Rules (7.x-2.7) - en to hu translation catalogue (588 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: enable
hu: engedélyezés

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Item
hu: Tétel

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Műveletek

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Tags
hu: Címkék

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: all
hu: mind

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Export
hu: Exportálás

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: Component
hu: Összetevő

en: Components
hu: Összetevők

en: Titles
hu: Címek

en: Paths
hu: Útvonalak

en: type
hu: típus

en: User
hu: Felhasználó

en: action
hu: művelet

en: Continue
hu: Folytatás

en: Error
hu: Hiba

en: Node
hu: Tartalom

en: Data type
hu: Adattípus

en: All
hu: Mind

en: hours
hu: órák

en: days
hu: napok

en: Active
hu: Aktív

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Your changes have been saved.
hu: A módosítások mentése megtörtént.

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Variable name
hu: Változónév

en: Message type
hu: Üzenet típusa

en: Severity
hu: Szint

en: Field name
hu: Mező neve

en: Count
hu: Mennyiség

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Advanced
hu: Haladó

en: System
hu: Rendszer

en: Desc
hu: Csökk

en: Code
hu: Kód

en: OR
hu: VAGY

en: Method
hu: Mód

en: Loop
hu: Ismétlés

en: Basic
hu: Alap

en: months
hu: hónap

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: <All>
hu: < Mind >

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Integer
hu: Egész szám

en: IP Address
hu: IP-cím

en: false
hu: hamis

en: true
hu: igaz

en: text
hu: szöveg

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Rules
hu: Szabályok

en: seconds
hu: másodperc

en: minutes
hu: perc

en: Token
hu: Vezérjel

en: Clear
hu: Törlés

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: equals
hu: megegyezik

en: Target type
hu: Cél típusa

en: unchanged content
hu: változatlan tartalom

en: unchanged user
hu: változatlan felhasználó

en: Entity
hu: Entitás

en: AND
hu: ÉS

en: None.
hu: Nincs.

en: Negate
hu: Negálás

en: Import failed.
hu: A betöltés sikertelen.

en: created content
hu: létrejött tartalom

en: updated content
hu: módosított tartalom

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
hu: Meg kell jegyezni, hogy ha a <em>Drupal</em> oldal gyorsítótárazás be van kapcsolva, akkor a gyorsítótárból kiszolgált oldalakhoz ez az esemény nem lesz létrehozva.

en: viewed content
hu: megtekintett tartalom

en: deleted content
hu: törölt tartalom

en: Existing system path
hu: Drupal alapértelmezett útvonal

en: Create or delete a content's URL alias
hu: Tartalom webcímálnevének létrehozása vagy törlése

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
hu: A megadott útvonal álnevekre mutató webcím álnevek törléséhez üresen kell hagyni.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
hu: A megadott rendszer útvonalakra mutató webcím álnevek törléséhez üresen kell hagyni.

en: Send mail to all users of a role
hu: Levél küldése a szerepkör összes tagjának

en: Page redirect
hu: Oldalátirányítás

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
hu: FIGYELMEZTETÉS: Problémát okozhat ha túl sok felhasználó rendelkezik ezzel a szerepkörrel. Lehet, hogy a szerver nem képes az összes levél kérést egyszerre kezelni.

en: The mail's subject.
hu: A levél tárgya.

en: The mail's message body.
hu: A levél szövege.

en: registered user
hu: regisztrált felhasználó

en: updated user
hu: módosított felhasználó

en: viewed user
hu: megtekintett felhasználó

en: deleted user
hu: törölt felhasználó

en: User has logged in
hu: Felhasználó belépett

en: logged in user
hu: belépett felhasználó

en: User has logged out
hu: Felhasználó kilépett

en: logged out user
hu: kilépett felhasználó

en: User has role(s)
hu: A felhasználó szerepköre

en: Whether the user has the selected role(s).
hu: A felhasználó rendezik-e a kiválasztott szerepkörökkel.

en: any
hu: tetszőleges

en: Add user role
hu: Felhasználói szerepkör hozzáadása

en: Remove user role
hu: Szerepkör eltávolítása

en: Execute custom PHP code
hu: Egyedi PHP kód végrehajtása

en: PHP code
hu: PHP kód

en: Selector
hu: Kiválasztó

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: Convert
hu: Átalakítás

en: revert
hu: visszaállítás

en: duration
hu: időtartam

en: Plugin
hu: Beépülő

en: comment
hu: hozzászólás

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: disable
hu: letiltás

en: date
hu: dátum

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Variables
hu: Változók

en: Translation
hu: Fordítás

en: Decimal
hu: Decimális

en: years
hu: év

en: Account blocked
hu: Zárolt felhasználó

en: Usage
hu: Használat

en: Execute
hu: Végrehajt

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: contains
hu: tartalmazza

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Account
hu: Saját adatok

en: Data
hu: Adat

en: Data types
hu: Adattípusok

en: After saving a new comment
hu: Új hozzászólás mentése után

en: After deleting a comment
hu: Hozzászólás törlése után

en: Banned IP address %ip
hu: Tiltott IP-cím: %ip

en: After deleting a term
hu: Kifejezés törlése után

en: Add new rule
hu: Új szabály hozzáadása

en: clone
hu: klónozás

en: Translate
hu: Fordítás

en: Element
hu: HTML elem

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: vocabulary
hu: szótár

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: Rule
hu: Szabály

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Parameter
hu: Paraméter

en: rule
hu: szabály

en: export
hu: exportálás

en: translate
hu: lefordít

en: IP address
hu: IP-cím

en: Filter by event
hu: Szűrés esemény szerint

en: Active rules
hu: Aktív szabályok

en: Inactive rules
hu: Inaktív szabályok

en: created comment
hu: beküldött hozzászólás

en: updated comment
hu: módosított hozzászólás

en: deleted comment
hu: törölt hozzászólás

en: URL alias exists
hu: Létezik útvonalálnév

en: Cron maintenance tasks are performed
hu: Időzített karbantartási feladatok végrehajtva

en: Set breadcrumb
hu: Morzsa beállítása

en: Configuration name
hu: Beállításnév

en: ends with
hu: erre végződik

en: Send mail
hu: Levél küldése

en: Add !name
hu: !name hozzáadása

en: Add more
hu: Hozzáadás

en: is greater than
hu: nagyobb mint

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: PHP Evaluation
hu: PHP kiértékelés

en: viewed comment
hu: megtekintett hozzászólás

en: After saving new content
hu: Új tartalom mentése után

en: After updating existing content
hu: Tartalom módosítása után

en: saved content
hu: mentett tartalom

en: After deleting content
hu: Tartalom törlése után

en: Content is published
hu: Közzétett tartalom

en: Content is sticky
hu: Kijelölt, az oldal tetejére szánt tartalom

en: Content is promoted to frontpage
hu: A tartalom a címlapra helyezve

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
hu: &lt;?php és ?&gt; címkék között megadott PHP-kód, amely kiértékelése módosítja a kimenetet. Például &lt;? echo 1+1?&gt; eredménye 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
hu: Továbbá a következő változók is használhatóak:

en: truth value
hu: logikai érték

en: rules
hu: szabályok

en: Successfully sent email to %recipient
hu: Az e-mail sikeresen elkülve a következő címzettnek: %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
hu: Email sikeres elküldve %roles szerepköröknek.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
hu: A levelek feladójának címe. A webhely alapértelmezés szerinti email címének használatához üresen kell hagyni.

en: After saving a new term
hu: Új kifejezés mentése után

en: created term
hu: létrehozott kifejezés

en: updated term
hu: módosított kifejezés

en: unchanged term
hu: változatlan kifejezés

en: Block a user
hu: Felhasználó tiltása

en: Rule sets
hu: Szabálycsomagok

en: Rule set
hu: Szabálycsoport

en: Scheduled evaluation date
hu: Ütemezett kiértékelési dátum

en: Rules Scheduler
hu: <em>Rules Scheduler</em>

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: The value of the variable.
hu: A változó értéke.

en: integer
hu: egész

en: Add event
hu: Esemény hozzáadása

en: %name must be a number.
hu: %name értékének számnak kell lennie.

en: Elements
hu: Elemek

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
hu: Figyelembe kell venni, hogy némelyik művelet inicializálhatja a sminkrendszert. Ezt követően egyik modul sem tudja majd módosítani a használt sminket.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
hu: Az ütemezett feladatok megjelenítéséhez telepíteni kell a <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> modult.

en: Delete a scheduled task
hu: Időzített feladat törlése

en: Scheduled date
hu: Időzítés dátuma

en: Scheduled date and time stamp
hu: Ütemezett dátum és időbélyeg

en: User provided identifier
hu: Felhasználó által megadott azonosító

en: ID to recognize this specific scheduled task
hu: Azonosító ami alapján ez a bizonyos ütemezett feladat felismerhető

en: Upgrade
hu: Korszerűsítés

en: schedule
hu: ütemezés

en: Entities
hu: Entitások

en: Welcome (new user created by administrator)
hu: Üdvözlet (ha a felhasználót az adminisztrátor hozta létre)

en: Welcome (awaiting approval)
hu: Üdvözlet (jóváhagyásra vár)

en: Welcome (no approval required)
hu: Üdvözlet (ha nem szükséges jóváhagyni)

en: Password recovery
hu: Új jelszó igénylése

en: Account activation
hu: Felhasználó aktiválása

en: Account cancellation confirmation
hu: Felhasználó törlésének megerősítése

en: Account canceled
hu: A felhasználói fiók törölve lett

en: Sort By
hu: Rendezés

en: is one of
hu: egyike

en: Delete scheduled tasks
hu: Időzített feladatok törlése

en: Data comparison
hu: Adatok összehasonlítása

en: Comparison operation
hu: Összehasonlító művelet

en: PHP evaluation
hu: PHP kiértékelés

en: Condition set (OR)
hu: Feltételhalmaz (VAGY)

en: Condition set (AND)
hu: Feltételhalmaz (AND)

en: Action set
hu: Művelethalmaz

en: Administer rule configurations
hu: Szabályok adminisztrációja

en: Manage reaction rules and rule components.
hu: Reakció szabályok és szabályösszetevők kezelése.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
hu: Eseményekre reagál és műveleteket értékel ki feltételek alapján.

en: unlabeled
hu: címke nélküli

en: NOT @condition
hu: NEM @condition

en: NOT AND
hu: NEM ÉS

en: NOT OR
hu: NEM VAGY

en: Current list item
hu: Aktuális listaelem

en: Site-wide settings and other global information.
hu: Webhelyszintű beállítások és egyéb általános adatok.

en: After updating an existing comment
hu: Egy hozzászólás módosítása után

en: Before saving a comment
hu: Hozzászólás mentése előtt

en: saved comment
hu: mentett hozzászólás

en: unchanged comment
hu: változatlan hozzászólás

en: A comment is viewed
hu: Megtekintett hozzászólás

en: Revision identifier
hu: Változatazonosító

en: Set a data value
hu: Adatérték beállítása

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
hu: Egy adatkiválasztó használatával módosítani kívánt adat meghatározása. Például: „node:author:name”.

en: The new value to set for the specified data.
hu: A meghatározott adat új értéke.

en: Fetch entity by id
hu: Entitás lekérdezése azonosító alapján

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
hu: A lekérni kívánt entitás típusát adja meg.

en: Fetched entity
hu: Lekérdezett entitás

en: Fetch entity by property
hu: Entitás lekérdezése tulajdonság alapján

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
hu: A lekérni kívánt entitás típusát adja meg.

en: The property by which the entity is to be selected.
hu: A tulajdonság, ami alapján az entitást ki kell választani.

en: The property value of the entity to be fetched.
hu: A lekérni kívánt entitás tulajdonságértéke.

en: Limit result count
hu: Eredmények számának korlátozása

en: Limit the maximum number of fetched entities.
hu: A lekérdezett entitások maximális számának korlátozása.

en: Create a new entity
hu: Új entitás létrehozása

en: Specifies the type of the entity that should be created.
hu: A létrehozni kívánt entitás típusát adja meg.

en: Created entity
hu: Létrejött entitás

en: Save entity
hu: Entitás mentése

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
hu: A véglegesen menteni kívánt entitást adja meg.

en: Force saving immediately
hu: Késedelem nélküli mentés kikényszerítése

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
hu: Általában a mentés csak a kiértékelés végén történik meg, így a többszörös mentéseket egyszerre lehet végrehajtani. Ha ez be van állítva, a mentés azonnal megtörténik.

en: Delete entity
hu: Entitás törlése

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
hu: A véglegesen törölni kívánt entitást adja meg.

en: The data list, to which an item is to be added.
hu: Az adatlista, amihez hozzá kell adni egy elemet.

en: Item to add
hu: Hozzáadandó elem

en: Insert position
hu: Pozíció beszúrása

en: The data list for which an item is to be removed.
hu: Az adatlista, amiből el kell távolítani egy elemet.

en: Item to remove
hu: Eltávolítandó elem

en: Add a variable
hu: Változó hozzáadása

en: Specifies the type of the variable that should be added.
hu: Meghatározza a hozzáadandó változó típusát.

en: Added variable
hu: Hozzáadott változó

en: Create a data structure
hu: Adatszerkezet létrehozása

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
hu: Meghatározza a létrehozandó adatszerkezet típusát.

en: Created data
hu: Létrejött adat

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
hu: <strong>Kiválasztott adat:</strong> %selector

en: Reload form
hu: Űrlap újratöltése

en: Append the item to the end.
hu: Az elem hozzáfűzése a végéhez.

en: Prepend the item to the front.
hu: Az elem előre helyezése.

en: Data to compare
hu: Összehasonlítandó adatok

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
hu: Az összehasonlítani kívánt adat, egy adatkiválasztó használatával megadva. Például: „node:author:name”.

en: The comparison operator.
hu: Az összehasonlítás művelete.

en: Data value
hu: Adat

en: The value to compare the data with.
hu: Az érték, amellyel össze kell hasonlítani az adatot.

en: Entity is new
hu: Új entitás

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
hu: A feltételt kiértékelő entitást adja meg.

en: Entity has field
hu: Mezőkkel rendelkező entitás

en: The name of the field to check for.
hu: Az ellenőrizni kívánt mező neve.

en: Compare two data values of the same type with each other.
hu: Két, azonos típusú adatérték összehasonlítása.

en: is lower than
hu: kisebb, mint

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
hu: A feltétel megállapítja, ha a megadott entitás létrehozás alatt van és még nincs mentve az adatbázisba.

en: Before saving content
hu: Tartalom mentése előtt

en: Content is viewed
hu: Megtekintett tartalom

en: view mode
hu: nézetmód

en: Content is of type
hu: A tartalom típusa

en: The content type(s) to check for.
hu: Az ellenőrizendő tartalomtípusok

en: Create or delete any URL alias
hu: Bármely webcímálnév létrehozása vagy törlése

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
hu: Az álnevesíteni kívánt, létező útvonal megadása. Például: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
hu: Egy alternatív útvonalat kell megadni, amin ez az adat elérhető lesz. Például „bemutatkozas” használható egy bemutatkozó oldalhoz. Relatív útvonalat kell megadni záró perjel nélkül.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
hu: Egy alternatív útvonalat kell megadni, amin a tartalom elérhető lesz. Például „bemutatkozas” használható egy bemutatkozó oldalhoz. Relatív útvonalat kell megadni záró perjel nélkül.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
hu: A webcímálnév törléséhez üresen kell hagyni.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
hu: Taxonómia kifejezés webcímálnevének létrehozása vagy törlése

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
hu: Egy alternatív útvonalat kell megadni, amin a kifejezés elérhető lesz. Például „tartalom/drupal” használható egy Drupal kifejezéshez. Relatív útvonalat kell megadni záró perjel nélkül.

en: Path has URL alias
hu: Álnévvel rendelkező útvonal

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
hu: Az ellenőrizni kívánt, létező útvonal megadása Például: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
hu: Az ellenőrizni kívánt webcím álnevet kell megadni. Például: „bemutatkozás” egy bemutatkozó oldalhoz.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
hu: A feldolgozott értékkel visszatérő PHP kódot kell megadni, a &lt;?php ?&gt; határolójelek nélkül. A kiválasztott érték a $value változóban lesz elérhető. Például: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
hu: Ha egy változó módosítására van szükség, egyszerűen az új változóértékeket tartalmazó tömböt kell visszaadni. Például: !code

en: Add offset
hu: Eltolás hozzáadása

en: Add an offset to the selected date.
hu: Eltolás hozzáadása a kiválasztott dátumhoz.

en: Note that you can also specify negative numbers.
hu: Megjegyzés: negatív számok is megadhatók.

en: text token
hu: vezérjel

en: formatted text
hu: formázott szöveg

en: decimal number
hu: tizedes szám

en: list of text
hu: szövegből álló lista

en: list of integer
hu: egész számokból álló lista

en: any entity
hu: bármely entitás

en: Replacement patterns for %label
hu: Helyettesítési minták a következőhöz: %label

en: Drupal is initializing
hu: A Drupal előkészül

en: System log entry is created
hu: Rendszernapló bejegyzés létrehozva

en: Log entry
hu: Naplóbejegyzés

en: watchdog log entry
hu: Eseménynapló bejegyzés

en: The category to which this message belongs
hu: A kategória amihez ez az üzenet tartozik

en: Request uri
hu: Kérés URI

en: Show a message on the site
hu: Üzenet megjelenítése a weboldalon

en: Repeat message
hu: Üzenet ismétlése

en: Force redirect
hu: Átirányítás kikényszerítése

en: Append destination parameter
hu: Célparaméter hozzáfűzése

en: A list of titles for the breadcrumb links.
hu: A morzsahivatkozásokban használt címek listája.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
hu: A morzsahivatkozásokban használt <em>Drupal</em> útvonalak listája a címek sorrendjének megfelelően.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
hu: Az email cím vagy címek, ahová az üzenetet el kell küldeni. A karaktersorozat formázásának meg kell felelnie az RFC 2822 formátumnak.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
hu: Ki kell választani a címzettek szerepkörét.

en: After updating an existing term
hu: Kifejezés módosítása után

en: Before saving a taxonomy term
hu: Kifejezés mentése előtt

en: saved term
hu: mentett kifejezés

en: deleted term
hu: törölt kifejezés

en: After saving a new vocabulary
hu: Egy új szótár mentése után

en: created vocabulary
hu: létrejött szótár

en: After updating an existing vocabulary
hu: Szótár módosítása után

en: updated vocabulary
hu: módosított szótár

en: unchanged vocabulary
hu: változatlan szótár

en: Before saving a vocabulary
hu: Szótár mentése előtt

en: saved vocabulary
hu: mentett szótár

en: After deleting a vocabulary
hu: Szótár törlése után

en: deleted vocabulary
hu: törölt szótár

en: After saving a new user account
hu: Új felhasználó létrehozása után

en: After updating an existing user account
hu: Felhasználói fiók módosítása után

en: Before saving a user account
hu: Felhasználói fiók mentése előtt

en: saved user
hu: mentett felhasználói fiók

en: User account page is viewed
hu: Felhasználói fiók oldala meg lett tekintve

en: After a user account has been deleted
hu: Felhasználói fiók törlése után

en: User is blocked
hu: Felhasználó letiltott

en: Variable label
hu: Változó címkéje

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
hu: A változó neve csak kisbetűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazhat, továbbá egyedinek kell lennie az aktuális hatókörben.

en: Provided variables
hu: Biztosított változók

en: Switch to the direct input mode
hu: Váltás közvetlen beviteli módra

en: Switch to data selection
hu: Váltás adatkiválasztásra

en: The variable name %name is already taken.
hu: %name néven már létezik változó.

en: The machine-readable name %name is already taken.
hu: %name programok által használt név már foglalt.

en: Data selector
hu: Adatkiválasztó

en: A list of values, one on each line.
hu: Értékek listája, soronként egy.

en: cloned
hu: klónozva

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
hu: %plugin %label biztosan engedélyezhető?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
hu: %plugin %label biztosan tiltható?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
hu: %plugin %label biztosan visszavonható?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
hu: %plugin %label biztosan törölhető?

en: Enabled %plugin %label.
hu: %plugin %label engedélyezése megtörtént.

en: Disabled %plugin %label.
hu: %plugin %label tiltása megtörtént.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
hu: %plugin %label visszaállíva az alapértelmezésekre.

en: Deleted %plugin %label.
hu: %plugin %label törlése megtörtént.

en: Select the %element to add
hu: A hozzáadandó %element kiválasztása

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
hu: %element_plugin %element_name biztosan törölhető?

en: React on event
hu: Reakció eseményre

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
hu: Rossz dátumformátum. Ilyen formában kell megadni a dátumot: %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: A gép által olvasható név csak kisbetűket, számokat és aláhúzás jelet tartalmazhat

en: A human-readable name shortly describing the rule.
hu: A szabályt röviden leíró, emberek számára olvasható név.

en: Data selectors
hu: Adatkiválasztók

en: Rules evaluation log
hu: <em>Rules</em> kiértékelési napló

en: Filter by plugin
hu: Szűrés beépülő szerint

en: There are no rule components.
hu: Nincsenek szabályösszetevők.

en: Component plugin
hu: Összetevő-beépülő

en: Add new component
hu: Új összetevő hozzáadása

en: Administrative interface for managing rules.
hu: Adminisztrációs kezelőfelület a szabályok kezeléséhez.

en: Schedule component evaluation
hu: Ütemezett komponens kiértékelés

en: Rules scheduler
hu: Szabályidőzítő

en: Task identifier
hu: Feladatazonosító

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
hu: Legalább egy komponens vagy egy feladat azonosítót meg kell adni.

en: Delete data
hu: Adat törlése

en: Rules configuration
hu: Rules beállításai

en: edit component
hu: összetevő szerkesztése

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
hu: Az importáláshoz ki kell másolni a szövegdoboz tartalmát és beilleszteni az importáló oldalon.

en: The user whose roles should be changed.
hu: A felhasználó akinek a szerepköreit meg kell változtatni.

en: Delete tasks by component name
hu: Feladatok törlése komponensnév alapján

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
hu: Komponens kiválasztása, amelynek az összes időzített feladata törlendő.

en: Delete tasks
hu: Feladatok törlése

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
hu: Biztosan törölhető a következő feladat: %id?

en: Task %tid has been deleted.
hu: %tid feladat törlése megtörtént.

en: Scheduled Rules components
hu: <em>Scheduled Rules</em> összetevők

en: The internal ID of the scheduled component
hu: Az időzített komponens belső azonosítója

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: The name of the component
hu: A komponens neve

en: Asc
hu: Növ

en: No tasks have been scheduled.
hu: Nincsenek időzített feladatok.

en: Delete this scheduled task
hu: Időzített feladat törlése

en: Component filter
hu: Összetevőszűrő

en: execute
hu: végrehajtás

en: Send account e-mail
hu: E-mail küldése fiók számára

en: E-mail type
hu: E-mail típusa

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
hu: A webhely fiókbeállításai alapján ki kell választani a felhasználó számára küldendő e-mailt.

en: %type e-mail sent to %recipient.
hu: %recipient számára %type email el lett küldve.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
hu: Nem sikerült %type e-mail küldése %recipient számára.

en: Unable to parse the pasted export.
hu: A beillesztett export adatokat nem lehet feldolgozni.

en: Missing the required module %module.
hu: <em>%module</em> modul szükséges, de hiányzik.

en: Entity is of type
hu: Az entitás típusa

en: list of @type_label items
hu: @type_label elemek listája

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
hu: Nincsenek aktív szabályok. <a href="!url">Új szabály hozzáadása</a>.

en: There are no inactive rules.
hu: Nincsenek inaktív szabályok.

en: Import rule
hu: Szabály importálása

en: Import component
hu: Összetevő importálása

en: Paste an exported Rules configuration here.
hu: Ide egy exportált <em>Rules</em> beállítást kell beilleszteni.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
hu: Ha bejelölt, az import felülír minden létező beállítást aminek ugyanez az azonosítója.

en: Imported @entity %label.
hu: @entity %label importálva lett.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
hu: Ugyanarra az eseményre reagáló szabályok sorrendje. A nagyobb súlyú szabályok a könnyebbek után lesznek kiértékelve.

en: Completed.
hu: Befejeződött.

en: Entity bundle
hu: Mezőköteg

en: Add a new !plugin
hu: Új !plugin hozzáadása

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
hu: A <em>Rules</em> 2.x adatbázistáblái létrejöttek. A <em>Rules</em> 1.x régi táblái továbbra is elérhetőek és tartalmazzák a szabályokat, de ezek már nem lesznek frissítve.

en: Export %name
hu: %name exportálása

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
hu: Ezen az űrlapon <em>Rules</em> 1.x szabályokat és szabálygyűjteményeket lehet <em>Rules</em> 2.x-ben használhatóakra konvertálni.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
hu: A konfiguráció sikeren konvertálása után ki lehet tisztítani az adatbázist, és el lehet <a href="!url">távolítani</a> minden <em>Rules</em> 1.x konfigurációt.

en: Convert configuration and export it.
hu: Konfiguráció konvertálása és exportálása.

en: Convert configuration and save it.
hu: Konfiguráció konvertálása és mentése.

en: Converting %plugin %name...
hu: %plugin %name konvertálása...

en: rule set
hu: szabálycsoport

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
hu: A <em>Rules</em> 1.x táblák biztosan törölhetőek az adatbázisból?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
hu: A <em>Rules</em> 1.x táblák biztosan törölhetőek az adatbázisból? Minden <em>Rules</em> 1.x konfiguráció törölve lesz függetlenül attól, hogy már konvertálva lettek-e.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
hu: A Rules 1.x beállítások törlése megtörtént.

en: Data value is empty
hu: Az adatérték üres

en: Data to check
hu: Ellenőrizendő adat

en: @entity identifier
hu: @entity azonosító

en: Multilingual - Internationalization
hu: Többnyelvűség – Nemzetköziesítés

en: Calculate a value
hu: Érték számítása

en: Input value 1
hu: 1. bemeneti érték

en: The first input value for the calculation.
hu: A számítás első bemeneti értéke.

en: The calculation operator.
hu: A számítási művelet.

en: Input value 2
hu: 2. bemeneti érték

en: The second input value.
hu: A második bemeneti érték.

en: Calculation result
hu: Számítási eredmény

en: Add an item to a list
hu: Elem hozzáadása egy listához

[ctx: data_types]
en: List
hu: Lista

en: Enforce uniqueness
hu: Egyediség kikényszerítése

en: Remove an item from a list
hu: Egy elem eltávolítása a listáról

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
hu: <strong>Kiválasztott lista:</strong> %selector

en: List contains item
hu: Lista mennyiségi összehasonlítása

en: The item to check for.
hu: Az ellenőrizendő elem.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
hu: Az alábbi változók elérhetők és használhatók a PHP kódban:

[ctx: data_types]
en: list
hu: lista

en: list of text tokens
hu: szöveg vezérjelek listája

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
hu: Csak kisbetűket, számokat, valamint aláhúzás jelet tartalmazhat és betűvel kell kezdődnie.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
hu: Egész számok vesszővel elválasztott listája, például „1, 2, 3”.

en: @entity identifiers
hu: @entity azonosítók

en: %name must be an integer value.
hu: %name egész érték kell hogy legyen.

en: Each value must be an integer.
hu: Minden értéknek egész számnak kell lennie.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
hu: Minden érték csak kisbetűket, számokat, valamint aláhúzás jelet tartalmazhat és betűvel kell kezdődnie.

en: List item
hu: Listaelem

en: Data type: !type
hu: Adattípus: !type

en: starts with
hu: ezzel kezdődik

en: Bypass Rules access control
hu: <em>Rules</em> hozzáférés-szabályozásának megkerülése

en: Access the Rules debug log
hu: Rules modul hibakeresési naplójának elérése

en: Rules tags autocomplete
hu: <em>Rules</em> címkék automatikus kiegészítése

en: Missing required module %name.
hu: Hiányzó szükséges modul: %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
hu: %plugin: %name változónév nem megengedett karaktereket tartalmaz.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
hu: %plugin: gyermekelemekhez nem lehet állapotváltozókat megadni.

en: The selected data property doesn't support writing.
hu: A kiválasztott adattulajdonság nem támogatja az írást.

en: Invalid type specified.
hu: Érvénytelen típus lett megadva.

en: Text comparison
hu: Szövegösszehasonlítás

en: Matching text
hu: Szövegegyezés

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
hu: Ha a @regex összehasonlító művelet van kiválasztva, az egyezési minta <a href="@regex-wikipedia">reguláris kifejezésként</a> lesz értelmezve. Tipp: A <a href="@RegExr">RegExr: Online reguláris kifejezés ellenőrző eszköz</a> hasznos tanuláshoz, kifejezések írásához, és reguláris kifejezések ellenőrzéséhez.

en: regular expression
hu: reguláris kifejezés

en: Unblock a user
hu: Felhasználó zárolásának feloldása

en: Filter by tag
hu: Szűrés címke szerint

en: Default theme region
hu: Alapértelmezés szerinti sminkrégió

en: Admin theme region
hu: Adminisztrációs sminkrégió

en: without identifier
hu: azonosító nélkül

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
hu: Hozzáférés megtagadva! Nincs elegendő jogosultság a beállítás szerkesztéséhez.

en: Open all
hu: Összes megnyitása

en: -Close all-
hu: -Összes bezárása-

en: -Open all-
hu: -Összes megnyitása-

en: edit configuration
hu: beállítások szerkesztése

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
hu: Szabály beállítások adminisztrációja, beleértve azokat az eseményeket, feltételeket, és műveleteket melyekhez a felhasználó megfelelő hozzáférési engedélyekkel rendelkezik.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
hu: Minden beállítás ellenőrzése, függetlenül az események, feltételek, és műveletek hozzáférési korlátozásaitól.

en: Rules debug information: !log
hu: Szabályok hibakeresési információi: !log

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
hu: %name paramétert csak egy kiválasztó használatával lehet beállítani.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
hu: %name paramétert nem lehet beállítani egy kiválasztó használatával.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
hu: %selector adatkiválasztó %name paraméter számára érvénytelen.

en: Missing configuration for parameter %name.
hu: %name paraméter beállítása hiányzik.

en: The component %config does not exist.
hu: %config összetevő nem létezik

en: Logging of Rules evaluation errors
hu: Szabálykiértékelési hibák naplózása

en: Log all warnings and errors
hu: Minden figyelmeztetés és hiba naplózása

en: Log errors only
hu: Csak a hibák naplózása

en: Evaluations errors are logged to the system log.
hu: Kiértékelési hibák naplózása a rendszernaplóba.

en: Log debug information to the system log
hu: Hibakeresési információk naplózása a rendszernaplóba

en: Show debug information
hu: Hibakeresési információk mutatása

en: In case of errors
hu: Hiba esetén

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
hu: A hibakeresési információk csak a szabályok kiértékelésénél jelennek meg és csak azon felhasználók számára láthatók, akik rendelkeznek <a href="!url">„%link”</a> jogosultsággal.

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
hu: Amikor az esemény bekövetkezik, a szabály kiértékelése megtörténik.

en: Rules introduction
hu: <em>Rules</em> bevezető

en: Rules terminology
hu: <em>Rules</em> terminológia

en: Unknown @plugin %name.
hu: Ismeretlen @plugin %name.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
hu: A lentebb felsorolt reakciószabályok a webhely megadott eseményeire reagálnak. Mindegyik reakciószabály korlátlan számú <em>műveletet</em> indíthat el és bármennyi, a végrehajtott műveleteknek megfelelő <em>feltétele</em> lehet. Be lehet állítani <a href="@url1">összetevőket</a>. Ezek önálló <em>Rules</em> beállításcsoportok melyek a <em>Rules</em> modulban és a webhely egyéb részein is felhasználhatóak. A <em>Rules</em> modul használatáról <a href="@url2">az online dokumentációban</a> lehet további információkat találni.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
hu: Milyen összetevő legyen létrehozva. Az összetevők leírása az <a href="@url">online dokumentációban</a> található.

en: Unknown event "!event_name"
hu: Ismeretlen esemény: „!event_name”

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
hu: A beállításhoz tartozó címkék melyeket az adminisztrációs oldalon szűrésre lehet használni. A címkéket vesszővel kell elválasztani.

en: Added event %event.
hu: Az esemény hozzá lett adva: %event.

en: Are you sure you want to remove the event?
hu: Biztosan eltávolítható az esemény?

en: You are about to remove the event %event.
hu: A következő esemény el lesz távolítva: %event.

en: Event %event has been removed.
hu: Az esemény törölve lett: %event.

en: Use Rules component %component
hu: %component <em>Rules</em> összetevő használata

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about how to use components.
hu: Az összetevők önálló <em>Rules</em> beállításcsoportok melyeket a <em>Rules</em> modul és a webhely egyéb moduljai is felhasználhatnak. A komponensek például abban az esetben lehetnek hasznosak ha ugyanazokat a feltételeket, műveleteket vagy szabályokat kell használni több helyen is, vagy ha egy saját modulból kell meghívni azokat. Minden összetevő külön-külön exportálható. Az összetevők használatáról <a href="@url">az online dokumentációban</a> lehet további információkat találni.

en: Rules (built in)
hu: Rules (beépített)

en: Note that Pathauto's URL path cleaning method can be configured at <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.
hu: A <em>Pathauto</em> modul webcím útvonal tisztítási metódust az <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a> útvonalon lehet beállítani.

en: Install the <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto module</a> in order to get a configurable URL path cleaning method.
hu: Egy beállítható webcím útvonal tisztítási metódus használatához a <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto modult</a> kell telepíteni.

en: URL path cleaning method
hu: Webcím útvonal tisztítási metódus

en: Choose the path cleaning method to be applied when generating URL path aliases.
hu: Webcím útvonal álnevek létrehozásakor alkalmazott útvonal tisztítási metódus kiválasztása.

en: Integrity
hu: Integritás

en: Rules checks the integrity of your configurations to discover and exclude broken configurations from evaluation.
hu: A <em>Rules</em> modul ellenőrzi a beállítások integritását, hogy felfedezze és kizárja a kiértékelésből a hibás beállításokat.

en: Recheck integrity
hu: Integritás újraellenőrzése

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
hu: A <em>Rules</em> modul gyorsítótárba helyezi a rendelkezésre álló műveleteket, feltételeket és adattípusokat. Továbbá minden összetevő és reakciószabály gyorsítótárba kerül a hatékony kiértékelés érdekében.

en: Rebuild Rules' cache
hu: A Rules modul gyorsítótárának újraépítése

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
hu: %count beállítás ellenőrzése megtörtént %duration másodperc alatt. Az ellenőrzés %count_failed hibás beállítást talált.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
hu: <em>Rules</em> gyorsítótár újraépítése megtörtént %duration másodperc alatt.

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
hu: @plugin "@label" (azonosító @id), @parameter, Érték @delta

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter
hu: @plugin "@label" (azonosító @id), @parameter

en: Translate a text
hu: Egy szöveg lefordítása

en: The text to translate.
hu: A lefordítandó szöveg.

en: The translated text
hu: A lefordított szöveg

en: Select a translated value
hu: Egy lefordított érték megadása.

en: The translated value
hu: A lefordított érték

en: Rules translation
hu: <em>Rules</em> fordítása

en: Allows translating rules.
hu: Lehetővé teszi a szabályok lefordítását.

en: condition
hu: feltétel

en: Specify an identifier of a @entity.
hu: @entity azonosítója.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
hu: @entity entitások azonosítóinak vesszővel elválasztott listája.

en: Convert data type
hu: Adattípus átalakítása

en: Value to convert
hu: Átalakítandó érték

en: Rounding behavior
hu: Kerekítés viselkedése

en: The rounding behavior the conversion should use.
hu: Az átalakításhoz használt kerekítési módszer.

en: Conversion result
hu: Átalakítás eredménye

en: Always down (9.5 -> 9)
hu: Mindig le (9.5 -> 9)

en: Always up (9.5 -> 10)
hu: Mindig fel (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
hu[0]: %types típus adatainak kiválasztása.
hu[1]: %types típusok adatainak kiválasztása.

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
hu: Az importált beállítás integritásának ellenőrzése nem sikerült. Hibaüzenet: %message.

en: Tokens related to %label Rules variables.
hu: %label <em>Rules</em> változókhoz kapcsolódó vezérjelek.

en: The type of the checked entity.
hu: Az ellenőrzött entitás típusa.

en: Access operation
hu: Hozzáférési művelet

en: Restrict by @bundle
hu: Szűkítés @bundle szerint

en: List to check
hu: Az ellenőrzött lista

en: The count to compare the data count with.
hu: A mennyiség amit az adat mennyiségével össze kell vetni.

en: Block IP address
hu: IP-cím blokkolása

en: If not provided, the IP address of the current user will be used.
hu: Ha nincs beállítva, az aktuális felhasználó IP címe lesz használva.

en: %name is not a valid IP address.
hu: %name érvénytelen IP cím.
