Search API (7.x-1.14) - en to uk translation catalogue (176 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enabled
uk: увімкнено

en: enable
uk: увімкнути

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Is
uk: Є

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Exclude
uk: Вилучити

en: All
uk: Все

en: Module
uk: Модуль

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Fields
uk: Поля

en: Is not
uk: Не є

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Count
uk: Лічильник

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Maximum
uk: Максимум

en: Processors
uk: Обробники

en: Transliteration
uk: Транслітерація

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: String
uk: Рядок

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Integer
uk: Ціле число

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Duration
uk: Тривалість

en: First
uk: Перший

en: Granularity
uk: Точність

en: Entity
uk: Сутність

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Revert
uk: Відновити

en: any
uk: будь-який

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Server name
uk: Назва сервера

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Seconds
uk: Секунди

en: Role filter
uk: Фільтр ролей

en: Facets
uk: Фасети

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Excerpt
uk: Витяг

en: disable
uk: вимкнути

en: Remove field
uk: Видалити поле

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Index
uk: Індекс

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: Add server
uk: Додати сервер

en: Server
uk: Сервер

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: Years
uk: Роки

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Item type
uk: Тип елемента

en: Item language
uk: Мова пункта

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Add new field
uk: Додати нове поле

en: Index name
uk: Назва індексу

en: Relevance
uk: Доречність

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundles
uk: Пакети

en: Is one of
uk: Один з

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Sum
uk: Сума

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: exposed
uk: розкритий

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список вибраними позиціями

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
uk: Якщо позначено, користувачеві будуть показані лише позиції, що вибрані тут.

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: Current user's language
uk: Мова поточного користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
uk[0]: Неможливо знайти термін: @terms
uk[1]: Неможливо знайти терміни: @terms
uk[2]: Неможливо знайти терміни: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
uk[0]: Неможливо знайти користувача: @users
uk[1]: Неможливо знайти користувачів: @users
uk[2]: Неможливо знайти користувачів: @users

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: HTML filter
uk: HTML-фільтр

en: Single term
uk: Один термін

en: Multiple terms
uk: Декілька термінів

en: Indexed
uk: Проіндексовано

en: is empty
uk: порожнє

en: New field
uk: Нове поле

en: Add index
uk: Додати індекс

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: is not empty
uk: не порожнє

en: Enter the displayed name for the new server.
uk: Введіть відображувану назву для нового сервера.

en: Select if the new server will be enabled after creation.
uk: Оберіть, якщо новий сервер буде увімкнено після створення.

en: Server description
uk: Опис сервера

en: Enter a description for the new server.
uk: Введіть опис для нового сервера.

en: Create server
uk: Створити сервер

en: The search server was successfully edited.
uk: Пошуковий сервер був успішно змінений.

en: No values were changed.
uk: Жодних значень не змінилося.

en: Index description
uk: Опис індексу

en: Index now
uk: Індексувати зараз

en: Select fields to index
uk: Вибір полів для індексування

en: Add fields
uk: Додати поля

en: Ignore case
uk: Ігнорувати регістр

en: Search API
uk: API Пошуку

en: - Use default -
uk: - Використовувати стандартну -

en: New field name
uk: Назва нового поля

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Fulltext search
uk: Повнотекстовий пошук

en: Enabled data alterations
uk: Увімкнення зміни даних

en: Server ID
uk: ID сервера

en: (No information available)
uk: (Інформація відсутня)

en: Display error message
uk: Показувати повідомлення про помилку

en: Search page path
uk: Шлях до сторінки пошуку

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the base path for the facet links.
uk: В нижній частині цього виду додається посилання "Ще", що буде вести на основний шлях фасетних посилань.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо вибрано, користувачі можуть вводити кілька значень у форматі 1+2+3 (для АБО) або 1,2,3 (для ТА)

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо позначено, числа, введені в фільтр, будуть вилучені, а не обмежуватимуть вид.

en: Add related fields
uk: Додати пов'язані поля

en: Index items immediately
uk: Проіндексувати елементи одразу

en: Aggregated fields
uk: Зведені поля

en: Gives you the ability to define additional fields, containing data from one or more other fields.
uk: Дає можливість визначити додаткові поля, що містять дані одного або більше інших полів.

en: Aggregation type
uk: Тип збирання

en: Exclude unpublished nodes
uk: Вилучити неопубліковані матеріали

en: Date selection form element
uk: Елемент форми вибору дати

en: Is empty
uk: Є порожнім

en: Is not empty
uk: Є непорожнім

en: Since this index is at the moment disabled, no facets can be activated.
uk: Оскільки це індексування на даний момент вимкнено, фасети не можуть активовані.

en: Bypass access checks
uk: Пропускати перевірки доступу

en: Language field
uk: Поле мови

en: Search indexes
uk: Пошукові індекси

en: List additional actions
uk: Список додаткових дій

en: Number of items to index
uk: Кількість позицій для індексування

en: Indexing items
uk: Індексування елементів

en: Completed about @percentage% of the indexing operation.
uk: Завершено приблизно @percentage% процесу індексування.

en: Highlighting
uk: Виділення синтаксису кольором

en: Make the search exclude selected facets, instead of restricting it to them.
uk: Зробити пошук вилучаючи обрані фасети, замість обмеження по ним.

[ctx: items to index]
en: all
uk: все

en: Clear all indexed data
uk: Очистити всі індексовані дані
