Scribble (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Delete
fr: Supprimer

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Upload
fr: Transférer

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: here
fr: ici

en: Other
fr: Autre

en: Color
fr: Couleur

en: Transition effect
fr: Effet de transition

en: Order
fr: Ordre

en: Random
fr: Au hasard

en: Clear
fr: Vider

en: Pager position
fr: Position de la pagination

en: Manual
fr: Manuel

en: Fade
fr: Fondu

en: Reverse
fr: Inversé

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Automatic
fr: Automatique

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Pager
fr: Pagination

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Snapshot
fr: Instantané

en: Slideshow settings
fr: Paramètres du diaporama

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Manage images
fr: Gérer les images

en: Manage Images
fr: Gérer les images

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Image style
fr: Style d'image

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Elastic
fr: Élastique

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Colorbox image style
fr: Style d'image Colorbox

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Time between transitions (ms). Enter 0 to disable automatic transitions (then, enable pager and/or controls).
fr: Temps entre les transitions (ms). Saisir 0 pour désactiver les transitions automatiques (ensuite, activer la pagination et / ou les contrôles).

en: Create prev/next controls
fr: Créer des contrôles préc / suiv

en: Carousel: Image style
fr: Carrousel : style d'image

en: Carousel: Number of visible images
fr: Carrousel : nombre d'images visibles

en: The number of images that are visible in the pager. Defaults to 3.
fr: Le nombre d'images visibles dans la pagination. 3 par défaut.

en: Carousel: Transition speed
fr: Carrousel : vitesse de transition

en: Speed of the Carousel scroll. Defaults to 500.
fr: Vitesse de défilement du carrousel. 500 par défaut.

en: Vertical Carousel
fr: Carrousel vertical

en: Circular Carousel
fr: Carrousel circulaire
