Scribble (7.x-1.0) - en to pl translation catalogue (65 entries)

en: Slideshow
pl: Pokaz slajdów

en: Delete
pl: Usuń

en: Download
pl: Pobierz

en: Edit
pl: Edytuj

en: None
pl: Brak

en: Image
pl: Obraz

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: Normal
pl: Zwykły

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: here
pl: tutaj

en: Other
pl: Inne

en: Color
pl: Kolor

en: Transition effect
pl: Efekt przejścia

en: Order
pl: Kolejność

en: Random
pl: Losowo

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Pager position
pl: Pozycja stronicowania

en: Manual
pl: Ręczne

en: Fade
pl: Zanikanie

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Reverse
pl: Odwróć

en: JPEG quality
pl: Jakość grafik JPEG

en: Automatic
pl: Automatyczne

en: Timeout
pl: Czas oczekiwania

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: Pause on hover
pl: Pouza po najechaniu myszką

en: Snapshot
pl: Zrzut

en: Slideshow settings
pl: Ustawienia pokazu slajdów

en: Transition speed
pl: Szybkość przejścia

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Image style
pl: Styl obrazka

en: Machine Name
pl: Identyfikator systemowy

en: Elastic
pl: Elastyczny

en: None (original image)
pl: Brak (oryginalny obraz)

en: Colorbox image style
pl: Styl obrazu Colorboxa

en: Snapshots
pl: Migawki

en: Time between transitions (ms). Enter 0 to disable automatic transitions (then, enable pager and/or controls).
pl: Czas między przejściami (ms). Wpisz 0, aby wyłączyć automatyczne przejście (włącz wtedy stronicowanie i/lub kontrolki).

en: Create prev/next controls
pl: Stwórz kontrolki poprzedni/nastęony

en: Pager image style
pl: Styl obrazu stronicowania

en: Carousel: Image style
pl: Karuzela: Styl obrazu

en: Carousel: Number of visible images
pl: Karuzela: Liczba widocznych obrazów

en: The number of images that are visible in the pager. Defaults to 3.
pl: Liczba obrazów, które są widoczne w pagerze. Domyślnie 3.

en: Carousel: Number of images to scroll by
pl: Karuzela: Liczba zdjęć do przewijania

en: The number of images scrolled with each click. Defaults to 1.
pl: Liczba obrazów przewijanych z każdym kliknięciem. Domyślnie 1.

en: Carousel: Transition speed
pl: Karuzela: Szybkość przejścia

en: Speed of the Carousel scroll. Defaults to 500.
pl: Szybkosć przewijania Karuzeli. Domyślnie 500.

en: Vertical Carousel
pl: Pionowa Karuzela

en: Colorbox slideshow
pl: Colorbox pokaz slajdów

en: No slideshow
pl: Bez pokazu slajdów

en: Colorbox slideshow speed
pl: Colorbox szybkość pokazu slajdów

en: Time between transitions (ms).
pl: Czas pomiędzy przejściami (ms).

en: Colorbox transition
pl: Colorbox przejście

en: Colorbox transition speed
pl: Colorbox szybkość przejścia

en: Duration of transition (ms).
pl: Długość przejścia (w milisekundach).

en: Prev/next controls position
pl: Pozycja kontrolek poprzedni/następny

en: Circular Carousel
pl: Kołowa Karuzela

en: Activate on hover
pl: Aktywny po najechaniu

en: Follow active slide
pl: Śledź aktywny slajd

en: Create play/pause button
pl: Stwórz przycisk odtwórz/zatrzymaj
