Search API (7.x-1.16) - en to ro translation catalogue (115 entries)

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: disabled
ro: dezactivat

en: Description
ro: Descriere

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: none
ro: nimic

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: View
ro: Afişează

en: All
ro: Toate

en: Module
ro: Modul

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Count
ro: Contor

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Maximum
ro: Maxim

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Transliteration
ro: Transilterație

en: Configuration
ro: Configurație

en: String
ro: Șir text

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Filters
ro: Filtre

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Duration
ro: Durată

en: First
ro: Primul

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Entity
ro: Entitate

en: Fixed
ro: Fix

en: Revert
ro: Revenire

en: any
ro: orice

en: Seconds
ro: Secunde

en: Read only
ro: Numai citire

en: disable
ro: dezactivare

en: URI
ro: URL

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Node access
ro: Acces către nod

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: Add new field
ro: Adaugă câmp nou

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Bundle
ro: Pachet

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Search index
ro: Index căutare

en: Sum
ro: Sumă

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: exposed
ro: expus

en: Limit list to selected items
ro: Limitează lista la elementele selectate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ro: Dacă este bifat, numai elementele selectate aici vor fi prezentate utilizatorului.

en: Is all of
ro: Este tot de

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afişează ierarhia în listă verticală

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectaţi termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: New field
ro: Câmp nou

en: URL field
ro: câmp URL

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Administer Search API
ro: Administrați Căutarea API

en: Search API
ro: Căutare API

en: - Use default -
ro: - Utilizare implicit -

en: New field name
ro: Noul nume al câmpului

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Server ID
ro: ID-ul Serverului

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: Search page path
ro: Calea paginii de căutare

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ro: Dacă este selectat, numerele introduse pentru filtru vor fi mai degrabă excluse decât limitarea vizualizării.

en: Aggregation type
ro: Tip de agregare

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Bypass access checks
ro: Evitarea verificărilor de acces

en: List additional actions
ro: Afișați acțiunile suplimentare
