School Administration (7.x-1.4) - en to nl translation catalogue (65 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Register
nl: Registreren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Administration
nl: Beheer

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Parents
nl: Bovenliggenden

en: Settings
nl: Instellingen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add new
nl: Nieuwe toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Total
nl: Totaal

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Welcome
nl: Welkom

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Current
nl: Huidige

en: Class
nl: Klasse

en: Level
nl: Niveau

en: Gender
nl: Geslacht

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Withdraw
nl: Intrekken

en: Today
nl: Vandaag

en: Days
nl: Dagen

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Nationality
nl: Nationaliteit

en: New
nl: Nieuwe

en: Relationship
nl: Relatie

en: Reason
nl: Reden

en: Save Configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Gender:
nl: Geslacht:

en: Surname
nl: Achternaam

en: parent
nl: bovenliggend

en: Classes
nl: Klassen

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Registered
nl: Ingeschreven

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Students
nl: Studenten

en: DELETE
nl: VERWIJDEREN

en: Student ID
nl: Studentnummer

en: Teacher
nl: Docent

en: Staff
nl: Personeel

en: staff
nl: personeel

en: User autocomplete
nl: Automatische aanvulling gebruikersnaam

en: Lesson
nl: Les

en: Notes:
nl: Aantekeningen:

en: Attendance
nl: Opkomst

en: photo
nl: foto

en: Transfer
nl: Overdracht

en: TOTAL
nl: TOTAAL

en: Image options
nl: Afbeeldingsopties

en: Staff No
nl: Personeelsnummer

en: Date of birth
nl: Geboortedatum

en: Old
nl: Oud

en: Father
nl: Vader

en: Mother
nl: Moeder

en: Capacity
nl: Capaciteit
