Rules (7.x-2.7) - en to cy translation catalogue (88 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Item
cy: Eitem

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Confirm
cy: Cadarnhau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Content types
cy: Mathau cynnwys

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Message
cy: Neges

en: Weight
cy: Pwysau

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Path
cy: Llwybr

en: Text
cy: Testun

en: Component
cy: Cydran

en: Paths
cy: Llwybrau

en: type
cy: math

en: User
cy: Defnyddiwr

en: action
cy: gweithred

en: Continue
cy: Parhau

en: Error
cy: Gwall

en: Node
cy: Nod

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Never
cy: Byth

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Count
cy: Cyfrifiad

en: Advanced
cy: Uwch

en: Code
cy: côd

en: OR
cy: NEU

en: Method
cy: Dull

en: Basic
cy: Sylfaenol

en: <All>
cy: <I gyd>

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: IP Address
cy: Cyfeiriad IP

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Clear
cy: Clir

en: Target type
cy: Math o darged

en: AND
cy: AC

en: None.
cy: Dim

en: Existing system path
cy: Llwybr system presennol

en: Site information
cy: Gwybodaeth am y safle

en: Convert
cy: Trawsnewid

en: revert
cy: dychwelyd

en: comment
cy: sylw

en: !name field is required.
cy: Mae maes !name yn ofynnol.

en: date
cy: dyddiad

en: Apply
cy: Ceisio

en: Offset
cy: Ongli

en: contains
cy: yn cynnwys

en: Account
cy: Cyfrif

en: After saving a new comment
cy: Ar ôl cadw sylw newydd

en: After deleting a comment
cy: Ar ôl dileu sylw

en: Banned IP address %ip
cy: Cyfeiriad IP %ip wedi ei wahardd

en: After deleting a term
cy: Ar ôl dileu term

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: User account
cy: Cyfrif defnyddiwr

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: The value of the variable.
cy: Gwerth y newidyn.
