en: unchanged term
fi: muuttumaton termi

en: Block a user
fi: Estä käyttäjä

en: Rule sets
fi: Sääntöjoukot

en: Rule set
fi: Sääntöjoukko

en: Scheduled evaluation date
fi: Ajastettu evaluointipäivä

en: Rules Scheduler
fi: Rules ajastin

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: integer
fi: Muuttuja

en: Add event
fi: Lisää tapahtuma

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: Elements
fi: Elementit

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
fi: Huomaa että jotkut toiminnoista voivat tunnistaa teemajärjestelmän. Sen jälkeen on mahdotonta minkään moduulin muuttaa käytettävää teemaa.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fi: Nähdäksesi ajastetut toiminnot, sinun on asennettava <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> moduuli.

en: Delete a scheduled task
fi: Poista ajastettu toiminto

en: Scheduled date
fi: Ajastuspäivä

en: Scheduled date and time stamp
fi: Ajastuspäivä ja aikaleima

en: User provided identifier
fi: Käyttäjän tarjoama tunnistin

en: ID to recognize this specific scheduled task
fi: ID jonka perusteella tämä ajastettu toiminto tunnistetaan.

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: schedule
fi: aikataulu

en: Entities
fi: Entiteetit

en: Sort By
fi: Lajittele

en: is one of
fi: On yksi

en: Delete scheduled tasks
fi: Poista ajastettuja toimintoja

en: Data comparison
fi: Tiedon vertailu

en: Comparison operation
fi: Vertailumuuttuja

en: PHP evaluation
fi: PHP:n evaluointi

en: Condition set (OR)
fi: Ehtojoukko (TAI)

en: Condition set (AND)
fi: Ehtojoukko (JA)

en: Action set
fi: Toimintojoukko

en: Administer rule configurations
fi: Ylläpidä sääntöasetuksia

en: Manage reaction rules and rule components.
fi: Hallinnoi reaktiosääntöjä ja sääntökomponentteja.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
fi: Reagoi tapahtumiin ja ehdollisesti evaluoi toiminnot.

en: unlabeled
fi: ei etikettiä

en: NOT @condition
fi: EI @condition

en: NOT AND
fi: EI JA

en: NOT OR
fi: EI TAI

en: Current list item
fi: Tämänhetkinen listasisältö

en: Site-wide settings and other global information.
fi: Sivustonlaajuiset asetukset ja muu sivuston laajuinen tieto.

en: After updating an existing comment
fi: Päivitettyään olemassaolevan kommentin

en: Before saving a comment
fi: Ennen kommentin tallennusta

en: saved comment
fi: tallennettu kommentti

en: unchanged comment
fi: muuttumaton kommentti

en: A comment is viewed
fi: Kommentti näytetään

en: Revision identifier
fi: Sisältöversion tunnistin

en: Set a data value
fi: Aseta tietoarvo

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
fi: Määrittelee tiedon jota muokataan tiedonvalitsimen avulla, esimerkiksi "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
fi: Määritellylle tiedolle asetettava uusi arvo.

en: Fetch entity by id
fi: Hae entiteetti id:llä

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
fi: Määrittelee haettavan entiteetin tyypin.

en: Fetched entity
fi: Haettu entiteetti

en: Fetch entity by property
fi: Hae entiteetti ominaisuudella

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
fi: Määrittelee haettavan entiteetin tyypin.

en: The property by which the entity is to be selected.
fi: Ominaisuus jonka perusteella entiteetti valitaan.

en: The property value of the entity to be fetched.
fi: Noudettavan entiteetin ominaisuus.

en: Limit result count
fi: Rajoita tulosten määrää

en: Limit the maximum number of fetched entities.
fi: Rajoita noudettavien entiteettien enimmäismäärää.

en: Create a new entity
fi: Luo uusi entiteetti

en: Specifies the type of the entity that should be created.
fi: Määrittelee luotavan entiteetin tyypin.

en: Created entity
fi: Luotu entiteetti

en: Save entity
fi: Tallenna entiteetti

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
fi: Määrittelee pysyvästi tallennettavan entiteetin.

en: Force saving immediately
fi: Pakota välitön tallentaminen

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
fi: Useimmiten tallennus jätetään evaluoinnin loppuun jotta useampi kuin yksi tallennus voidaan suorittaa kerralla. Jos tämä on asetettu, tallennus tapahtuu välittömästi.

en: Delete entity
fi: Poista entiteetti

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
fi: Määrittelee pysyvästi poistettavan entiteetin.

en: The data list, to which an item is to be added.
fi: Tietolista johon kohde lisätään.

en: Item to add
fi: Lisättävä kohde

en: Insert position
fi: Sijoitussijainti

en: The data list for which an item is to be removed.
fi: Tietolista josta kohde poistetaan.

en: Item to remove
fi: Poistettava kohde

en: Add a variable
fi: Lisää muuttuja

en: Specifies the type of the variable that should be added.
fi: Määrittelee lisättävän muuttujan tyypin.

en: Added variable
fi: Luotiin muuttuja

en: Create a data structure
fi: Luo tietorakenne

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
fi: Määrittelee luotavan tietorakenteen tyypin.

en: Created data
fi: Luotiin tietoa

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
fi: <strong>Valittu tieto:</strong> %selector

en: Reload form
fi: Uudelleenlataa lomake

en: Append the item to the end.
fi: Lisää kohde loppuun.

en: Prepend the item to the front.
fi: Lisää kohde alkuun.

en: Data to compare
fi: Vertailtava tieto

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fi: Vertailtava tieto, määriteltynä tiedonvalitsimen avulla, esimerkiksi "node:author:name".

en: The comparison operator.
fi: Vertailuoperaattori.

en: Data value
fi: Tietoarvo

en: The value to compare the data with.
fi: Arvo johon tietoa vertaillaan.

en: Entity is new
fi: Entiteetti on uusi

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
fi: Määrittelee entiteetin jolle ehto tarkistetaan.

en: Entity has field
fi: Entiteetillä on kenttä

en: The name of the field to check for.
fi: Tarkistettavan kentän nimi.

en: Compare two data values of the same type with each other.
fi: Vertaile kahta samantyyppistä tietoarvoa keskenään.

en: is lower than
fi: On pienempi kuin

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
fi: Ehto määrittelee, onko valittu entiteetti juuri luotu eikä vielä tallennettu tietokantaan.

en: Before saving content
fi: Ennen sisällön tallentamista

en: Content is viewed
fi: Sisältöä luetaan

en: view mode
fi: esitystapa

en: Content is of type
fi: Sisältö on tyyppiä

en: The content type(s) to check for.
fi: Tarkistettavat sisältötyypit.

en: Create or delete any URL alias
fi: Lisää tai poista mikä tahansa verkko-osoitteen alias

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fi: Valitse olemassaoleva polku jonka haluat aliasoida. Esimerkiksi: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fi: Määrittele vaihtoehtoinen tälle tiedolle. Esimerkiksi "tietoa_yrityksestä" yrityksen tietosivulle. Käytä suhteellista polkua ilman päättävää "/"-merkkiä.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
fi: Mikäli määriteltynä, kieli johon verkko-osoitealiasta käytetään.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fi: Määrittele vaihtoehtoinen polku sisällölle. Esimerkiksi "tietoa_yrityksestä" yrityksen tietosivulle. Käytä suhteellista polkua ilman päättävää "/"-merkkiä.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi verkko-osoitteen alias.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
fi: Luo tai poista luokittelutermien verkko-osoitteiden aliaksia

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fi: Määrittele vaihtoehtoinen polku josta termiä voi tarkastella. Esimerkiksi, "content/drupal" Drupal termille. Käytä suhteellista polkua äläkä lisää loppuun kautta-viivaa (/).

en: Path has URL alias
fi: Polulla on olemassa verkko-osoitteen alias

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fi: Määrittelee olemassaolevan polun jonka haluat tarkistaa. Esimerkiksi: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
fi: Määrittele tarkastettava verkko-osoitteen alias. Esimerkiksi, "tietoa" sivuston tietoa-sivulle.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
fi: Syötä prosessoidun arvon palauttava PHP-koodi ilman &lt;?php ?&gt; merkkejä. Valittu arvo on tarjolla muuttujassa $value. Esimerkki: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
fi: Jos haluat muuttaa muuttujaa, palauta array joka sisältää uudet muuttujien arvot, esim. !code

en: Add offset
fi: Lisää offsetti

en: Add an offset to the selected date.
fi: Lisää offsetti valittuun päivämäärään.

en: Note that you can also specify negative numbers.
fi: Huomaa että voit määritellä myös negatiivisia lukuja.

en: text token
fi: Tekstikorvauskuvio

en: formatted text
fi: Formatoitu teksti

en: decimal number
fi: Desimaalinumero

en: list of text
fi: lista tekstiä

en: list of integer
fi: lista muuttujia

en: any entity
fi: mikä tahansa entiteetti

en: Replacement patterns for %label
fi: Korvauskuviot etiketille %label

en: Drupal is initializing
fi: Drupalia tunnistetaan

en: System log entry is created
fi: Järjestelmälogin merkintä on luotu

en: Log entry
fi: Logimerkintä

en: watchdog log entry
fi: Watchdogin logimerkintä

en: The category to which this message belongs
fi: Kategoria johon viesti kuuluu

en: Request uri
fi: Kutsuosoite

en: An associated, HTML formatted link
fi: Liittyvä HTML-muotoiltu linkki

en: Show a message on the site
fi: Näytä viesti sivustolla

en: Repeat message
fi: Toista viesti

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
fi: Mikäli poissa käytöstä ja viesti on jo näytetty, sitä ei toisteta.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
fi: Drupal-polku, polkualiast tai ulkoinen verkko-osoite johon uudelleenohjataan. Syötä (vaihtoehtoisesti) kyselyt "?" ja (vaihtoehtoisesti) ankkuri "#" perään.

en: Force redirect
fi: Pakota uudelleenohjaus

en: Append destination parameter
fi: Lisää kohdeparametri

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
fi: Lisätäänkö kohdeparametri verkko-osoitteeseen jotta myöhemmin suoritettava uudelleenohjaus johtaa takaisin alkuperäiselle sivulle.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
fi: Lista otsikoita muropolun linkeiksi.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
fi: Lista Drupal poluista muropolkulinkkejä varten, otsikoiden järjestystä vastaavassa järjestyksessä.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fi: Sähköpostiosoite tai osoitteet joihin viesti lähetetään. Merkkijonon muotoilun on vastattava RFC 2822 standardia.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fi: Valitse roolit joiden haluat vastaanottavan sähköpostin.

en: After updating an existing term
fi: Päivitettyäsi olemassaolevan termin

en: Before saving a taxonomy term
fi: Ennen luokittelutermin tallentamista

en: saved term
fi: tallennettu termi

en: deleted term
fi: poistettu termi

en: After saving a new vocabulary
fi: Tallennettuasi uuden sanaston

en: created vocabulary
fi: luotu sanasto

en: After updating an existing vocabulary
fi: Päivitettyäsi olemassaolevan sanaston

en: updated vocabulary
fi: päivitetty sanasto

en: unchanged vocabulary
fi: muuttumaton sanasto

en: Before saving a vocabulary
fi: Ennen sanaston tallennusta

en: saved vocabulary
fi: tallennettu sanasto

en: After deleting a vocabulary
fi: Poistettuasi sanaston

en: deleted vocabulary
fi: poistettu sanasto

en: After saving a new user account
fi: Tallennettuasi uuden käyttäjätilin

en: After updating an existing user account
fi: Päivitettyäsi olemassaolevan käyttäjätilin

en: Before saving a user account
fi: Ennen käyttäjätilin tallennusta

en: saved user
fi: tallennettu käyttäjä

en: User account page is viewed
fi: Käyttäjän tietoja luettaessa

en: After a user account has been deleted
fi: Poistettuasi käyttäjätilin

en: Match roles
fi: Tarkista roolit

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
fi: Vertailtaessa kaikkia valittuja rooleja vastaan, käyttäjällä on oltava <em>ne kaikki</em> roolit valittuna.

en: User is blocked
fi: Käyttäjä on estetty

en: Variable label
fi: Muuttujan etiketti

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
fi: Muuttujan nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja ja sen on oltava yhteydessään yksilöllinen.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
fi: Säädä tarjottujen muuttujien nimiä ja etikettejä mutta huomaa että jo käytössäolevien muuttujien uudelleennimeäminen poistaa olemassaolevat käyttötapaukset.

en: Provided variables
fi: Tarjollaolevat muuttujat

en: Switch to the direct input mode
fi: Vaihda suorasyöttötilaan

en: Switch to data selection
fi: Vaihda tiedonvalintatilaan

en: The variable name %name is already taken.
fi: Muuttujan nimi %name on jo käytössä.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fi: Koneluettavaa nimeä käytetään Rulesin sisäisesti asetuksen tunnistamiseen. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja ja sen on oltava yksilöllinen.

en: The machine-readable name %name is already taken.
fi: Koneluettava nimi %name on jo käytössä.

en: Provides variables
fi: Tarjoaa muuttujia

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
fi: Mikäli valittuna, ehdon tulos käänteistetään niin että sen palauttaessa TRUE se tulkitaan FALSE.

en: Data selector
fi: Tiedonvalitsin

en: A list of values, one on each line.
fi: Lista arvoja, yksi riviä kohden.

en: cloned
fi: kloonattu

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
fi: Oletko varma että haluat ottaa käyttöön %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
fi: Otettiin käyttöön %plugin %label.

en: Disabled %plugin %label.
fi: Poistettiin käytöstä %plugin %label.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
fi: Palautettiin %plugin %label oletusarvoihinsa.

en: Deleted %plugin %label.
fi: Poistettiin %plugin %label.

en: Select the %element to add
fi: Valitse lisättävä %element

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %element_plugin %element_name?

en: React on event
fi: Reagoi tapahtumaan

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
fi: Väärä päivämäärämuoto. Määrittele päivämäärä muodossa %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Koneluettavat nimet voivat sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
fi: Sääntöä kuvaava lyhyt selkokielinen nimi.

en: Data selectors
fi: Tiedonvalitsimet

en: Rules evaluation log
fi: Sääntöjen tarkistuslogi

en: Filter by plugin
fi: Suodata pluginnin perusteella

en: There are no rule components.
fi: Sääntökomponentteja ei löytynyt.

en: Component plugin
fi: Komponentti-plugin

en: Add new component
fi: Lisää uusi komponentti

en: Administrative interface for managing rules.
fi: Sääntöjen ylläpitokäyttöliittymä.

en: Schedule component evaluation
fi: Ajastetun komponentin evaluointi

en: Rules scheduler
fi: Rules ajastin

en: Task identifier
fi: Toiminnon tunnistin

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
fi: Sinun on määriteltävä vähintäänkin komponentti tai tehtävän tunnistin.

en: Delete data
fi: Poista tieto

en: Rules configuration
fi: Rules asetukset

en: edit component
fi: muokkaa komponenttia

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fi: Ladataksesi sisällön kopion, kopioi tekstialueella näkyvä sisältö ja liitä se lataussivulle.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
fi: Palauttaa TRUE mikäli annettu sisältö on yhtä valituista sisältötyypeistä.

en: The user whose roles should be changed.
fi: Käyttäjä jonka rooleja muutetaan.

en: Delete tasks by component name
fi: Poista toimintoja komponentin nimen perusteella

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
fi: Valitse komponentti jonka kaikki ajastetut toiminnot poistetaan.

en: Delete tasks
fi: Poista toimintoja

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
fi: Kaikki %config liittyvät ajastetut toiminnot on poistettu.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
fi: Oletko varma että haluat poistaa ajastetun toiminnon %id?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
fi: Tämä tehtävä kustomoidulla tunnistimella %id suorittaa komponentin %label päivänä %date. Toimintoa ei voi perua.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
fi: Tämä tehtävä suorittaa komponentin %label päivänä %date. Toimintoa ei voi perua.

en: Task %tid has been deleted.
fi: Toiminto %tid on poistettu.

en: Component %label has been scheduled.
fi: Komponentti %label on ajastettu.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
fi: Komponentti jolle kaikki ajastetut toiminnot poistetaan.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
fi: Kaikki annetulla tunnisteella merkityt tehtävät poistetaan.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
fi: Tämä mahdollistaa suorittamista odottavien ajastettujen toimintojen poistamisen.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
fi: Ne ovat käytettävissä tunnistimella tai komponentin nimellä kun taas jos molemmat ovat määriteltyinä, ainoastaan tehtävät jotka täyttävät molemmat vaatimukset poistetaan.

en: Scheduled Rules components
fi: Ajastetut Rules komponentit

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
fi: Ajastetut Rules komponentit jotka suoritetaan ajan ja cronin perusteella

en: The internal ID of the scheduled component
fi: Ajastetun komponentin sisäinen ID

en: Component name
fi: Komponentin nimi

en: The name of the component
fi: Komponentin nimi

en: No tasks have been scheduled.
fi: Toimintoja ei ole ajastettu.

en: Delete this scheduled task
fi: Poista tämä ajastettu toiminto

en: Component filter
fi: Komponenttisuodatin

en: execute
fi: suorita

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
fi: Tämä lomake sallii sinun manuaalisesti käynnistää @plugin "%label" suorituksen. Jos sen komponentti vaatii parametrejä, syötä kelvolliset argumentit allaolevaan kenttään.

en: Component %label has been executed.
fi: Komponentti %label on suoritettu.

en: Component %label evaluated to %result.
fi: Komponentti %label evaluoitiin arvoon %result.

en: Unable to parse the pasted export.
fi: Tuontitiedoston jäsentäminen epäonnistui.

en: Export misses plugin information.
fi: Vientitoiminnolta puuttuu tietoa pluginneista.

en: Missing the required module %module.
fi: Vaadittava moduuli %module puuttuu.

en: Entity is of type
fi: Entiteetti on tyyppiä

en: The entity type to check for.
fi: Tarkistettava entiteetin tyyppi.

en: list of @type_label items
fi: lista @type_label kohteita

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
fi: Pakota uudelleenohjaus vaikka toinen osoiteparametri on läsnä. Oletuksena Drupal ohjaisi osoitteeseen joka on annettu kohdeparametrinä mikäli sellainen on asetettuna. Yleensä kohdeparametri asetetaan lisäämällä se verkko-osoitteeseen, esimerkiksi !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
fi: Käytössäolevia sääntöjä ei ole. <a href="!url">Lisää uusi sääntö</a>.

en: There are no inactive rules.
fi: Ei-aktiivisia sääntöjä ei löytynyt.

en: Import rule
fi: Tuo sääntö

en: Import component
fi: Tuo komponentti

en: Paste an exported Rules configuration here.
fi: Liitä tähän viedyt Rules asetukset.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
fi: Mikäli valittuna, olemassaolevat samalla tunnisteella varustetut asetukset korvataan tuonnissa.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fi: @entity %label tuonti epäonnistui, entiteetti @entity samalla nimellä on jo olemassa. Valitse ylikirjoitusvaihtoehto korvataksesi sen.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia käyttöoikeuksia tämän Rules asetuksen tuomiseksi.

en: Imported @entity %label.
fi: Tuotiin @entity %label.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
fi: Järjestele samaan tapahtumaan reagoivia sääntöjä. Suurimman painokertoimen omaavat tarkistetaan viimeisenä.

en: Completed.
fi: Suoritettu.

en: Add a new !plugin
fi: Lisää uusi !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
fi: Tietokantataulut Rules 2.x:lle on luotu. Vanhat Rules 1.x:n tietokantataulut ovat edelleen saatavilla ja sisältävät sääntösi joita ei ole vielä päivitetty.

en: Export %name
fi: Lataa %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
fi: Kopioi tekstialueen sisältö ja liitä se Rules moduulin hallintaliittymän tuontisivulle tuodaksesi sisältöä. Mikäli vienti ei läpäise eheystarkistusta, koita käyttää tietokantaan tallennusta ja manuaalisesti korjaa asetuksesi muunnoksen jälkeen.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
fi: Tämä lomake mahdollistaa sääntöjen ja sääntöjoukkojen muuntamisen Rules 1.x -> Rules 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
fi: Muuntaaksesi säännön tai sääntösarjan varmista että sinulla on kaikki sitä varten vaadittavat moduulit asennettuna ja päivitettynä, toisinsanoen moduulit jotka tarjoavat Rules integraation jota on käytetty säännöissäsi tai sääntösarjoissasi. Lisäksi kyseiset moduulit voivat vaatia Rules-kohtaisia päivitysrutiineja jotta muunnos toimisi kunnolla.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
fi: Lisää muunnos, vanhat säännöt ja sääntösarjat säilyvät tietokannassa kunnes poistat ne manuaalisesti. Tällä tavoin voit varmistaa että muunnos on suoritettu oikein ennenkuin poistat vanhat säännöt ja sääntösarjat.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
fi: Kun olet onnistuneesti muuntanut asetuksesi, voit siivota tietokantasi ja <a href="!url">poistaa</a> Rules 1.x asetukset.

en: Convert configuration and export it.
fi: Palauta ja lataa asetukset.

en: Convert configuration and save it.
fi: Palauta ja tallenna asetukset.

en: Converting %plugin %name...
fi: Muunnetaan %plugin %name...

en: rule set
fi: sääntösarja

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
fi: Muunnetut asetukset on tallennettu tietokantaan ja ne löytyvät Rules moduulin hallintaliittymästä.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
fi: Oletko varma että haluat poistaa Rules 1.x taulut tietokannasta?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
fi: Oletko varma että haluat poistaa Rules 1.x taulut tietokannasta? Kaikki Rules 1.x asetukset poistetaan riippumatta siitä, oletko muuntanut ne Rules 2.x yhteensopiviksi.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
fi: Rules 1.x asetukset on poistettu.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
fi: Varoitus: Solmun pääsysääntöjen valintavaihtoehto solmun luontitoimenpiteelle ei ole enää tuettuna.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
fi: Varoitus: 'Välittömästi' toiminto sivun uudelleenohjaukselle on poistunut Rules 2.x:sta.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
fi: Varoitus: Toiminnon "käyttäjän lataaminen käyttäjänimellä" suora päivittäminen ei ole tuettuna.

en: Data value is empty
fi: Tietoarvo on tyhjä

en: Data to check
fi: Tarkistettava tieto

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fi: Tyhjäksi tarkistettava data määriteltynä tiedonvalitsimella, esimerkiksi "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
fi: Syötä PHP koodi ilman &lt;?php ?&gt; merkkejä.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
fi: Syötä boolean-arvon palauttava PHP koodi ilman &lt;?php ?&gt; tageja, esim. <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
fi: Sivustollasi on jäänteinä aiemmasta Rules 1.x asennuksesta käyttämättömiä asetuksia. Mene <a href="!url">päivityssivulle</a> muuntaaksesi ne ja konsultoi README.txt tiedostoa lisäohjeiden saamiseksi.

en: @entity identifier
fi: @entity tunnistin

en: Multilingual - Internationalization
fi: Monikielinen - Kansainvälistäminen

en: Calculate a value
fi: Laske arvo

en: Input value 1
fi: Arvo 1

en: The first input value for the calculation.
fi: Laskutoimituksen suorittamiseksi tarvittava ensimmäinen arvo

en: The calculation operator.
fi: Laskentaoperaattori

en: Input value 2
fi: Arvo 2

en: The second input value.
fi: Toinen syötetty arvo.

en: Calculation result
fi: Laskutoimituksen tulos

en: Add an item to a list
fi: Lisää kohde listaan

[ctx: data_types]
en: List
fi: Lista
    kontekstissa: data_types

en: Enforce uniqueness
fi: Pakota yksilöllisyys

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
fi: Lisää kohde listaan ainoastaan jos se ei ole siellä jo entuudestaan.

en: Remove an item from a list
fi: Poista kohde listasta

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele muuttujan oletusarvo.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
fi: <strong>Valittu lista:</strong> %selector

en: List contains item
fi: Lista sisältää kohteen

en: The item to check for.
fi: Tarkistettava kohde.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
fi: Seuraavat muuttujat ovat käytettävissä PHP-koodissasi:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
fi: Lisää offsetti valittuun numeroon. Esimerkiksi offsetti "1" lisää 1 numeroon ennenkuin se lähetetään argumenttina.

[ctx: data_types]
en: list
fi: lista
    kontekstissa: data_types

en: list of text tokens
fi: lista tekstikorvauskuvioita

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
fi: Komponentin käyttämät muuttujat. Muuttujia joiden asetukset tulevat koodista ei voi muokata.

en: Parameter + Provided
fi: Parametri + Tarjolla

en: Provided
fi: Tarjolla

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fi: Voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, väliviivoja ja numeroita ja on alettava kirjaimella.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
fi: Voit syöttää suhteellisia verkko-osoitteita kuten %url tai kiinteitä verkko-osoitteita kuten %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
fi: Lista muuttujia pilkuin eroteltuina. Syötä esimerkiksi "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
fi: Lista korvauskuvioista pilkuin eroteltuna. Esimerkiksi syötä "yksi, kaksi, kolme".

en: @entity identifiers
fi: @entity tunnistimet

en: %name must be an integer value.
fi: Kentän %name on oltava muuttuja-arvo.

en: Each value must be an integer.
fi: Kaikkien arvojen on oltava muuttujia.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fi: %name voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja ja sen on alettava kirjaimella

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fi: Kukin arvo voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja ja sen on alettava kirjaimella.

en: List item
fi: Listasisältö

en: Data type: !type
fi: Tietotyyppi: !type

en: starts with
fi: Alkaa

en: Bypass Rules access control
fi: Ohita Rules pääsysäännöt

en: Access the Rules debug log
fi: Tarkastele Rulesin debuggauslogia

en: Rules tags autocomplete
fi: Rules tagien automaattinen täydennys

en: Missing required module %name.
fi: Puutuva pakollinen moduuli %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
fi: %plugin: Muuttujan nimi %name sisältää kiellettyjä merkkejä.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
fi: %plugin: Tilamuuttujien asettaminen ei ole mahdollista lapsielementeille.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
fi: Pluginnia @plugin %name ei löytynyt. Mahdollisesti jokin tarvittava moduuli ei suorita päivitystoimintoa.

en: The selected data property doesn't support writing.
fi: Valittu tieto-ominaisuus ei tue kirjoittamista.

en: Invalid type specified.
fi: Epäkelpo tyyppi määritelty.

en: Text comparison
fi: Tekstivertailu

en: Matching text
fi: Tekstin sisällön vertailu

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
fi: Mikäli vertailuoperaattori @regex on valittuna, vertailukuvio tulkitaan <a href="@regex-wikipedia">säännölliseksi lausekkeeksi</a>. Vihje: <a href="@RegExr">RegExr</a> on hyödyllinen työkalu opeteltaessa, kirjoitettaessa ja testattaessa säännöllisiä lausekkeita.

en: regular expression
fi: RegExp

en: Unblock a user
fi: Poista käyttäjän pääsyn esto

en: Filter by tag
fi: Suorata tagin perusteella

en: Default theme region
fi: Teeman oletusalue

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
fi: Sisältöalue jossa debuggauslogi näytetään ylläpitoteemassa %theme. Muissa teemoissa Rules pyrkii näyttämään mlogin tässä samaisessa sisältöalueessa tai piilottaa sen, mikäli sisältöaluetta ei löydy kyseisestä teemasta.

en: Admin theme region
fi: Ylläpitoteeman alue

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
fi: Sisältöalue jossa debuggauslogi näytetään ylläpitoteemassa %theme.

en: without identifier
fi: ilman tunnistinta

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
fi: Pääsynesto! Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia sivun asetusten muuttamiseksi.

en: Open all
fi: Avaa kaikki

en: -Close all-
fi: -Sulje kaikki-

en: -Open all-
fi: -Avaa kaikki-

en: edit configuration
fi: muokkaa asetuksia

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
fi: Ylläpidä Rules asetuksia mukaanlukien ehdot ja toiminnot joihin käyttäjällä on riittävät käyttöoikeudet.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
fi: Hallitse kaikkia asetuksia riippumatta pääsyrajoituksista toiminnoissa, ehdoissa tai tapahtumissa.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
fi: Kaikki Rules asetuksien %config riippuvuudet täyttyvät jälleen joten se on uudelleen aktivoitu.

en: Rules debug information: !log
fi: Rules debuggaustieto: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
fi[0]: 1 Rules asetus vaatii että sen suorittamiseksi jotkin käytöstä poissaolevista moduuleista otetaan käyttöön.
fi[1]: @count Rules asetusta vaatii että niiden suorittamiseksi jotkin käytöstä poissaolevista moduuleista otetaan käyttöön.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
fi: Parametri %name voidaan asettaa ainoastaan käyttäen valitsinta.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
fi: Parametriä %name ei voida asettaa käyttäen valitsinta.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
fi: Tiedonvalitsin %selector parametrille %name on epäkelpo.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
fi: Asetetun argumentin tietotyyppi ei vastaa parametrin %name vaatimuksia.

en: Missing configuration for parameter %name.
fi: Puuttuvat asetukset parametrille %name.

en: The component %config does not exist.
fi: Komponenttia %config ei löytynyt.

en: Logging of Rules evaluation errors
fi: Rulesin evaluointivirheiden loggaus

en: Log all warnings and errors
fi: Loggaa kaikki varoitukset ja virheet

en: Log errors only
fi: loggaa ainoastaan virheet

en: Evaluations errors are logged to the system log.
fi: Tarkistusvirheet logataan järjestelmän logiin.

en: Log debug information to the system log
fi: Loggaa debuggaustieto järjestelmän logiin

en: Show debug information
fi: Näytä debuggaustietoa

en: In case of errors
fi: Virhetilanteissa

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
fi: Debuggaustieto näytetään ainoastaan kun sääntöä tarkistetaan ja se näkyy ainoastaan käyttäjille joilla on käyttöoikeus <a href="!url">%link</a>.

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
fi: Ajasta Rules komponenttien suorittamista toimintojen avulla.

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
fi: @plugin %label (%name) on merkitty likaiseksi mutta läpäisee eheystarkistuksen ja on uudelleen aktiivinen.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
fi: @plugin %label (%name) ei läpäise eheystarkistusta ja sen suorittaminen ei onnistu. Virhe: !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
fi: Säännön tarkistus suoritetaan tapahtuman toteutuessa.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
fi: Rulesin dokumentaatio säilytetään internetissä. Ole hyvä ja käytä seuraavia linkkejä lukeaksesi lisää Rulesista. Voit vapaasti täydentää online-dokumentaation sisältöä!

en: Rules introduction
fi: Rules esittely

en: Rules terminology
fi: Rules sanasto

en: Coding for Rules
fi: Koodaaminen Rulesilla

en: Unknown @plugin %name.
fi: Tunnistamaton @plugin %name.

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
fi: Läpikäytävä lista. Kierros käy läpi listan jokaisen kohteen ja sallii jatkotoimenpiteitä niille. Lue lisää tietoa kierroksista <a href="@url">ohjekirjasta</a>.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
fi: Lisää argumentin arvon laskeva PHP koodi.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
fi: Huomaa että korvauskuvioita jotka sisältävät ketjutettuja objekteja - kuten [node:author:uid] - ei listata tässä, mutta ne ovat käytettävissä. <em>Tiedonvalinta</em> syöttömuoto voi auttaa löytämään komplekseja korvauskuvioita. Lue lisää tietoa komplekseista korvauskuvioista <a href="@url">dokumentaatiosta</a>.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
fi: Alla listatut toimintosäännöt suoritetaan kun sivustolla tapahtuu määritetty tapahtuma. Jokainen sääntö voi laukaista toimintoja, joiden suorittamiselle voidaan myös määritellä ehtoja. Voit myös määritellä <a href="@url1">komponentteja</a> – itsenäisiä Rules-kokonaisuuksia joita voidaan käyttää osana sääntöjä ja sivuston muissa osissa. Katso <a href="@url2">ohjeista</a> perehdytys Rulesin käyttämiseen.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
fi: Valitse, minkälainen komponentti luodaan. Jokainen komponenttityyppi kuvataan <a href="@url">dokumentaatiossa</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
fi: Merkkijono jota käytetään tehtävän tunnistamiseen. Kaikki olemassaolevat tälle komponentille asetetut, samalla tunnistimella varustetut tehtävät korvataan.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
fi: Huomaa että komponentin suoritus tehdään <em>cronilla</em> - varmista että cron on asetettu oikein tarkistamalla sivustosi !status. Ajastusajan tarkkuus riippuu asettamastasi cronin suoritusvälistä. Lue lisää tietoa komponenttien suorituksen ajastuksesta <a href='@url'>dokumentaatiosta</a>.

en: Unknown event "!event_name"
fi: Tunnistamaton tapahtuma "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
fi: Asetukseen liittyvät tagit, käytetään suodatukseen ylläpitoliittymässä. Erottele tagit pilkuilla.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
fi: Muuttujat ovat normaalisti <em>syöttöparametrejä</em> komponentille - tieto jonka on oltava saatavilla komponenttia varten. Lisäksi toimintokomponentit voivat <em>tarjota</em> muuttujia kutsujalle. Jokaisella muuttujalla on oltava määrätty tietotyyppi, etiketti ja yksilöllinen koneluettava nimi joka sisältää ainoastaan pieniä aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Lue lisää tietoa muuttujista Rules moduulin <a href="@url">dokumentaatiosta</a>.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
fi: Olet lisäämässä uuden plugin asetuksiin @config-plugin %label. Käytä sisällytystä tehdäksesi ehdoista osa tätä loogista ryhmää. Katso lisää tietoa ehtosarjoista <a herf="@url">dokumentaatiosta</a>.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
fi: Tiedonvalitsin auttaa sinua penkomaan Rulesin käytettävissä olevaa tietoa. <em>Jotta kentät näkyisivät tiedonvalitsimessa, sinun on mahdollisesti käytettävä ehtoa 'entiteetillä on kenttä' (tai 'sisältö on tyyppiä').</em> Lisää hyödyllisiä vinkkejä löydät <a href='@url'>dokumentaatiosta</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
fi: Päivämäärä GMT muodossa. Voit syöttää kiinteän ajan (kuten %format) tai minkä tahansa muun GMT:n tunnistaman arvon, esimerkiksi PHP !strtotime funktion (kuten "+1 day"). Suhteelliset päivät kuten "+1 day" tai "now" suhteutetaan suoritusaikaan.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
fi: @removed-plugin poistaminen rikkoo asetuksesi koska osa sen tarjoamista muuttujista on @plugin <a href="!url">%label</a> käytössä.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
fi: Valitse lisättävä tapahtuma. Huomaa että tapahtumien on tarjottava kaikki muuttujat joita sääntösi tarvitsee.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
fi: Lisättiin tapahtuma mutta se ei tarjoa kaikkia tarvittavia muuttujia.

en: Added event %event.
fi: Lisättiin tapahtuma %event.

en: Are you sure you want to remove the event?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tapahtuman?

en: You are about to remove the event %event.
fi: Olet poistamaisillasi tapahtuman %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
fi: Poistettiin tapahtuma mutta se tarjosi joitakin tarvittavista muuttujista.

en: Event %event has been removed.
fi: Tapahtuma %event on poistettu.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
fi: Muuttuja joka sisältää jokaisen kierroksessa olevan kohteen. Muuttuja on käytettävissä ainoastaan kierroksen sisällä.

en: Use Rules component %component
fi: Käytä Rules komponenttia %component

en: Controls access for using the component %component via the provided action or condition. <a href="@component-edit-url">Edit this component.</a>
fi: Hallitse komponentin käytön pääsyä komponentille %component tarjollaolevan toiminnon tai ehdon avulla. <a href="@component-edit-url">Muokkaa komponenttia</a>.

en: The utilized component %config fails the integrity check.
fi: Komponentti %config ei läpäise eheystestiä.

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
fi: Mikäli määritettynä, kieli jota käytettiin hakemaan sähköpostin viesti ja aihe.

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about how to use components.
fi: Komponentit ovat itsenäisiä Rules asetuksia joita voidaan käyttää Rules moduulin avulla sekä muissa moduuleissa sivustollasi. Komponentit ovat esimerkiksi hyödyllisiä jos haluat käyttää samoja ehtoja, toimintoja tai sääntöjä useammassa paikassa tai kutsua niitä kustomoidusta moduulistasi. Voit myös viedä jokaisen komponentin yksitellen järjestelmästä. Lue lisää ohjeita komponenttien käyttöön <a href="@url">dokumentaatiosta</a>.

en: Rules (built in)
fi: Säännöt (sisäänrakennetut)

en: Note that Pathauto's URL path cleaning method can be configured at <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.
fi: Huomaa että Pathauton verkko-osoitteiden siistimistapa on säädettävissä osoitteessa <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.

en: Install the <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto module</a> in order to get a configurable URL path cleaning method.
fi: Asenna <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto moduuli</a> jotta saat käyttöösi säädettävän polkujen siistimistavan.

en: URL path cleaning method
fi: Verkko-osoitteen siistinnän tapa

en: Choose the path cleaning method to be applied when generating URL path aliases.
fi: Valitse polkujen siistimiseen käytettävä tapa luotaessa automaattisia polkualiaksia.

en: Integrity
fi: Eheys

en: Rules checks the integrity of your configurations to discover and exclude broken configurations from evaluation.
fi: Rules tarkistaa asetuksesi eheyden tunnistaakseen ja ohittaakseen rikkinäiset asetukset.

en: Recheck integrity
fi: Uudelleentarkista eheys

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
fi: Rules välimuistittaa tietoa eri toiminnoista, ehdoista ja tietotyypeistä. Lisäksi kaikki komponentit ja reaktiosäännöt välimuistitetaan tehokasta suoritusta varten.

en: Rebuild Rules' cache
fi: Uudelleenrakenna Rulesin välimuisti

en: The @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> fails the integrity check and cannot be executed.
fi: @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> ei läpäissyt eheystarkistusta ja sen suorittaminen ei ole mahdollista.

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
fi: %count asetuksen eheys tarkistettu %duration sekunnissa. %count_failed rikkinäistä asetusta löydettiin.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
fi: Rules välimuisti uudelleenrakennettu %duration sekunnissa.

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
fi: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Arvo @delta

en: Translate a text
fi: Käännä teksti

en: The text to translate.
fi: Käännettävä teksti.

en: The language to translate the text into.
fi: Kieli johon teksti käännetään.

en: The translated text
fi: Käännetty teksti

en: Select a translated value
fi: Valitse käännetty arvo

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
fi: Valitse käännetty arvo, ts. käännettävissäoleva kenttä. Mikäli valittu tieto ei ole käännettävissä, valitaan kielineutraali.

en: The language to translate the value into.
fi: Kieli jolle arvo käännetään.

en: The translated value
fi: Käännetty arvo

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
fi: Käännöksiä on mahdollista lisätä %translate välilehdellä. Argumentin arvo käännetään asetetulle kielelle.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
fi: Käännöksiä on mahdollista lisätä %translate välilehdellä. Argumentin arvo käännetään senhetkiselle käyttöliittymän kielelle.

en: Rules translation
fi: Rules käännökset

en: Allows translating rules.
fi: Mahdollistaa sääntöjen kääntämisen.

en: condition
fi: ehto

en: Configure access for using this component with a permission.
fi: Säädä komponentin pääsyä pääsyoikeuden avulla.

en: By default, the @plugin-type for using this component may be only used by users that have access to configure the component. If checked, access is determined by a permission instead.
fi: Oletuksena ainoastaan käyttäjät, joilla on oikeus muokata komponenttia @plugin-type voivat käyttää sitä. Mikäli valittuna, oikeudet määritellään edellämainitun sijaan käyttöoikeuden avulla.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the configured language.
fi: Mikäli lähde on monikielinen (ts. käännettävissäoleva kenttä), argumentti käännetään asetetulle kielelle.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the current interface language.
fi: Mikäli lähdetieto on monikielinen (ts. käännettävissäoleva kenttä), argumentti käännetään senhetkiselle käyttöliittymän kielelle.

en: Specify an identifier of a @entity.
fi: Määrittele tunnistin entiteetille @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista tunnistimista entiteeteille @entities.

en: Convert data type
fi: Muunna tiedon tyyppiä

en: The data type to convert a value to.
fi: Tietotyyppi johon arvo muunnetaan.

en: Value to convert
fi: Muunnettava arvo

en: Rounding behavior
fi: Pyöristyssäännöt

en: The rounding behavior the conversion should use.
fi: Minkälaisia pyöristyssääntöjä muunnoksen tulisi käyttää.

en: Conversion result
fi: Muunnoksen tulos

en: Always down (9.5 -> 9)
fi: Aina alaspäin (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
fi: Pyöristä, puolikkaat ylöspäin (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
fi: Aina ylöspäin (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
fi[0]: Valitse tieto tyypille %types.
fi[1]: Valitse tiedot tyypeille %types.

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
fi: Tuodun asetuksen eheystarkistus epäonnistui. Virheviesti: %message
