Search API (7.x-1.18) - en to el translation catalogue (102 entries)

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Value
el: Αξία

en: Type
el: Τύπος

en: List
el: Λίστα

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: None
el: Κανένα

en: none
el: κανένα

en: Name
el: Όνομα

en: Field
el: Πεδίο

en: Label
el: Ετικέτα

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: View
el: Προβολή

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: All
el: Όλες

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Module
el: Μονάδα

en: Always
el: Πάντα

en: Never
el: Ποτέ

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Fields
el: Πεδία

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο/η από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο/η ή ίσο/η με

en: Is equal to
el: Είναι ίση/ο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο/η ή ίσο/η με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο/η από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο/η με

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Processors
el: Επεξεργαστές

en: Transliteration
el: Μεταγραφή

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: String
el: Φράση

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: false
el: ψευδές

en: true
el: αληθές

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Duration
el: Διάρκεια

en: First
el: Πρώτο

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Entity
el: Οντότητα

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Days
el: Ημέρες

en: Hours
el: Ώρες

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Read only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Index
el: Ευρετήριο

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
el: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με @count ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: contains
el: περιέχει

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: Add new field
el: Προσθήκη νέου πεδίου

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Bundle
el: Ομάδα

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Search index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: Sum
el: Άθροισμα

en: Hide view / Page not found (404)
el: Απόκρυψη εμφάνισης / Δε βρέθηκε η σελίδα (404)

en: Display empty text
el: Εμφάνιση κενού κειμένου

en: Provide default argument
el: Να παρέχεται προκαθορισμένη παράμετρος

en: Select terms from vocabulary @voc
el: Επιλογή όρων απο το λεξιλόγιο @voc

en: Select terms
el: Επιλογή όρων

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ο όρος: @terms
el[1]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν οι όροι: @terms

en: HTML filter
el: Φίλτρο HTML

en: Indexed
el: Ευρετηριοποιημένο

en: New field
el: Νέο πεδίο

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: New field name
el: Όνομα νέου πεδίου

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: List additional actions
el: Λίστα πρόσθετων ενεργειών
