Salsa Entity (7.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (242 entries)

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Private
hu: Rejtett

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Closed
hu: Lezárt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Manager
hu: Menedzser

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Currency
hu: Pénznem

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Date
hu: Dátum

en: None
hu: Nincs

en: Error Message
hu: Hibaüzenet

en: Number
hu: Szám

en: Response
hu: Válasz

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Required
hu: Szükséges

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Open
hu: Nyitott

en: Archive
hu: Archiválás

en: Time
hu: Idő

en: URL
hu: Webcím

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: name
hu: név

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: type
hu: típus

en: Email
hu: E-mail

en: Check
hu: Csekk

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: Are you sure you want to delete %title?
hu: „%title” biztosan törölhető?

en: Question
hu: Kérdés

en: Active
hu: Aktív

en: Good
hu: Jó

en: Off
hu: Ki

en: Submit changes
hu: Változtatások mentése

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Recipients
hu: Címzettek

en: Location
hu: Helyszín

en: Term
hu: Kifejezés

en: Normal
hu: Általános

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: Default Value
hu: Alapértelmezett érték

en: help
hu: súgó

en: Card Type
hu: Kártya típusa

en: Card Number
hu: Kártyaszám

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: Details
hu: Részletek

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Send
hu: Küldés

en: Code
hu: Kód

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Payment
hu: Fizetés

en: Events
hu: Események

en: here
hu: ide

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Other
hu: Egyéb

en: Goal
hu: Célkitűzés

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: order
hu: rendelés

en: Last
hu: Utolsó

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Order
hu: Rendelés

en: Credit Card
hu: Hitelkártya

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Template
hu: Sablon

en: template
hu: sablon

en: Profile
hu: Profil

en: text
hu: szöveg

en: Expires
hu: Lejár

en: Page Title
hu: Oldalcím

en: Displayed
hu: Megjelenített

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Department
hu: Tanszék

en: Display Name
hu: Megjelenített név

en: Street Address
hu: Utca cím

en: Zip/Postal Code
hu: Irányítószám

en: Pending
hu: Függőben

en: Source
hu: Forrás

en: First
hu: Első

en: Middle
hu: Közép

en: times
hu: szor

en: Map
hu: Térkép

en: Your Email
hu: Email cím

en: Your Name
hu: Név

en: Fixed
hu: Rögzített

en: profile
hu: profil

en: Info
hu: Infó

en: E-mail:
hu: Email

en: Style
hu: Stílus

en: Group Name
hu: Csoport neve

en: Membership
hu: Tagság

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Donation
hu: Adomány

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Refund
hu: Visszatérítés

en: Testing
hu: Tesztelés

en: County
hu: Megye

en: Percentage
hu: Százalék

en: date
hu: dátum

en: From Name
hu: Feladó neve

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Questions
hu: Kérdések

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: - Please select -
hu: – Választás szükséges –

en: Company Name
hu: Cégnév

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
hu: Ha bármilyen adatot tartalmaz ez a mező, az el fog veszni. A művelet nem vonható vissza.

en: Allowed values
hu: Megengedett értékek

en: Form
hu: Űrlap

en: Request
hu: Felkérés

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Organization
hu: Szervezet

en: Field Type
hu: Mezőtípus

en: Pager
hu: Lapozó

en: Subject Prefix
hu: Tárgy előtag

en: other
hu: egyéb

en: Fee
hu: Díj

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Contact Email
hu: Kapcsolattartó e-mail

en: for
hu: mire vonatkozóan

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: HTML Content
hu: HTML tartalom

en: Take action
hu: Beállítás most

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Directions
hu: Útmutatások

en: Two columns
hu: Két oszlop

en: The e-mail address you specified is not valid.
hu: A megadott e-mail cím érvénytelen.

en: Confirmed
hu: Megerősítve

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: label
hu: felirat

en: Unconfirmed
hu: Megerősítetlen

en: Transaction Type
hu: Tranzakció típus

en: Are you sure you want to delete the field %field?
hu: „%field” mező biztosan törölhető?

en: Deadline
hu: Határidő

en: Create a new page
hu: Új oldal létrehozása

en: Attended
hu: Részt vett

en: time
hu: idő

en: currency
hu: pénznem

en: Last Modified
hu: Utoljára módosított

en: Source Details
hu: Forrás részletei

en: int
hu: egész

en: From Email
hu: Feladó e-mail címe

en: Archived
hu: Archivált

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Work Phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Phone:
hu: Telefon:

en: Invisible
hu: láthatatlan

en: Renewal
hu: Megújítás

en: Volunteer
hu: Önkéntes

en: Form only
hu: Csak űrlap

en: One column
hu: Egy oszlop

en: timestamp
hu: időbélyeg

en: Save Order
hu: Sorrend mentése

en: Don't sort
hu: Nincs rendezés

en: Sort property
hu: Rendezés alapjául szolgáló tulajdonság

en: Add a custom field
hu: Egyedi mező hozzáadása

en: The message was successfully sent.
hu: Az üzenet sikeresen elküldve.

en: The URL of the entity.
hu: Az entitáshoz tartozó URL.

en: Confirmation Message
hu: Megerősítő üzenet

en: Invoiced
hu: Számlázva

en: Order Fulfilled
hu: Rendelés teljesítve

en: Other Data 1
hu: Egyéb adat 1

en: Other Data 2
hu: Egyéb adat 2

en: Other Data 3
hu: Egyéb adat 3

en: Language Code
hu: Nyelvkód

en: data table
hu: adattábla

en: data column
hu: adatoszlop

en: Letter Subject
hu: Levél tárgya

en: Letter Body
hu: Levél törzse

en: - Choose country -
hu: - Ország kiválasztása -

en: (No Title)
hu: (Nincs cím)

en: Every Week
hu: Minden héten

en: Every 3 Months
hu: 3 havonta

en: Every Year
hu: Minden évben

en: Choose frequency
hu: Gyakoriság kiválasztása

en: Add someone else
hu: Valaki más hozzáadása

en: Not sure
hu: Nem biztos

en: What's This?
hu: Mi ez?

en: Page deleted successfully.
hu: Az oldal sikeresen törölve.

en: Money raised: @amount
hu: Felajánlott összeg: @amount

en: One line of text
hu: Egy sornyi szöveg

en: Multiple lines of text
hu: Több sornyi szöveg

en: Very large text(>65,000 characters)
hu: Nagyon hosszú szöveg (>65.000 karakter)

en: Integer (0,1,2,3....)
hu: Egész (0,1,2,3....)

en: Yes/No or True/False
hu: Igen/Nem vagy Igaz/Hamis

en: Decimal number (1.3, 124.34)
hu: Tizedes tört (1.3, 124.34)

en: Date,Time, & milliseconds
hu: Dátum, Idő és milliszekundumok

en: Select a fee
hu: Díj kiválasztása

en: Guests
hu: Vendégek

en: Add Guest
hu: Vendég hozzásdása

en: Modify this page
hu: Oldal módosítása

en: Current amount
hu: Jelenlegi összeg

en: Progress: @percent%
hu: Folyamat: @percent%
