Schema (7.x-1.3) - en to da translation catalogue (25 entries)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Default
da: Standard

en: Show
da: Vis

en: %table.%column is type %type but its default %default is PHP type %phptype
da: %table.%column er af typen %type men dets standardværdi %default er PHP-typen %phptype

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
da: %table.%column er af typen %type og må ikke have en standardværdi

en: %table.%column is part of the primary key but is not specified to be 'not null'.
da: %table.%column er en del af den primære nøgle, men er ikke angivet som 'not null'.

en: Type[:Size]
da: Type[:Størrelse]

en: @table (@module module)
da: @table (@module-modulet)

en: Match
da: Resultat

en: Mismatch
da: Misforhold

en: Missing
da: Mangler

en: The Schema comparison report shows:
da: Schema-sammenligningen viser:

en: Database schema
da: Database-skema

en: Compare
da: Sammenlign

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
da: Tabellen %table: Manglende eller ugyldigt 'fields'-array.

en: TODO: please describe this table!
da: TODO: beskriv venligst denne tabel!

en: TODO: please describe this field!
da: TODO: beskriv venligst dette felt!

en: Manage the database schema for this system.
da: Håndtér systemets database-schema.

en: Describe
da: Beskriv

en: Inspect
da: Inspicér

en: The Schema module provides functionality built on the Schema API.
da: Schema-modulet tilbyder funktionalitet bygget på Schema-APIet.

en: unrecognized pgsql index definition: @stmt
da: ukendt pgsql indeks-definition: @stmt

en: Include schema comparison reports in site status report
da: Medtag schema-sammenligninger i statusrapporten
