School Administration (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Single
fr: Simple

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Start Date
fr: Date de début

en: Details
fr: Détails

en: Present
fr: Présent

en: Current
fr: Actuel

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: Jobs
fr: Travaux

en: Company
fr: Société

en: Security
fr: Sécurité

en: Class
fr: Classe

en: Level
fr: Niveau

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Withdraw
fr: Retirer

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Days
fr: Jours

en: Not available
fr: Non disponible

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: e-mail
fr: courriel

en: New
fr: Nouveau

en: Relationship
fr: Relation

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fr: Votre signature sera affichée publiquement à la fin de vos commentaires.

en: Available
fr: Disponible

en: Organization
fr: Organisation

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Choose
fr: Choisir

en: Registered
fr: Enregistré

en: Registration
fr: Inscription

en: Teachers
fr: Enseignants

en: Students
fr: Étudiants

en: Teacher
fr: Professeur

en: Lesson
fr: Leçon

en: Record
fr: Enregistrement

en: Director
fr: Réalisateur

en: Attendance
fr: Participation

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Government
fr: Gouvernement

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Old
fr: Ancien

en: Father
fr: Père

en: Mother
fr: Mère

en: Capacity
fr: Capacité

en: !class is deleted..
fr: !class est supprimé..

en: Monitor
fr: Surveiller

en: Lessons
fr: Leçons
