Salsa Entity (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (174 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: value
nl: waarde

en: Register
nl: Inschrijven

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Private
nl: Privé

en: Groups
nl: Groepen

en: Closed
nl: Gesloten

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: Manager
nl: Beheerder

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Date
nl: Datum

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Number
nl: Getal

en: Response
nl: Antwoord

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Time
nl: Tijd

en: Notes
nl: Notities

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: name
nl: naam

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Email
nl: E-mail

en: Check
nl: Controleer

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Question
nl: Vraag

en: Active
nl: Actief

en: Good
nl: Goed

en: Off
nl: Uit

en: Submit changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Location
nl: Locatie

en: Normal
nl: Normaal

en: Date Created
nl: Aanmaakdatum

en: Default Value
nl: Standaardwaarde

en: help
nl: hulp

en: Card Type
nl: Kaarttype

en: Card Number
nl: Kaartnummer

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Amount
nl: Bedrag

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Inactive
nl: Inactief

en: Payment
nl: Betaling

en: Events
nl: Evenementen

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Note
nl: Notitie

en: Other
nl: Andere

en: Goal
nl: Doel

en: Last
nl: Laatste

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Order
nl: Volgorde

en: Credit Card
nl: Creditcard

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Profile
nl: Profiel

en: text
nl: tekst

en: Expires
nl: Vervalt

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Displayed
nl: Weergegeven

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Street
nl: Straat

en: City
nl: Plaats

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Department
nl: Afdeling

en: Display Name
nl: Naam weergeven

en: Street Address
nl: Straat & huisnummer/bus

en: Zip/Postal Code
nl: Postcode

en: Pending
nl: In afwachting

en: Source
nl: Bron

en: Survey
nl: Enquête

en: First
nl: Eerste

en: Middle
nl: Midden

en: times
nl: keer

en: Map
nl: Landkaart

en: Your Email
nl: Uw e-mailadres

en: Your Name
nl: Uw naam

en: Fixed
nl: Vast

en: profile
nl: profiel

en: Style
nl: Stijl

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Donation
nl: Gift

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Failed
nl: Mislukt

en: Refund
nl: Restitutie

en: Testing
nl: Tests

en: County
nl: Gebied

en: Purchase
nl: Kopen

en: date
nl: datum

en: From Name
nl: Naam afzender

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Questions
nl: Vragen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
nl: Als dit veld nog inhoud bevat gaat deze verloren. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Allowed values
nl: Toegestane waardes

en: Form
nl: Formulier

en: Request
nl: Verzoek

en: Currency Code
nl: Valuta Code

en: Organization
nl: Organisatie

en: Field Type
nl: Veldtype

en: Pager
nl: Paginering

en: Subject Prefix
nl: Onderwerpprefix

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: for
nl: voor

en: Settings have been saved.
nl: Instellingen zijn opgeslagen.

en: Employer
nl: Werkgever

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: HTML Content
nl: HTML-inhoud

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Directions
nl: Instructies

en: Two columns
nl: Twee kolommen

en: The e-mail address you specified is not valid.
nl: Het opgegeven e-mailadres is ongeldig.

en: Starting
nl: Beginnend

en: Ending
nl: Eindigend

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Street 2
nl: Straat 2

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Are you sure you want to delete the field %field?
nl: Weet u zeker dat u het veld %field wilt verwijderen?

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Create a new page
nl: Een nieuwe pagina aanmaken

en: currency
nl: valuta

en: From Email
nl: Afzendere-mail

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Add Email Address
nl: E-mailadres toevoegen

en: One column
nl: Één kolom

en: Save Order
nl: Volgorde opslaan

en: Target bundles
nl: Doelbundels

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
nl: De bundels van de entiteitstypes die gerefereerd kunnen worden. Laat lege om alle bundels te selecteren.

en: Don't sort
nl: Niet sorteren

en: A property of the base table of the entity
nl: Een eigenschap van de hoofdtabel van deze entiteit

en: Sort property
nl: Sorteereigenschap

en: Language Code
nl: Taalcode

en: Salsa caches cleared.
nl: Salsa-cache geleegd.
