Schema (7.x-1.1) - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Database
uk: База даних

en: Show
uk: Показати

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
uk: %table.%column має тип %type і не може мати базове значення

en: Type[:Size]
uk: Тип[:Size]

en: Null?
uk: Порожнє?

en: Field {!table}.@field has no description.
uk: У поля {!table}.@field немає опису.

en: Table {!table} has no description.
uk: Таблиця {!table} не має опису.

en: @table (@module module)
uk: @table (модуль @module)

en: Match
uk: Збігається

en: Mismatch
uk: Не збігається

en: Missing
uk: Відсутнє

en: The Schema comparison report shows:
uk: Порівняльний звіт модуля Schema показує:

en: Database schema
uk: Схема бази даних

en: Schema
uk: Схема

en: schema
uk: схема

en: Compare
uk: Порівняння

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
uk: Таблиця %table: Відсутній або неприпустимий масив 'fields'.

en: TODO: please describe this table!
uk: TODO: додати опис цієї таблиці!

en: TODO: please describe this field!
uk: TODO: додати опис цього поля!

en: Manage the database schema for this system.
uk: Управління схемою бази даних для цієї системи.

en: Inspect
uk: Перевірити

en: Include schema comparison reports in site status report
uk: Додати звіти про порівняння схеми в звіт про стан сайту
