Salsa Entity (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (130 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: Suffix
id: Akhiran

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Number
id: Angka

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: Time
id: Waktu

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: name
id: nama

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: type
id: tipe

en: Check
id: Periksa

en: Contact
id: Kontak

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Question
id: Pertanyaan

en: Active
id: Aktif

en: Good
id: Baik

en: Off
id: Matikan

en: Submit changes
id: Kirim perubahan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Recipients
id: Penerima

en: Location
id: Lokasi

en: Term
id: Istilah

en: help
id: panduan

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: Payment
id: Pembayaran

en: Events
id: Acara

en: here
id: di sini

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Other
id: Lainnya

en: Goal
id: Tujuan

en: Last
id: Terakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Order
id: Urutan

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Profile
id: Profil

en: text
id: teks

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Pending
id: Tertunda

en: Source
id: Sumber

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Map
id: Peta

en: Fixed
id: Tetap

en: profile
id: profil

en: Style
id: Gaya

en: Discount
id: Diskon

en: Failed
id: Gagal

en: Testing
id: Pengujian

en: Percentage
id: Persentase

en: reason
id: alasan

en: date
id: tanggal

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Questions
id: Soal

en: Apply
id: Terapkan

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
id: Jika sebelumnya Anda memiliki konten di dalam field ini, itu akan hilang. Aksi ini tidak bisa dikembalikan.

en: Allowed values
id: Nilai diizikan

en: Form
id: Formulir

en: Request
id: Permintaan

en: Field Type
id: Jenis field

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: last modified
id: terakhir diubah

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Properties
id: Properti

en: Directions
id: Arah

en: The e-mail address you specified is not valid.
id: Alamat email yang anda masukkan tidak benar.

en: label
id: etiket

en: Are you sure you want to delete the field %field?
id: Anda yakin ingin menghapus data %field?

en: Create a new page
id: Buat halaman baru

en: currency
id: mata uang

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Full content
id: Konten lengkap
