Salsa Entity (7.x-1.0-beta2) - en to tr translation catalogue (156 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Suffix
tr: Son ek

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Private
tr: Özel

en: Groups
tr: Gruplar

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Manager
tr: Yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Currency
tr: Para birimi

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Date
tr: Tarih

en: None
tr: Hiçbiri

en: Error Message
tr: Hata İletisi

en: Number
tr: Sayı

en: Response
tr: Yanıt

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Required
tr: Zorunlu

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Open
tr: Açık

en: Archive
tr: Arşiv

en: Time
tr: Zaman

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Text
tr: Metin

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: type
tr: tür

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: Contact
tr: İletişim

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Question
tr: Soru

en: Active
tr: Etkin

en: Good
tr: İyi

en: Off
tr: Kapalı

en: Submit changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Location
tr: Konum

en: Term
tr: Terim

en: help
tr: yardım

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Code
tr: Kod

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Payment
tr: Ödeme

en: Events
tr: Etkinlikler

en: here
tr: buraya

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Other
tr: Diğer

en: Goal
tr: Hedef

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: order
tr: sipariş

en: Last
tr: Son

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Order
tr: Sıralama

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Template
tr: Şablon

en: Profile
tr: Profil

en: text
tr: metin

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: State/Province
tr: İl

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Display Name
tr: Görüntü Adı

en: Street Address
tr: Adres

en: Zip/Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Source
tr: Kaynak

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Map
tr: Harita

en: Your Name
tr: Adınız

en: Fixed
tr: Sabit

en: profile
tr: profil

en: Info
tr: Bilgi

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Membership
tr: Üyelik

en: Discount
tr: İndirim

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Percentage
tr: Yüzde

en: date
tr: tarih

en: From Name
tr: Gönderen Adı

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Questions
tr: Sorular

en: Apply
tr: Uygula

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Request
tr: İstek

en: Currency Code
tr: Para Birimi Kodu

en: Cancelled
tr: İptal

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Field Type
tr: Alan Tipi

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: amount
tr: bedel

en: Properties
tr: Özellikler

en: Directions
tr: Yönler

en: The e-mail address you specified is not valid.
tr: Belirttiğiniz e-posta adresi geçerli değil.

en: label
tr: etiket

en: Are you sure you want to delete the field %field?
tr: %field alanını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Language Code
tr: Dil Kodu
