Search API (7.x-1.12) - en to he translation catalogue (113 entries)

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: enabled
he: פעיל

en: enable
he: אפשר

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: disabled
he: מושבת

en: Description
he: תיאור

en: Enable
he: הפעלה

en: Disable
he: השבתה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Overview
he: סקירה

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Search
he: חיפוש

en: None
he: ללא

en: none
he: ללא

en: Name
he: שם

en: Field
he: שדה

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: View
he: צפיה

en: Exclude
he: לא לכלול

en: All
he: הכל

en: Module
he: מודול

en: Never
he: אף פעם

en: Custom
he: מותאם

en: Roles
he: תפקידים

en: Fields
he: שדות

en: Is less than
he: קטן מ-

en: Is less than or equal to
he: פחות או שווה ל

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is greater than or equal to
he: יותר או שווה ל

en: Is greater than
he: יותר מ

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: Count
he: כמות

en: Overridden
he: נדרס

en: Maximum
he: מקסימום

en: Processors
he: מעבדים

en: Transliteration
he: תעתיק

en: Configuration
he: הגדרות

en: String
he: מחרוזת

en: Save changes
he: שמירת השינויים

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Operator
he: אופרטור

en: Filters
he: מסננים

en: Integer
he: שלם

en: Save settings
he: שמירת הגדרות

en: Duration
he: משך

en: Processor settings
he: הגדרות מעבד

en: First
he: ראשון

en: Granularity
he: גרעיניות

en: Entity
he: יישות

en: Fixed
he: קבוע

en: Revert
he: שחזור

en: any
he: הכל

en: Days
he: ימים

en: Hours
he: שעות

en: Seconds
he: שניות

en: Minutes
he: דקות

en: Read only
he: לקריאה בלבד

en: disable
he: השבתה

en: URI
he: כתובת URI

en: Remove field
he: הסרת שדה

en: Decimal
he: דצימלי

en: Minimum
he: מינימום

en: Index
he: אינדקס

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
he: חובה להזין לפחות מילת חיפוש אחת בת @count אותיות או יותר.

en: Server
he: שרת

en: Language neutral
he: שפה נייטרלית

en: Node access
he: גישה לפריט תוכן

en: contains
he: מכיל

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Item language
he: שפת פריט

en: Selection type
he: סוג בחירה

en: Add new field
he: הוספת שדה חדש

en: Is not one of
he: אינו אחד מ-

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Boolean
he: בוליאני

en: Is one of
he: הינו אחד מתוך

en: Search index
he: חיפוש באינדקס

en: Sum
he: סְכוּם

en: Display all values
he: הצג את כל הערכים

en: Hide view / Page not found (404)
he: הסתר היבט/ דף לא נמצא (404)

en: Display empty text
he: הצג טקסט ריק

en: Provide default argument
he: ספק ארגומנט ברירת מחדל

en: exposed
he: חשוף

en: Limit list to selected items
he: הגבל רשימה לפריטים הבחורים

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
he: אם נבחר, הפריטים היחידים שיוצגו למשתמש הם אלו שנבחרו כאן.

en: Is all of
he: הינו כל

en: Is none of
he: איננו אף אחד מ-

en: Current user's language
he: שפת המשתמש הנוכחי

en: Default site language
he: שפת ברירת המחדל של האתר

en: Dropdown
he: נפתח

en: Show hierarchy in dropdown
he: הצגת היררכיה ברשימה נפתחת

en: Select terms from vocabulary @voc
he: בחר מושגים מאוצר מילים @voc

en: Select terms
he: בחר מושגים

en: HTML filter
he: מסנן HTML

en: New field
he: שדה חדש

en: Access check
he: סימון גישה

en: Index now
he: בניית אינדקס עכשיו

en: - Use default -
he: - להשתמש בברירת המחדל -

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Fulltext search
he: חיפוש טקסט מלא

en: (No information available)
he: (אין מידע זמין)

en: Language control
he: שליטה בשפה

en: Filter by @type.
he: סינון לפי @type.
