Salsa Entity (7.x-1.0-beta3) - en to hi translation catalogue (114 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: Error Message
hi: त्रुटि संदेश

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Response
hi: उत्तर

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Open
hi: खुला

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Time
hi: समय

en: URL
hi: यूआरएल

en: Text
hi: लेख

en: Total
hi: कुल

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: type
hi: प्रकार

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Question
hi: सवाल

en: Active
hi: सक्रिय

en: Good
hi: उत्तम

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Location
hi: स्थान

en: Normal
hi: सामान्य

en: Date Created
hi: निर्माण तारीख

en: help
hi: मदद

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Code
hi: कोड

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Other
hi: अन्य

en: Goal
hi: लक्ष्य

en: Last
hi: अंतिम

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Order
hi: क्रम

en: IP Address
hi: IP पता

en: Template
hi: फर्मा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Save Changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Display Name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Source
hi: स्रोत

en: First
hi: पहला

en: Map
hi: नक्शा

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Info
hi: जानकारी

en: Style
hi: अंदाज

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Testing
hi: परिक्षण

en: date
hi: तिथि

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Pager
hi: पेजर

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: The e-mail address you specified is not valid.
hi: आपके द्वारा दिया गया इ-मेल पता वैध नहीं है।

en: label
hi: लेबल

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Full content
hi: पूरी सामग्री
