Search API (7.x-1.17) - en to da translation catalogue (144 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Is
da: Er

en: List
da: Vis

en: disabled
da: deaktiveret

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: View
da: Vis

en: Exclude
da: Ekskludér

en: All
da: Alle

en: Date format
da: Datoformat

en: Module
da: Modul

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Fields
da: Felter

en: Is not
da: Er ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Maximum
da: Maksimum

en: Processors
da: Behandlere

en: Transliteration
da: Translitteration

en: Configuration
da: Indstillinger

en: String
da: Tekst

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Integer
da: Heltal

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Duration
da: Varighed

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: First
da: Første

en: Granularity
da: Granularitet

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: any
da: alle

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Server name
da: Servernavn

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Facets
da: Facetter

en: Minutes
da: Minutter

en: Read only
da: Læse

en: Excerpt
da: Uddrag

en: disable
da: deaktivér

en: Stopwords
da: Stopord

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Index
da: Indeks

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Add server
da: Tilføj server

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: Years
da: År

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Relevance
da: Relevans

en: Entity type
da: Entity-type

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Boolean
da: Boolsk

en: Is one of
da: Er en af

en: Search index
da: Søgeindex

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: exposed
da: blotlagt

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: Indexed
da: Indekserede

en: More like this
da: Relateret indhold

en: New field
da: Nyt felt

en: URL field
da: URL-felt

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: (No information available)
da: (Ingen information tilgængelig)

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Search page path
da: Sti til søgeside

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Exclude unpublished nodes
da: Ekskludér upublicerede indholdselementer

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Is not empty
da: Er ikke tom

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: Search indexes
da: Søge indeks

en: List additional actions
da: Vis yderligere handlinger

en: Contains all of these words
da: Indeholder alle disse ord

en: Contains none of these words
da: Indeholder ingen af disse ord

[ctx: items to index]
en: all
da: alle
