Search API (7.x-1.15) - en to pt translation catalogue (165 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: enable
pt: ativar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Is
pt: É

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: disabled
pt: inativo

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Todos

en: Module
pt: Módulo

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Fields
pt: Campos

en: Is not
pt: Não é

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Maximum
pt: Máximo

en: Processors
pt: Processadores

en: Transliteration
pt: Transliteração

en: Configuration
pt: Configuração

en: String
pt: Expressão

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Integer
pt: Inteiro

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Duration
pt: Duração

en: First
pt: Primeiro

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Entity
pt: Entidade

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: any
pt: qualquer

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Role filter
pt: Filtro de grupos de utilizador

en: Minutes
pt: Minutos

en: Read only
pt: Só de leitura

en: Excerpt
pt: Excerto

en: disable
pt: desactivar

en: Stopwords
pt: Palavras-chave

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Index
pt: Índice

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: Add server
pt: Adicionar servidor

en: Server
pt: Servidor

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Node access
pt: Acesso ao Nó

en: Years
pt: Anos

en: contains
pt: contém

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Item type
pt: Tipo de item

en: Item language
pt: Idioma do item

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Add new field
pt: Adicionar um novo campo

en: Index name
pt: Nome do índice

en: Relevance
pt: Relevância

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Boleano

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Is one of
pt: É um de

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: Sum
pt: Soma

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: exposed
pt: expostos

en: Limit list to selected items
pt: Limitar lista aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Impossível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Impossível encontrar os termos: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Impossível encontrar o utilizador: @users
pt[1]: Impossível encontrar os utilizadores: @users

en: Allow multiple values
pt: Permite vários valores

en: HTML filter
pt: Filtro de HTML

en: Single term
pt: Termo único

en: Multiple terms
pt: Múltiplos termos

en: is empty
pt: está vazio

en: More like this
pt: Mais como isto

en: New field
pt: Novo campo

en: Add index
pt: Adicionar índice

en: URL field
pt: Campo de URL

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Service class
pt: Classe de serviço

en: Administer Search API
pt: Administrar o módulo Search API

en: Create and configure Search API servers and indexes.
pt: Criar e configurar servidores e índices no Search API.

en: Search server
pt: Servidor de pesquisa

en: The primary identifier for a server.
pt: O identificador primário para um servidor.

en: The displayed name for a server.
pt: O nome exibido para um servidor.

en: The displayed description for a server.
pt: A descrição exibida para um servidor.

en: The ID of the service class to use for this server.
pt: O ID da classe de serviço para usar com este servidor.

en: Adds the item's URL to the indexed data.
pt: Adiciona o URL de item para os dados indexados.

en: Search API
pt: API de pesquisa

en: Create a new search server.
pt: Criar um novo servidor de pesquisa.

en: Direct query
pt: Pesquisa direta

en: The query is interpreted as a single keyword, maybe containing spaces or special characters.
pt: A pesquisa é interpretada como uma única palavra, possivelmente contendo espaços ou caracteres especiais.

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: New field name
pt: Nome novo do campo

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Fulltext search
pt: Pesquisa Fulltext

en: Search several or all fulltext fields at once.
pt: Pesquisar em alguns ou todos os campos de fulltext de uma vez.

en: Search API Query
pt: Query do API de Pesquisa

en: Server ID
pt: ID de Servidor

en: Display error message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: Exclude items from indexing based on their bundle (content type, vocabulary, …).
pt: Excluir items da indexação baseados no seu pacote (tipo de conteúdo, vocabulário, ...).

en: Search page path
pt: Caminho da página de pesquisa

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se selecionado, os utilizadores podem inserir vários valores no formulário de 1+2+3 (para OR) ou 1,2,3 (para AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se selecionado, os números inseridos para o filtro serão eliminados em vez de limitar a vista.

en: Aggregated fields
pt: Campos agregados

en: Find similar content.
pt: Encontrar conteúdo similar.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: Exclude unpublished nodes
pt: Excluir nós não publicados

en: Index hierarchy
pt: Hierarquia de indexação

en: Search service: @name
pt: Serviço de pesquisa: @name

en: Filter by @type.
pt: Filtrar por @type.

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: Node access information
pt: Informação de acesso ao nó

en: Data needed to apply node access.
pt: Dados necessários para aplicar o acesso ao nó.

en: Indexed @entity_type
pt: @entity_type Indexado

en: List additional actions
pt: Lista de ações adicionais
