Rules (7.x-2.7) - en to vi translation catalogue (189 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: enable
vi: bật

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: Delete
vi: Xóa

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Value
vi: Giá trị

en: Item
vi: Mục

en: Type
vi: Kiểu

en: List
vi: Danh sách

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: Actions
vi: Thao tác

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: more
vi: thêm

en: Tags
vi: Thẻ

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: all
vi: tất cả

en: Edit
vi: Sửa

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Message
vi: Thông điệp

en: Weight
vi: Độ nặng

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: Field
vi: Trường

en: Label
vi: Nhãn

en: Save
vi: Lưu

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Add
vi: Thêm

en: View
vi: Xem

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Event
vi: Sự Kiện

en: Text
vi: Văn bản

en: Component
vi: Thành phần

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: type
vi: loại

en: User
vi: Người dùng

en: action
vi: hành động

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Error
vi: Lỗi

en: Data type
vi: Kiểu dữ liệu

en: All
vi: Tất cả

en: hours
vi: giờ

en: Active
vi: Hoạt động

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Your changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được cập nhật.

en: To
vi: Đến

en: From
vi: Từ

en: Roles
vi: Vai trò

en: Filter
vi: Lọc

en: URL alias
vi: URL ảo

en: Severity
vi: Mức độ

en: Field name
vi: Tên trường

en: Count
vi: Số lượng

en: Conditions
vi: Điều kiện

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: System
vi: Hệ thống

en: Desc
vi: Giảm dần

en: Code
vi: Mã

en: Method
vi: Phương thức

en: Pathauto
vi: Đường dẫn tự động

en: Loop
vi: Lặp

en: Basic
vi: Cơ bản

en: months
vi: tháng

en: Save changes
vi: Lưu các thay đổi

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: Operator
vi: Toán tử

en: Integer
vi: Số nguyên

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: false
vi: sai

en: true
vi: đúng

en: text
vi: văn bản

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: Rules
vi: Quy tắc

en: seconds
vi: giây

en: minutes
vi: phút

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: Replacement patterns
vi: Các mẫu thay thế

en: equals
vi: bằng

en: Target type
vi: Kiểu đích

en: unchanged user
vi: người dùng không thay đổi

en: AND
vi: VÀ

en: None.
vi: Không có.

en: updated content
vi: nội dung đã cập nhật

en: viewed content
vi: nội dung đã xem

en: Existing system path
vi: Đường dẫn hệ thống đang có

en: registered user
vi: người dùng đã đăng kí

en: viewed user
vi: người dùng đã xem

en: logged in user
vi: người dùng đã đăng nhập

en: logged out user
vi: người dùng đã thoát

en: any
vi: bất kì

en: Add user role
vi: Thêm vai trò người dùng

en: PHP code
vi: Mã PHP

en: Site information
vi: Thông tin website

en: Convert
vi: Biến đổi

en: revert
vi: trở lại

en: Plugin
vi: Trình cắm

en: comment
vi: bài bình luận

en: !name field is required.
vi: Thông tin !name cần được nhập.

en: disable
vi: tắt

en: date
vi: ngày tháng

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Variables
vi: Các biến

en: Translation
vi: Dịch thuật

en: Decimal
vi: Thập phân

en: years
vi: năm

en: Account blocked
vi: Tài khoản đã bị chặn

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Execute
vi: Thực hiện

en: Identifier
vi: Định danh

en: Offset
vi: Độ dịch

en: contains
vi: chứa

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Account
vi: Tài khoản

en: Data
vi: Dữ liệu

en: After saving a new comment
vi: Sau khi lưu một bài bình luận mới

en: After deleting a comment
vi: Sau khi xóa một bài bình luận

en: Banned IP address %ip
vi: Đã chặn địa chỉ IP %ip

en: After deleting a term
vi: Sau khi xóa một từ liệu

en: Add new rule
vi: Thêm luật mới

en: Translate
vi: Dịch

en: Element
vi: Phần tử

en: User account
vi: Tài khoản người dùng

en: Debugging
vi: Gỡ lỗi

en: Parameter
vi: Tham số

en: rule
vi: luật

en: export
vi: xuất ra

en: IP address
vi: Địa chỉ IP

en: updated comment
vi: bình luận đã cập nhật

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: Add !name
vi: Thêm !name

en: is greater than
vi: trên

en: viewed comment
vi: bình luận đã xem

en: After saving new content
vi: Sau khi lưu nội dung mới

en: After updating existing content
vi: Sau khi sửa nội dung

en: saved content
vi: nội dung đã lưu

en: After deleting content
vi: Sau khi xóa nội dung

en: rules
vi: quy tắc

en: After saving a new term
vi: Sau khi tạo phân loại

en: updated term
vi: thuật ngữ đã cập nhật

en: unchanged term
vi: thuật ngữ chưa sửa

en: Block a user
vi: Khóa một người dùng

en: Rule sets
vi: Nhóm quy tắc

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: The value of the variable.
vi: Giá trị của biến.

en: Add event
vi: Thêm sự kiện

en: %name must be a number.
vi: %name phải là số.

en: schedule
vi: lịch trình

en: Welcome (new user created by administrator)
vi: Chào mừng (người dùng mới được quản trị viên cấp)

en: Welcome (awaiting approval)
vi: Xin chào (đang chờ xét duyệt)

en: Welcome (no approval required)
vi: Xin chào (không cần xét duyệt)

en: Password recovery
vi: Khôi phục mật khẩu

en: Account activation
vi: Kích hoạt tài khoản

en: Account cancellation confirmation
vi: Yêu cầu xác nhận thao tác Xóa Tài khoản

en: Account canceled
vi: Xóa tài khoản

en: Condition set (OR)
vi: Bộ điều kiện (HOẶC)

en: Condition set (AND)
vi: Bộ điều kiện (VÀ)

en: Action set
vi: Các hành động

en: After updating an existing comment
vi: Sau khi sửa bình luận

en: Before saving a comment
vi: Trước khi lưu bình luận

en: A comment is viewed
vi: Xem bình luận

en: Before saving content
vi: Trước khi lưu nội dung

en: Content is viewed
vi: Xem nội dung

en: After updating an existing term
vi: Sau khi sửa phân loại

en: Before saving a taxonomy term
vi: Trước khi lưu phân loại

en: After saving a new vocabulary
vi: Sau khi tạo phân nhóm

en: After updating an existing vocabulary
vi: Sau khi sửa phân nhóm

en: Before saving a vocabulary
vi: Trước khi lưu phân nhóm

en: After deleting a vocabulary
vi: Sau khi xóa phân nhóm

en: After saving a new user account
vi: Sau khi tạo tài khoản người dùng

en: After updating an existing user account
vi: Sau khi sửa tài khoản người dùng

en: Before saving a user account
vi: Trước khi lưu tài khoản người dùng

en: Asc
vi: Tăng dần

en: starts with
vi: bắt đầu bằng
