Scribble (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Delete
uk: Видалити

en: Download
uk: Завантаження

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Upload
uk: Викласти

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: Normal
uk: Звичайне

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: here
uk: тут

en: Other
uk: Інше

en: Color
uk: Колір

en: Transition effect
uk: Ефект переходу

en: Order
uk: Послідовність

en: Random
uk: Випадково

en: Clear
uk: Очистка

en: Pager position
uk: Розташування навіґатора

en: Manual
uk: Вручну

en: Fade
uk: Згасання

en: Carousel
uk: Карусель

en: Reverse
uk: Обернено

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Timeout
uk: Час очікування

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: shuffle
uk: перемішати

en: Pause on hover
uk: Пауза при наведенні

en: Remove image
uk: Вилучити штамп

en: Image list
uk: Список зображень

en: Snapshot
uk: Знімок

en: Slideshow settings
uk: Налаштування слайд-шоу

en: Slideshows
uk: Слайд-шоу

en: Manage Images
uk: Керування зображеннями

en: Add image
uk: Додати зображення

en: Transition speed
uk: Швидкість переходу

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: Elastic
uk: Еластик

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Colorbox image style
uk: Стиль зображення у Colorbox

en: Time between transitions (ms). Enter 0 to disable automatic transitions (then, enable pager and/or controls).
uk: Час між переходами (мс). Введіть 0 аби вимкнути автоматичні переходи (потім увімкніть сторінковий навіґатор та/або елементи керування).

en: Create prev/next controls
uk: Створити елементи керування Назад/Вперед

en: Pager image style
uk: Стиль зображення навіґатора

en: Slide number
uk: Номер слайда

en: Carousel: Image style
uk: Карусель: Стиль зображення

en: Carousel: Number of visible images
uk: Карусель: Кількість видимих зображень.

en: The number of images that are visible in the pager. Defaults to 3.
uk: Кількість зображень, видимих у навігаторі. За замовчуванням 3.

en: Carousel: Number of images to scroll by
uk: Карусель: Кількість прокручуваних зображень

en: The number of images scrolled with each click. Defaults to 1.
uk: Кількість зображень, прокручуваних за один клік. За замовчуванням - 1.

en: Carousel: Transition speed
uk: Карусель: Швидкість переходу

en: Speed of the Carousel scroll. Defaults to 500.
uk: Швидкість прокручування каруселі. За замовчуванням - 500.

en: Vertical Carousel
uk: Вертикальна карусель

en: Colorbox slideshow
uk: Слайд-шоу Colorbox

en: No slideshow
uk: Без слайд-шоу

en: Colorbox slideshow speed
uk: Швидкість слайд-шоу Colorbox

en: Time between transitions (ms).
uk: Час між переходами (мс).

en: Colorbox transition
uk: Анімація переходу Colorbox

en: Colorbox transition speed
uk: Швидкість переходу Colorbox

en: Duration of transition (ms).
uk: Тривалість переходу (мс)

en: Prev/next controls position
uk: Розташування елементів керування Назад/Вперед

en: Circular Carousel
uk: Карусель по колу

en: Activate on hover
uk: Активація при наведенні

en: Follow active slide
uk: Йти за активним слайдом

en: Create play/pause button
uk: Створити кнопки Грати/Пауза

en: Carousel Skin
uk: Обкладинка каруселі
