Search API (7.x-1.11) - en to bs translation catalogue (67 entries)

en: Save configuration
bs: Sačuvaj postavke

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Value
bs: Vrijednost

en: Type
bs: Tip

en: disabled
bs: onemogućeno

en: Description
bs: Opis

en: Enable
bs: Omogući

en: Disable
bs: Onemogući

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Overview
bs: Pregled

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Search
bs: Pretraga

en: None
bs: Nijedan

en: none
bs: ništa

en: Name
bs: Ime

en: Field
bs: Polje

en: View
bs: Pregled

en: Exclude
bs: Isključi

en: All
bs: Sve

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Roles
bs: Uloge

en: Fields
bs: Polja

en: Is less than
bs: Je manje od

en: Is less than or equal to
bs: Je manje od ili jednako

en: Is equal to
bs: je jednako

en: Is greater than or equal to
bs: Je više od ili jednako

en: Is greater than
bs: Je više od

en: Is not equal to
bs: nije jednako

en: Overridden
bs: Prepisan

en: Maximum
bs: Maksimum

en: Save changes
bs: Snimi promjene

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Filters
bs: Filteri

en: Save settings
bs: Sačuvaj postavke

en: Granularity
bs: Zrnatost

en: Revert
bs: Vratiti

en: Read only
bs: Samo čitanje (read only)

en: Remove field
bs: Ukloni polje

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
bs: Morate uključiti bar jednu pozitivnu ključnu riječ sa @count karaktera ili više.

en: Language neutral
bs: Neutralan jezik

en: contains
bs: sadrži

en: Selection type
bs: Tip izbornika

en: Is not one of
bs: Nije nijedan od

en: Autocomplete
bs: Autokompletiranje

en: Is one of
bs: jedan od

en: Display all values
bs: Prikaži sve vrijednosti

en: Hide view / Page not found (404)
bs: Sakrij view / Stranica nije pronađena (404)

en: Display empty text
bs: Prikaži prazan tekst

en: Provide default argument
bs: Postavite defaultni argument

en: exposed
bs: izložen

en: Limit list to selected items
bs: Ograniči  listu na odabrane stavke

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
bs: Ako je označeno, samo stavke koje su označene ovdje će biti prikazane korisniku.

en: Is all of
bs: Sve od

en: Is none of
bs: Nijedan od

en: Current user's language
bs: Trenutni korisnikov jezik

en: Default site language
bs: Defaultni jezik stranice

en: Show hierarchy in dropdown
bs: Prikaži hijerarhiju u dropdownu

en: Select terms from vocabulary @voc
bs: Izaberi izraze iz riječnika @voc

en: Select terms
bs: Izaberi izraze

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
bs[0]: Ne mogu da nadjem izraz: @terms
bs[1]: Ne mogu da nadjem izraze: @terms
bs[2]: Ne mogu da nadjem izraze: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
bs[0]: Ne mogu da nađem korisnika: @users
bs[1]: Ne mogu da nađem korisnike: @users
bs[2]: Ne mogu da nađem korisnike: @users

en: New field
bs: Novo polje
