Salsa Entity (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (187 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Closed
fr: Fermé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Number
fr: Nombre

en: Response
fr: Réponse

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Open
fr: Ouvert

en: Archive
fr: Archiver

en: Time
fr: Heure

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: name
fr: nom

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Active
fr: Actif

en: Good
fr: Bien

en: Off
fr: Désactivé

en: Submit changes
fr: Soumettre les modifications

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Location
fr: Emplacement

en: Term
fr: Terme

en: Date Created
fr: Date de création

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: help
fr: aide

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Start Date
fr: Date de début

en: Details
fr: Détails

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Inactive
fr: Inactif

en: Payment
fr: Paiement

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Other
fr: Autre

en: Goal
fr: Objectif

en: order
fr: commande

en: Last
fr: Dernier

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Order
fr: Ordre

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Template
fr: Gabarit

en: template
fr: gabarit

en: Profile
fr: Profil

en: text
fr: texte

en: Expires
fr: Expire

en: Displayed
fr: Affiché

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Sort by
fr: Trier par

en: Department
fr: Département

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Street Address
fr: Rue

en: Zip/Postal Code
fr: Code Postal

en: Pending
fr: En attente

en: Survey
fr: Questionnaire

en: First
fr: Premier

en: Middle
fr: Milieu

en: times
fr: fois

en: Map
fr: Carte

en: Your Email
fr: Votre Courriel

en: Your Name
fr: Votre Nom

en: Fixed
fr: Fixe

en: profile
fr: profil

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Membership
fr: Abonnement

en: Discount
fr: Remise

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Failed
fr: Échec

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Refund
fr: Remboursement

en: Testing
fr: Test

en: County
fr: Comté

en: Purchase
fr: Acheter

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: reason
fr: raison

en: From Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Form
fr: Formulaire

en: Request
fr: Requête

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Currency Code
fr: Code de la devise

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Organization
fr: Organisation

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Pager
fr: Pagination

en: Cash
fr: Encaisser

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: for
fr: pour

en: Employer
fr: Employé

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: amount
fr: montant

en: Other Information
fr: Autre information

en: HTML Content
fr: Contenu HTML

en: Take action
fr: Effectuer l'action

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Properties
fr: Propriétés

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: The e-mail address you specified is not valid.
fr: L'adresse de courriel que vous avez saisie n'est pas valide.

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: label
fr: libellé

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: Cell Phone
fr: Téléphone mobile

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le champ %field ?

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Deadline
fr: Échéance

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Attended
fr: A participé

en: currency
fr: Monnaie

en: e-mail address
fr: adresse électronique

en: From Email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Option Value
fr: Valeur de l'option

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Renewal
fr: Renouvellement

en: Add Email Address
fr: Ajouter une adresse de courriel

en: Invited
fr: Invité

en: Facebook ID
fr: Identifiant (ID) Facebook

en: One column
fr: Une colonne

en: Save Order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: Don't sort
fr: Ne pas trier

en: A property of the base table of the entity
fr: Une propriété de la table de base de données de l'entité.

en: Sort property
fr: Propriété de tri

en: Confirmation Message
fr: Message de confirmation

en: Invoiced
fr: Facturé

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: Language Code
fr: Code de la langue

en: percent
fr: pourcent
