School Administration (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (135 entries)

en: Register
de: Registrieren

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Administration
de: Verwaltung

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Single
de: Einfach

en: Settings
de: Einstellungen

en: Update
de: Aktualisieren

en: Add new
de: Neu hinzufügen

en: Add
de: Hinzufügen

en: View
de: Ansicht

en: Notes
de: Hinweise

en: Total
de: Gesamt

en: Statistics
de: Statistiken

en: Signature
de: Signatur

en: Start Date
de: Startdatum

en: Present
de: Anwesend

en: Current
de: Aktuell

en: Jobs
de: Aufträge

en: Company
de: Firma

en: Security
de: Sicherheit

en: Class
de: Klasse

en: Level
de: Ebene

en: Mixed
de: Gemischt

en: Gender
de: Geschlecht

en: Male
de: Männlich

en: Female
de: Weiblich

en: Occupation
de: Beruf

en: Withdraw
de: Zurückziehen

en: Today
de: Heute

en: Days
de: Tage

en: Not available
de: Nicht verfügbar

en: Booked
de: Vergeben

en: Add New
de: Neu hinzufügen

en: Car
de: Auto

en: Nationality
de: Nationalität

en: Driver
de: Treiber

en: e-mail
de: E-Mail

en: Branch
de: Zweig

en: New
de: Neu

en: Relationship
de: Beziehung

en: Comment settings
de: Einstellungen für Kommentare

en: Save Configuration
de: Konfiguration speichern

en: Level:
de: Stufe:

en: Gender:
de: Geschlecht:

en: Surname
de: Nachname

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
de: Die Signatur wird am Ende des Kommentars angezeigt.

en: parent
de: Übergeordneter Eintrag

en: Classes
de: Klassen

en: Available
de: Verfügbar

en: Organization
de: Organisation

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Date of Birth
de: Geburtsdatum

en: Science
de: Wissenschaft

en: Choose
de: Auswählen

en: Registered
de: Registriert

en: Registration
de: Registrierung

en: Relations
de: Beziehungen

en: Teachers
de: Lehrer

en: Music
de: Musik

en: Contact Information
de: Kontaktinformation

en: Teacher
de: Lehrer

en: Married
de: Verheiratet

en: Divorced
de: Geschieden

en: staff
de: Personal

en: Lesson
de: Lektion

en: Record
de: Datensatz

en: Director
de: Direktor

en: Attendance
de: Teilnahme

en: Employment
de: Arbeitsverhältnis

en: Cleaner
de: Reinigungskraft

en: photo
de: Foto

en: Bicycle
de: Fahrrad

en: Government
de: Regierung

en: Mathematics
de: Mathematik

en: TOTAL
de: GESAMT

en: Class Name
de: Klassenname

en: Supervisor
de: Vorgesetzter

en: Absent
de: Abwesend

en: Walking
de: Zu Fuß gehen

en: Identity Information
de: Persönliche Daten

en: Date of birth
de: Geburtsdatum

en: Place of Birth
de: Geburtsort

en: Home Address
de: Privatadresse

en: Old
de: Alt

en: Grade Level
de: Grad

en: Full Name:
de: Voller Name:

en: Father
de: Vater

en: Mother
de: Mutter

en: Capacity
de: Kapazität

en: Monitor
de: Beobachten

en: List of classes
de: Liste von CSS-Klassen

en: Lessons
de: Lektion

en: Biology
de: Biologie

en: Chemistry
de: Chemie

en: Physics
de: Physik

en: Class:
de: Klasse:

en: Cook
de: Koch

en: Cook Assistant
de: Küchenhilfe

en: Counselor
de: Berater

en: Full Time Teacher
de: Lehrer (Vollzeit)

en: Librarian
de: Bibliothekar

en: Nurse
de: Krankenschwester

en: Brother
de: Bruder

en: Sister
de: Schwester

en: Aunt
de: Tante

en: Brother in Law
de: Schwager

en: Grandfather
de: Großvater

en: Grandmother
de: Großmutter

en: Husband
de: Ehemann

en: Sister in Law
de: Schwägerin

en: Step Father
de: Stiefvater

en: Step Mother
de: Stiefmutter

en: Step Sister
de: Stiefschwester

en: Uncle
de: Onkel

en: Wife
de: Ehefrau

en: Academic difficulty
de: akademische Schwierigkeiten

en: Change in career plans
de: Wechsel in der Karriereplanung

en: Death
de: Tod

en: Discipline problems
de: disziplinare Probleme

en: Dissatisfied with school
de: enttäuscht von der Schule

en: Family problems
de: familiäre Probleme

en: Financial problems
de: finanzielle Probleme

en: Graduation
de: Abschluss

en: Health problems
de: gesundheitliche Probleme

en: Housing problems
de: häusliche Probleme

en: Marriage
de: Hochzeit

en: Moving
de: Umzug

en: Personal problems
de: persönliche Probleme

en: Transfer to another school
de: Überstellung an eine andere Schule

en: Transportation Problems
de: Transportprobleme

en: With family wish
de: auf Wunsch der Familie
