Salsa Entity (7.x-1.0-beta3) - en to fa translation catalogue (150 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Suffix
fa: پسوند

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Private
fa: خصوصی

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Closed
fa: بسته شده

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Unsubscribe
fa: لغو اشتراک

en: Manager
fa: مدیر

en: Description
fa: شرح

en: Public
fa: عمومی

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Currency
fa: واحد پول

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Date
fa: تاریخ

en: None
fa: هیچ

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Response
fa: پاسخ

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Required
fa: اجباری

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Open
fa: باز

en: Archive
fa: آرشیو

en: Time
fa: زمان

en: URL
fa: نشانی

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: Text
fa: متن

en: Total
fa: مجموع

en: Unknown
fa: نامشخص

en: type
fa: نوع

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Contact
fa: تماس

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را حذف کنید؟

en: Question
fa: سوال

en: Active
fa: فعال

en: Good
fa: خوب

en: Off
fa: خاموش

en: Submit changes
fa: ذخیره‌ی تغییرات

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Recipients
fa: گیرنده‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Location
fa: مکان

en: Term
fa: واژه

en: Normal
fa: عادی

en: help
fa: راهنما

en: Card Type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Details
fa: جزئیات

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Send
fa: ارسال

en: Code
fa: کد

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Payment
fa: پرداخت

en: Events
fa: رویدادها

en: here
fa: اینجا

en: End
fa: پایان

en: Note
fa: یادداشت

en: Other
fa: ساير

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: order
fa: سفارش

en: Last
fa: آخرین

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Order
fa: سفارش

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Template
fa: قالب

en: Profile
fa: نمایه

en: text
fa: متن

en: Save Changes
fa: ذخیره تغییرات

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: City
fa: شهر

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Pending
fa: معلق

en: Source
fa: منبع

en: First
fa: اولین

en: Map
fa: نقشه

en: Your Email
fa: پست الکترونیکی شما

en: Your Name
fa: نام شما

en: Fixed
fa: ثابت

en: profile
fa: نمایه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Style
fa: سبک

en: Discount
fa: تخفیف

en: Failed
fa: ناموفق

en: Refund
fa: استرداد

en: Testing
fa: آزمایش

en: date
fa: تاریخ

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Apply
fa: تایید

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fa: اگر محتوایی در این فیلد قرار داده باشید، از میان خواهد رفت. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: Form
fa: فرم

en: Event Name
fa: نام رویداد

en: Currency Code
fa: کد واحد پول

en: Zip
fa: کد پستی

en: Organization
fa: سازمان

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Subject Prefix
fa: پیشوند موضوع

en: Fee
fa: کارمزد

en: for
fa: برای

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Visa
fa: ویزا

en: HTML Content
fa: محتوای HTML

en: Moderator
fa: مدیر

en: The e-mail address you specified is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی ای که مشخص کردید معتبر نیست.

en: Contact Information
fa: اطلاعات تماس

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید فیلد  %field را حذف کنید؟

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: time
fa: زمان

en: MasterCard
fa: مستر کارت

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: The URL of the entity.
fa: URL عنصر.
