Rules (7.x-2.9) - en to pt translation catalogue (251 entries)

en: Home
pt: Início

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Schedule
pt: Agenda

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Caminhos

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Utilizador

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: All
pt: Todos

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram guardadas.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Count
pt: Contagem

en: Conditions
pt: Condições

en: Warning
pt: Aviso

en: Advanced
pt: Avançado

en: System
pt: Sistema

en: Code
pt: Código

en: OR
pt: OU

en: Method
pt: Método

en: Loop
pt: Ciclo

en: Basic
pt: Básico

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: <All>
pt: -Todos-

en: Operator
pt: Operador

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: text
pt: texto

en: Property
pt: Propriedade

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Rules
pt: Regras

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: Clear
pt: Limpar

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: equals
pt: igual

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: unchanged content
pt: conteúdo inalterado

en: unchanged user
pt: utilizador inalterado

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nenhum.

en: Negate
pt: Negar

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: created content
pt: conteúdo criado

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: viewed content
pt: conteúdo visto

en: Existing system path
pt: Caminho de sistema existente

en: Page redirect
pt: Redirecionamento de página

en: The mail's subject.
pt: O assunto do e-mail.

en: The mail's message body.
pt: O corpo da mensagem do e-mail.

en: registered user
pt: Utilizador Registado

en: updated user
pt: utilizador atualizado

en: viewed user
pt: utilizador visualizado

en: User has logged in
pt: Utilizador iniciou sessão

en: User has logged out
pt: Utilizador encerrou sessão

en: any
pt: qualquer

en: Execute custom PHP code
pt: Execute o código PHP personalizado

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: Convert
pt: Converter

en: revert
pt: reverter

en: duration
pt: duração

en: comment
pt: comentar

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: disable
pt: desactivar

en: date
pt: data

en: Apply
pt: Aplicar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Translation
pt: Tradução

en: years
pt: anos

en: Account blocked
pt: Conta bloqueada

en: Usage
pt: Utilização

en: Execute
pt: Executar

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: contains
pt: contém

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Account
pt: Conta

en: Data
pt: Dados

en: After saving a new comment
pt: Depois de guardar um novo comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de eliminar um comentário

en: Banned IP address %ip
pt: Endereço IP %ip bloqueado

en: After deleting a term
pt: Depois de eliminar um termo

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Translate
pt: Traduzir

en: Element
pt: Elemento

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Rule
pt: Regra

en: Debugging
pt: Depuração

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: rule
pt: regra

en: export
pt: exportar

en: translate
pt: traduzir

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras activas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: created comment
pt: comentário criado

en: updated comment
pt: comentário atualizado

en: deleted comment
pt: comentário apagado

en: Cron maintenance tasks are performed
pt: Tarefas de manutenção do cron são realizadas

en: Configuration name
pt: Nome da configuração

en: ends with
pt: termina com

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Add !name
pt: Adicionar !name

en: Add more
pt: Adicione mais

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: PHP Evaluation
pt: Avaliação PHP

en: After saving new content
pt: Após guardar novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Após atualizar um conteúdo existente

en: saved content
pt: conteúdo guardado

en: After deleting content
pt: Após apagar conteúdos

en: Content is published
pt: O Conteúdo foi publicado

en: Content is promoted to frontpage
pt: O conteúdo é promovido à página inicial

en: Furthermore you can make use of the following variables:
pt: Além disso, pode fazer uso das seguintes variáveis:

en: truth value
pt: valor de verdade

en: rules
pt: regras

en: Successfully sent email to %recipient
pt: Email enviado com sucesso para %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
pt: Email enviado com sucesso para o(s) perfil(is) %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
pt: O correio é da morada. Deixe-o vazio para utilizar o endereço configurado em todo o site.

en: After saving a new term
pt: Depois de guardar um novo termo

en: created term
pt: termo criado

en: updated term
pt: termo actualizado

en: unchanged term
pt: inalterado

en: Block a user
pt: Bloquear um utilizador

en: Rule sets
pt: Conjuntos de regras

en: Rule set
pt: Conjunto de regras

en: Scheduled evaluation date
pt: Data de avaliação agendada

en: Rules Scheduler
pt: Agenda de regras

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The value of the variable.
pt: O valor da variável.

en: Add event
pt: Adicionar um evento

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: Elements
pt: Elementos

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
pt: Esteja ciente de que algumas ações podem inicializar o sistema de tema. Depois disso, é impossível para qualquer módulo alterar o tema usado.

en: Scheduled date
pt: Data agendada

en: Scheduled date and time stamp
pt: Marcação de data e hora programada

en: User provided identifier
pt: Utilizador fornece identificação

en: ID to recognize this specific scheduled task
pt: ID para reconhecer esta tarefa agendada específica

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: Entities
pt: Entidades

en: Welcome (new user created by administrator)
pt: Bem-vindo (novo utilizador criado pelo administrador)

en: Welcome (awaiting approval)
pt: Bem-vindo (a aguardar aprovação)

en: Welcome (no approval required)
pt: Bem-vindo (sem aprovação necessária)

en: Password recovery
pt: Recuperação de senha

en: Account activation
pt: Ativação de conta

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento de conta

en: Account canceled
pt: Conta cancelada

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: is one of
pt: é um de

en: Delete scheduled tasks
pt: Eliminar tarefas agendadas

en: Current list item
pt: Item de linha actual

en: Site-wide settings and other global information.
pt: Configurações globais e outras informações que afetam todo o site.

en: After updating an existing comment
pt: Depois de atualizar um comentário existente

en: Before saving a comment
pt: Antes de guardar um comentário

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
pt: Especifica o tipo de entidade que deve ser adquirida.

en: The property by which the entity is to be selected.
pt: A propriedade pela qual a entidade deve ser selecionada.

en: The property value of the entity to be fetched.
pt: O valor da propriedade da entidade a ser adquirida.

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: Before saving content
pt: Antes de guardar o conteúdo

en: Content is viewed
pt: O conteúdo foi visualizado

en: Drupal is initializing
pt: A iniciar Drupal

en: After updating an existing term
pt: Depois atualizar um termo existente

en: Before saving a taxonomy term
pt: Antes de guardar um termo de taxonomia

en: After saving a new vocabulary
pt: Depois de guardar um novo vocabulário

en: After updating an existing vocabulary
pt: Após atualizar um vocabulário existente

en: Before saving a vocabulary
pt: Antes de guardar um vocabulário

en: After deleting a vocabulary
pt: Depois de excluir um vocabulário

en: After saving a new user account
pt: Após guardar uma nova conta de utilizador

en: After updating an existing user account
pt: Depois de atualizar uma conta de utilizador existente

en: Before saving a user account
pt: Antes de guardar uma conta de utilizador

en: User account page is viewed
pt: Página de conta de utilizador é visualizada

en: After a user account has been deleted
pt: Depois de uma conta de utilizador ser eliminada

en: React on event
pt: Reagir ao evento

en: Component name
pt: Nome do componente

en: No tasks have been scheduled.
pt: Não foram agendadas tarefas.

en: Delete this scheduled task
pt: Eliminar esta tarefa agendada

en: Component filter
pt: Filtrar componente

en: Send account e-mail
pt: Enviar email da conta

en: E-mail type
pt: Tipo de Email

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
pt: Selecionar o email com base nas configurações de conta do seu site para enviar ao utilizador.

en: %type e-mail sent to %recipient.
pt: Email %type enviado para %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
pt: O envio do email %type para %recipient falhou.

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
pt: Não existem regras ativas. <a href="!url">Adicionar nova regra</a>.

en: There are no inactive rules.
pt: Não há regras inativas.

en: Import rule
pt: Importar regra

en: Import component
pt: Importar componente

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Multilingual - Internationalization
pt: Multilíngue - Internationalization

en: Invalid type specified.
pt: Este tipo especifico está inválido.

en: Filter by tag
pt: Filtrar por etiqueta

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
pt: Sempre que ocorra o evento, a avaliação das regras é accionada.

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
pt: Etiquetas associadas a esta configuração, utilizadas para filtragem no interface de administração. Separe múltiplas etiquets com vírgulas.
