Scald Galaxy (7.x-1.1) - en to nn translation catalogue (276 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: updated
nn: oppdatert

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: default
nn: standard

en: Message
nn: Melding

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Menu item
nn: Menydel

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Header
nn: Topptekst

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Input format
nn: Inndataformat

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Performance
nn: Ytelse

en: help
nn: hjelp

en: Month
nn: Månad

en: Terms
nn: Termar

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: here
nn: her

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Close
nn: Lukk

en: reply
nn: svar

en: You have to specify a valid date.
nn: Du må spesifisere ein gyldig dato.

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: update
nn: oppdater

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Deleted
nn: Sletta

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: None.
nn: Ingen.

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Log out
nn: Logg ut

en: Blocked
nn: Blokkert

en: revert
nn: tilbakestill

en: Permissions
nn: Rettar

en: Link color
nn: Lenkefarge

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: cancel
nn: avbryt

en: Line break converter
nn: Linjeskiftkonverterar

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Menus
nn: Menyar

en: Above
nn: Over

en: Every
nn: Kvar

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: The directory %directory does not exist.
nn: Mappa %directory finst ikkje.

en: The directory %directory is not writable
nn: Mappa %directory kan ikkje skrivast til

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: Featured
nn: Framheva

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Or
nn: Eller

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje lastast opp, dette fordi målmappa %directory ikkje er korrekt konfigurert.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast, dette fordi det ikkje eksisterar ei slik fil. Du bør sjekke om filnamnet er korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast, dette fordi det allereie eksisterar ei slik fil i målmappa.

en: The selected file %file could not be copied.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast.

en: The removal of the original file %file has failed.
nn: Fjerninga av den originale fila %file mislukkast.

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: Create @name
nn: Lag @name

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: by !name
nn: av !name

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Starts with
nn: Startar med

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Header top
nn: Topptekst topp

en: Header bottom
nn: Topptekst botn

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Library
nn: Bibliotek

en: Hello <strong>@username</strong>
nn: Hei <strong>@username</strong>

en: Sidebar first
nn: Sidestolpe fyrst

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Requires: !module-list
nn: Krevjer: !module-list

en: Required by: !module-list
nn: Krevjast av: !module-list

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Footer first column
nn: Botntekst fyrste kolonne

en: Footer second column
nn: Botntekst andre kolonne

en: Footer third column
nn: Botntekst tredje kolonne

en: Footer fourth column
nn: Botntekst fjerde kolonne

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Sidebar second
nn: Sidestolpe neste

en: Triptych first
nn: Triptych fyrste

en: Triptych middle
nn: Triptych midten

en: Triptych last
nn: Tritych siste

en: Main background
nn: Hovudbakgrunn

en: Sidebar background
nn: Bakgrunn for sidestolpe

en: Footer background
nn: Bakgrunn for botntekst

en: Title and slogan
nn: Tittel og slagord

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nn: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er skilnaden i tidssonen frå UTC. La dette stå blankt for å nytte tidspunktet for innsending av skjema.

en: @current of @total
nn: @current av @total
