Salsa Entity (7.x-1.0-alpha1) - en to is translation catalogue (108 entries)

en: Title
is: Titill

en: delete
is: eyða

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: Closed
is: Lokuð

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Unsubscribe
is: Hætta áskrift

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Description
is: Lýsing

en: Public
is: Almenn

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Date
is: Dagsetning

en: Error Message
is: Villuskilaboð

en: Number
is: Númer

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Open
is: Opna

en: Time
is: Tími

en: Event
is: Viðburður

en: Text
is: Texti

en: Total
is: Samtals

en: Unknown
is: Óþekkt

en: type
is: gerð

en: Email
is: Netfang

en: Check
is: Athuga

en: Contact
is: Tengiliður

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Question
is: Spurning

en: Active
is: Virkt

en: Good
is: Gott

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Recipients
is: Viðtakendur

en: Location
is: Staðsetning

en: Term
is: Hugtak

en: Date Created
is: Dags stofnað

en: help
is: hjálp

en: Amount
is: Upphæð

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Phone
is: Sími

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Code
is: Kóði

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: Events
is: Viðburðir

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: Last
is: Síðasta

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Order
is: Pöntun

en: Credit Card
is: Greiðslukort

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Template
is: Sniðmát

en: Expires
is: Fyrnist

en: Save Changes
is: Vista breytingar

en: Last Name
is: Eftirnafn

en: Street
is: Gata

en: City
is: Borg

en: State/Province
is: Fylki/Hérað

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Department
is: Deild

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: First
is: Fyrsta

en: Style
is: Stíll

en: County
is: Sýsla

en: Percentage
is: Prósenta

en: date
is: dagsetning

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Questions
is: Spurningar

en: Apply
is: Virkja

en: Payment Information
is: Greiðsluupplýsingar

en: Currency Code
is: Gjaldmiðilskóði

en: Organization
is: Stofnun

en: HTML Content
is: HTML innihald

en: The e-mail address you specified is not valid.
is: Netfangið sem þú tilgreindir er ekki leyfilegt.

en: Contact Information
is: Tengiliðaupplýsingar

en: Unconfirmed
is: Óstaðfest

en: currency
is: gjaldmiðill

en: Phone:
is: Sími:
