Rules (7.x-2.7) - en to da translation catalogue (236 entries)

en: Home
da: Hjem

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Item
da: Element

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Content types
da: Indholdstyper

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Schedule
da: Planlægning

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Event
da: Begivenhed

en: Text
da: Tekst

en: Component
da: Komponent

en: Components
da: Komponenter

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: User
da: Bruger

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Error
da: Fejl

en: Node
da: Indholdselement

en: Data type
da: Datatype

en: All
da: Alle

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Severity
da: Grad

en: Field name
da: Feltnavn

en: Count
da: Antal

en: Conditions
da: Vilkår

en: Warning
da: Advarsel

en: Advanced
da: Avanceret

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: OR
da: ELLER

en: Method
da: Metode

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: <All>
da: <Alle>

en: Operator
da: Operand

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: text
da: tekst

en: Property
da: Egenskab

en: Defaults
da: Standarder

en: Rules
da: Regler

en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: Token
da: Symbol

en: Clear
da: Ryd

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: equals
da: lig med

en: Target type
da: Måltype

en: unchanged content
da: uændret indhold

en: unchanged user
da: uændret bruger

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Negate
da: Modvirk

en: Import failed.
da: Importering fejlede.

en: created content
da: indhold oprettet

en: updated content
da: opdateret indhold

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
da: Bemærk, at hvis Drupals cache er aktiveret, vil denne begivenhed ikke blive genereret fra cachelagerets sider.

en: viewed content
da: indhold vist

en: deleted content
da: slettet indhold

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: The mail's subject.
da: E-mailens overskrift.

en: The mail's message body.
da: E-mailens brødtekst.

en: registered user
da: registreret bruger

en: updated user
da: opdateret bruger

en: viewed user
da: vist bruger

en: deleted user
da: slettet bruger

en: User has logged in
da: Bruger er logget ind

en: logged in user
da: indlogget bruger

en: User has logged out
da: Bruger har logget ud

en: logged out user
da: udlogget bruger

en: any
da: alle

en: Add user role
da: Tilføj brugerrolle

en: Remove user role
da: Fjern brugerrolle

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: PHP code
da: PHP kode

en: Selector
da: Vælger

en: Site information
da: Generel information

en: Convert
da: Konvertér

en: revert
da: gendan

en: duration
da: varighed

en: comment
da: kommentar

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: disable
da: deaktivér

en: date
da: dato

en: Apply
da: Udfør

en: Variables
da: Variable

en: Translation
da: Oversættelse

en: Decimal
da: Decimaltal

en: years
da: år

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: Usage
da: Brug

en: Execute
da: Kør

en: Identifier
da: Identifikator

en: Offset
da: Forskydning

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Account
da: Konto

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: Banned IP address %ip
da: IP-adresse %ip blokeret

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: clone
da: klon

en: Translate
da: Oversæt

en: Entity type
da: Entity-type

en: vocabulary
da: ordforråd

en: User account
da: Brugerkonto

en: Rule
da: Regel

en: export
da: eksportér

en: translate
da: oversæt

en: IP address
da: IP-adresse

en: Active rules
da: Aktive regler

en: Inactive rules
da: Inaktive regler

en: created comment
da: kommentar oprettet

en: updated comment
da: kommentar opdateret

en: deleted comment
da: kommentar slettet

en: URL alias exists
da: Alternativ URL findes

en: Set breadcrumb
da: Angiv brødkrumme

en: Configuration name
da: Konfigurationsnavn

en: ends with
da: slutter med

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Add !name
da: Tilføj !name

en: Add more
da: Tilføj mere

en: is greater than
da: er større end

en: Overwrite
da: Overskriv

en: PHP Evaluation
da: PHP-evaluering

en: viewed comment
da: kommentar vist

en: After saving new content
da: Efter nyt indhold er gemt

en: After updating existing content
da: Efter opdatering af eksisterende indhold

en: saved content
da: gemt indhold

en: After deleting content
da: Efter indhold er slettet

en: Content is published
da: Indhold er publiceret

en: Content is sticky
da: Indhold er klæbrigt

en: Content is promoted to frontpage
da: Indhold er forfremmet til forside

en: truth value
da: sandhedsværdi

en: rules
da: regler

en: Successfully sent email to %recipient
da: E-mail er sendt til %recipient

en: Block a user
da: Blokér en bruger

en: Rule set
da: Regelsæt

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: integer
da: heltal

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: Elements
da: Elementer

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Welcome (new user created by administrator)
da: Velkomst (ny bruger oprettet af administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
da: Velkomst (afventer godkendelse)

en: Welcome (no approval required)
da: Velkomst (ingen godkendelse nødvendig)

en: Password recovery
da: Genudsendelse af adgangskode

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Condition set (OR)
da: Betingelsessæt (ELLER)

en: Condition set (AND)
da: Betingelsessæt (OG)

en: Current list item
da: Aktuelt element

en: Site-wide settings and other global information.
da: Indstillinger der gælder for hele sitet samt anden global information.

en: After updating an existing comment
da: Efter en eksisterende kommentar er opdateret

en: Before saving a comment
da: Før en kommentar gemmes

en: saved comment
da: kommentar gemt

en: unchanged comment
da: uændret kommentar

en: A comment is viewed
da: En kommentar bliver vist

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
da: Angiver typen af entitet der skal hentes.

en: The property by which the entity is to be selected.
da: Egenskaben som bruges til at vælge entiteten.

en: The property value of the entity to be fetched.
da: Egenskabsværdien som bruges til at vælge entiteten.

en: Create a new entity
da: Opret en ny entitet

en: Save entity
da: Gem entity

en: Delete entity
da: Slet entity

en: Add a variable
da: Tilføj en variabel

en: Reload form
da: Genindlæs formular

en: The comparison operator.
da: Sammenligningsoperatoren.

en: is lower than
da: er mindre end

en: Path has URL alias
da: Stien har en alternativ URL

en: formatted text
da: formatteret tekst

en: decimal number
da: decimaltal

en: Drupal is initializing
da: Drupal initialiserer

en: Show a message on the site
da: Vis en besked på siden

en: Repeat message
da: Gentag besked

en: Match roles
da: Sammenlign roller

en: User is blocked
da: Bruger er blokeret

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %plugin %label?

en: Deleted %plugin %label.
da: Slettet %plugin %label?

en: Select the %element to add
da: Vælg det %element der skal tilføjes

en: Add new component
da: Tilføj komponent

en: Rules configuration
da: Indstillinger for Rules

en: Asc
da: Stigende

en: Send account e-mail
da: Send konto-e-mail

en: E-mail type
da: E-mail-type

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
da: Vælg e-mailen som skal sendes til brugeren baseret på sitets kontoindstillinger.

en: %type e-mail sent to %recipient.
da: %type e-mail sendt til %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
da: Kunne ikke sende %type e-mail til %recipient.

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering
