Schema (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Database
ja: データベース

en: Show
ja: 表示

en: %table.%field: no %engine type for Schema type %type.
ja: %table.%field: スキーマタイプ%type用の%engineタイプがありません。

en: %table.%column is type %type but its default %default is PHP type %phptype
ja: %table.%columnはタイプ%typeですが、そのデフォルト%defaultはPHPタイプ%phptypeです。

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
ja: %table.%columnはタイプ%typeであり、デフォルト値を持つことができません。

en: %table.%column is part of the primary key but is not specified to be 'not null'.
ja: %table.%columnはプライマリーキーの一部ですが、'not null'になるように指定されません。

en: Type[:Size]
ja: タイプ[:サイズ]

en: Field {!table}.@field has no description.
ja: フィールド {!table}.@fieldは説明を持ちません。

en: Table {!table} has no description.
ja: テーブル{!table}は説明を持ちません。

en: @table (@module module)
ja: @table (@module モジュール)

en: Match
ja: 一致

en: Mismatch
ja: 不一致

en: Missing
ja: 喪失

en: The Schema comparison report shows:
ja: スキーマ比較レポートを表示:

en: Database schema
ja: データベーススキーマ

en: Schema
ja: スキーマ

en: Compare
ja: 比較

en: Field @table.@field: no Schema type for @engine type @type.
ja: フィールド@table.@field: @engineタイプ@type用のスキーマタイプがありません。

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
ja: テーブル %table: 'fields'配列が喪失したか不正です。

en: TODO: please describe this table!
ja: TODO: このテーブルに説明を付けて下さい!

en: TODO: please describe this field!
ja: TODO: このフィールドに説明を付けて下さい!

en: Manage the database schema for this system.
ja: このシステム用のデータベーススキーマを管理します。

en: Describe
ja: 説明を付ける

en: Inspect
ja: 検査

en: The Schema module provides functionality built on the Schema API.
ja: スキーマモジュールはスキーマAPIで構成された機能を提供します。

en: unrecognized pgsql index definition: @stmt
ja: 認識されないpgsqlインデックス定義: @stmt

en: Include schema comparison reports in site status report
ja: サイトの状態レポートにスキーマ比較レポートを含みます。

en: When checked, schema comparison reports are run on
          the Administer page, and included in the site status report.
ja: チェックした時、スキーマ比較レポートは管理者ページで実行され、サイトの状態レポートに含まれます。

en: Database connection to use
ja: 使用するデータベース接続

en: If you use a secondary database other than the default
            Drupal database you can select it here and use schema's "compare" and
            "inspect" functions on that other database.
ja: デフォルトDrupalデータベース以外の2番目のデータベースを使用する場合、ここでそれを選択でき、他のデータベースでスキーマの"比較"と"検査"機能を使用できます。

en: Suppress schema warnings.
ja: スキーマの警告を抑止します。

en: When checked, missing schema type warnings will be suppressed.
ja: チェックした時、喪失したスキーマタイプ警告が表示されなくなります。

en: Administer schema module
ja: スキーマモジュールの管理

en: This page compares the live database as it currently exists against
              the combination of all schema information provided by all enabled modules
ja: このページは全ての有効にしたモジュールにより提供される全てのスキーマ情報の組み合わせに対して現存するものとして現状のデータベースを比較します。

en: Extra (@count)
ja: 拡張 (@count)

en: Tables in the database that are not present in the schema.  This
            indicates previously installed modules that are disabled but not un-installed or
            modules that do not use the Schema API.
ja: スキーマに表示されないデータベースのテーブル。これは以前無効にしたがアンインストールしていないインストールモジュール、もしくはスキーマAPIを使用しないモジュールを示します。

en: This page shows the live database schema as it currently
          exists on this system.  Known tables are grouped by the module that
          defines them; unknown tables are all grouped together.</div>
    
          <div>To implement hook_schema() for a module that has existing tables, copy
          the schema structure for those tables directly into the module's
          hook_schema() and return $schema.
ja: このページはこのシステムに現在ある現状のデータベーススキーマを表示します。既知のテーブルは以下で定義されるモジュールによりグループ化されます; 道のテーブルは全て一緒にグループ化されます。</div>
    
    <div>既存のテーブルを持つモジュールにhook_schema()を実装するには、モジュールのhook_schema()へそれらのテーブルを直接スキーマ構造をコピーし、$schemaを返します。

en: <p>This page shows the CREATE TABLE statements that the Schema API
                   generates for the selected database engine for each table defined by a
                   module.  It is for debugging purposes.</p>
ja: <p>このページはモジュールにより定義される各テーブル用の選択されたデータベースエンジンにスキーマAPIが生成するCREATE TABLE文を表示します。これはデバッグ用です。</p>

en: <p>This page displays the Drupal database schema data structure.  It is for
        debugging purposes.</p>
ja: <p>このページはDrupalデータベーススキーマのデータ構造を表示します。これはデバッグ用です。</p>

en: You should follow the instructions under <strong>@title</strong>
                now or run the <a href="@compare">database schema comparison report</a>
                for more details.
ja: 今すぐ<strong>@title</strong>の下の指示に従うか、詳細な情報については<a href="@compare">スキーマ比較レポートを表示</a>を実行して下さい。

en: The <a href="@compare">database schema comparison report</a>
                provides more details.
ja: <a href="@compare">スキーマ比較レポートを表示</a>は詳細な情報を提供します。
