Salsa Entity (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (161 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Manager
ja: マネージャー

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Number
ja: 数値

en: Response
ja: レスポンス

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Open
ja: オープン

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Notes
ja: ノート

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Total
ja: 合計

en: Unknown
ja: 不明

en: type
ja: タイプ

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: Contact
ja: コンタクト

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Question
ja: 質問

en: Active
ja: アクティブ

en: Good
ja: 良い

en: Off
ja: オフ

en: Submit changes
ja: 変更を送信

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Recipients
ja: 受信者

en: Location
ja: 場所

en: Term
ja: ターム

en: Normal
ja: ノーマル

en: Date Created
ja: 作成日

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: help
ja: ヘルプ

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card Number
ja: カード番号

en: Start Date
ja: 開始日

en: Details
ja: 詳細

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Code
ja: コード

en: Payment
ja: 決済

en: Events
ja: イベント

en: here
ja: こちら

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Note
ja: 注意

en: Other
ja: その他

en: Goal
ja: 目的

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: order
ja: 注文

en: Last
ja: 最後

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Order
ja: オーダー

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Template
ja: テンプレート

en: Profile
ja: プロフィール

en: text
ja: テキスト

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Last Name
ja: 姓

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Display Name
ja: 表示名

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Source
ja: ソース

en: First
ja: 最初

en: Middle
ja: 中

en: Map
ja: 地図

en: Fixed
ja: 固定

en: profile
ja: プロフィール

en: Style
ja: スタイル

en: Group Name
ja: グループ名

en: Discount
ja: 割引

en: Donation
ja: 寄付

en: Subject:
ja: 題名:

en: Failed
ja: 失敗

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Discover
ja: ディスカバー

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Testing
ja: テスト

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: date
ja: 日付

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Questions
ja: 質問

en: Apply
ja: 適用

en: - Please select -
ja: 選択してください

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ja: もし、このフィールドにコンテンツがある場合、そのデータは失われます。この処理は取り消しできません。

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: Form
ja: フォーム

en: Zip
ja: ZIP圧縮

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Organization
ja: 会社

en: Pager
ja: ページャー

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Visa
ja: VISA

en: HTML Content
ja: HTMLコンテンツ

en: Take action
ja: 実行して下さい

en: Properties
ja: プロパティー

en: The e-mail address you specified is not valid.
ja: 入力されたメールアドレスは無効です。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: label
ja: ラベル

en: Facebook Connect
ja: Facebook接続

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ja: フィールド '%field' を削除してよろしいですか？

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成

en: Attended
ja: 参加した

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Full content
ja: 全文

en: Form only
ja: フォームのみ

en: One column
ja: 1カラム
