Salsa Entity (7.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (170 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Private
pt: Privado

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Manager
pt: Gestor

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Currency
pt: Moeda

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Date
pt: Data

en: None
pt: Nenhum

en: Error Message
pt: Mensagem de erro

en: Number
pt: Número

en: Response
pt: Resposta

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Open
pt: Abrir

en: Archive
pt: Arquivo

en: Time
pt: Hora

en: Notes
pt: Anotações

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: name
pt: nome

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: type
pt: tipo

en: Check
pt: Verificar

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Question
pt: Questão

en: Active
pt: Ativo

en: Good
pt: Bom

en: Off
pt: Desligado

en: Submit changes
pt: Submeter as alterações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Location
pt: Localização

en: Term
pt: Termo

en: Default Value
pt: Valor Predefinido

en: help
pt: ajuda

en: Card Type
pt: Tipo de Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Quantia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Payment
pt: Pagamento

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Note
pt: Nota

en: Other
pt: Outro

en: Goal
pt: Objetivo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: order
pt: encomenda

en: Last
pt: Último

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Order
pt: Ordem

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: template
pt: modelo

en: Profile
pt: Perfil

en: text
pt: texto

en: Expires
pt: Expira

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Street
pt: Rua

en: City
pt: Município/Concelho

en: State/Province
pt: Distrito

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Display Name
pt: Nome a Exibir

en: Street Address
pt: Morada

en: Zip/Postal Code
pt: Código Postal

en: Pending
pt: Pendente

en: Source
pt: Fonte

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Map
pt: Mapa

en: Fixed
pt: Fixo

en: profile
pt: perfil

en: Info
pt: Informações

en: Style
pt: Estilo

en: Discount
pt: Desconto

en: Donation
pt: Doação

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Failed
pt: Falhou

en: Refund
pt: Reembolso

en: Testing
pt: Testando

en: County
pt: Município

en: Percentage
pt: Percentagem

en: reason
pt: razão

en: date
pt: data

en: From Name
pt: Enviado por este nome

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Questions
pt: Questões

en: Apply
pt: Aplicar

en: Company Name
pt: Nome da empresa

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: Form
pt: Formulário

en: Request
pt: Pedido

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: Organization
pt: Organização

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: Pager
pt: Paginador

en: other
pt: outro

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Fee
pt: Taxa

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: for
pt: para

en: Settings have been saved.
pt: As definições foram guardadas.

en: Employer
pt: Empregador

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: Properties
pt: Propriedades

en: Directions
pt: Direções

en: Two columns
pt: Duas colunas

en: The e-mail address you specified is not valid.
pt: O endereço de email que indicou não é válido.

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: label
pt: etiqueta

en: Are you sure you want to delete the field %field?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o campo %field?

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Attended
pt: Admitido

en: currency
pt: moeda

en: Area Code
pt: Código postal

en: Archived
pt: Arquivada

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Invisible
pt: Invisível

en: Invited
pt: Convidado

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: One column
pt: Uma coluna

en: Language Code
pt: Código do idioma
