Rules Forms Support (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (70 entries)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Required
ja: 必須

en: Access
ja: アクセス

en: Path
ja: パス

en: Form ID
ja: フォームID

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Rules
ja: ルール

en: Query
ja: クエリー

en: acting user
ja: 活動中のユーザー

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Form
ja: フォーム

en: Activate
ja: 有効化

en: The settings have been saved.
ja: 設定を保存しました

en: Enter a Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
ja: リダイレクト先のDrupalパスまたはパスエイリアス、もしくは外部のURLを入力します。「?」の後にクエリーを入力したり、「#」の後にアンカーを入力することもできます。

en: form
ja: フォーム

en: Enable event activation messages on forms
ja: フォームのイベントを有効にする際のメッセージを有効化

en: If checked, there will be a message on each form containing a link to activate events for the form. Only visible for your currently logged in user account.
ja: チェックがあれば、イベントを有効にするためのリンクが含まれたメッセージを各フォームに表示します。あなたが現在ログイン中のユーザーアカウントにだけ表示されます。

en: Display form element IDs
ja: フォーム要素IDを表示

en: If checked, the identifier of every single form element will be displayed on event-activated forms. Only visible for your currently logged in user account.
ja: チェックがあれば、各フォーム要素の識別子をイベントが有効となっているフォームに表示します。あなたが現在ログイン中のユーザーアカウントにだけ表示されます。

en: Forms where events are activated
ja: イベントが有効なフォーム

en: Forms that currently invoke events. Select forms to deactivate events on them.
ja: 現在、イベントが有効になっているフォームの一覧です。イベントを無効にするフォームを選択してください。

en: Deactivate events
ja: イベントを無効化

en: The event settings have been saved.
ja: イベントの設定を保存しました。

en: Events for %form_id have already been activated.
ja: %form_id のイベントはすでに有効となっています。

en: Custom form label
ja: カスタムフォームラベル

en: Enter a custom label to better recognize the form in the administration user interface.
ja: 管理インターフェースでフォームを見分けやすくするために、カスタムラベルを入力してください。

en: Are you sure you want to activate events for %form?
ja: %form のイベントを本当に有効にしますか？

en: Once the activation is confirmed, events on this form can be used to trigger rules.
ja: 有効になれば、このフォームのイベントをトリガーのルールで使用することができます。

en: %form has been activated.
ja: %form が有効となりました。

en: @form is being built
ja: @form がビルド中

en: @form is submitted
ja: @form が送信された

en: @form is being validated
ja: @form がバリデート中

en: Form state
ja: フォームステート

en: Set the redirect target of the form
ja: フォームのリダイレクト先を設定

en: Fragment
ja: フラグメント

en: Hide an element of the form
ja: フォーム要素を非表示

en: Form element ID
ja: フォーム要素ID

en: The element that should not appear.
ja: 非表示にする要素。

en: Adjust weight of an element in the form
ja: フォーム要素のウェイトを調整

en: The element that should be adjusted.
ja: 調整する要素。

en: Element weight
ja: 要素のウェイト

en: Low numbers make the element bubble up, high numbers sink it down.
ja: 数字が低いほど上位に表示され、数字が高いほど下位に表示されます。

en: Insert HTML prefix/suffix code
ja: 前後にHTMLを挿入

en: ID of the form element to be targeted.
ja: 対象のフォーム要素ID。

en: Prefixed HTML
ja: 前に記述するHTML

en: HTML inserted before.
ja: フォームの前に挿入するHTML。

en: Suffixed HTML
ja: 後に記述するHTML

en: HTML inserted after.
ja: フォームの後に挿入するHTML。

en: Set a form error
ja: フォームエラーを設定

en: The element that should be marked.
ja: マークを付ける要素。

en: The message that should be displayed to the user.
ja: ユーザーに表示するメッセージ。

en: Set the default value of a form element
ja: フォーム要素のデフォルト値を設定

en: The element that should be targeted.
ja: 対象の要素。

en: The value(s) that will be displayed as default. If the form element allows multiple values, enter one value per line.
ja: デフォルトとして表示する値。フォーム要素が複数の値を持つことができる場合は、1行につきひとつの値を入力します。

en: Form element has value
ja: フォーム要素が値を持っている

en: Value(s)
ja: 値

en: Value(s) assigned to the form element. If the form element allows multiple values, enter one value per line.
ja: フォーム要素に割り当てる値。フォーム要素が複数の値を持つことができる場合は、1行につきひとつの値を入力します。

en: Settings and overview of form events.
ja: フォームイベントの設定と概要。

en: Activate events for
ja: 次のイベントを有効化:

en: Hidden element ID: %elem
ja: 非表示の要素ID: %elem

en: Element ID: %elem
ja: 要素ID: %elem

en: Container element ID: %elem
ja: コンテナー要素ID: %elem

en: Form events
ja: フォームイベント

en: Configure Rules forms events.
ja: ルールのフォームイベントを設定します。

en: Activate events for a form
ja: フォームのイベントを有効化

en: Provides events, conditions and actions for rule-based form customization.
ja: イベントや条件、アクションといったルールの機能でフォームをカスタマイズできるようになります。
