Search API (7.x-1.19) - en to nl translation catalogue (167 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: enable
nl: inschakelen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Fields
nl: Velden

en: Is not
nl: Is niet

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Count
nl: Aantal

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Id
nl: ID

en: Transliteration
nl: Transliteratie

en: Configuration
nl: Instellingen

en: String
nl: Tekenreeks

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Integer
nl: Geheel getal

en: false
nl: onwaar

en: true
nl: waar

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Processor settings
nl: Verwerker-instellingen

en: First
nl: Eerste

en: Limit
nl: Limiet

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Entity
nl: Entiteit

en: Fixed
nl: Vast

en: Revert
nl: Terugzetten

en: any
nl: elke

en: Days
nl: Dagen

en: Months
nl: Maanden

en: Server name
nl: Servernaam

en: Hours
nl: Uren

en: Seconds
nl: Seconden

en: Role filter
nl: Rolfilter

en: Facets
nl: Facetten

en: Minutes
nl: Minuten

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: disable
nl: uitschakelen

en: Remove field
nl: Veld verwijderen

en: Decimal
nl: Decimaal

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef tenminste één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: Add server
nl: Server toevoegen

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Node access
nl: Node-toegang

en: Years
nl: Jaren

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Add new field
nl: Veld toevoegen

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Is not one of
nl: Is niet een van

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundles
nl: Bundels

en: Bundle
nl: Bundel

en: Is one of
nl: Is een van

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Sum
nl: Som

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaardargument gebruiken

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Limit list to selected items
nl: Lijst beperken tot geselecteerde items

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
nl: Wanneer aangevinkt, zullen de items die hier geselecteerd zijn als enige aan de gebruiker gepresenteerd worden.

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Show hierarchy in dropdown
nl: De hiërarchie in de keuzelijst weergeven

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
nl[0]: Kan de volgende term niet vinden: @terms
nl[1]: Kan de volgende termen niet vinden: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
nl[0]: Gebruiker: @users niet gevonden
nl[1]: Gebruikers: @users niet gevonden

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: HTML filter
nl: HTML-filter

en: Indexed
nl: Geïndexeerd

en: is empty
nl: is leeg

en: More like this
nl: Zie ook

en: New field
nl: Nieuw veld

en: Do you really want to delete this server?
nl: Weet u zeker dat u deze server wilt verwijderen?

en: Do you really want to delete this index?
nl: Weet u zeker dat u deze index wilt verwijderen?

en: Add index
nl: Index toevoegen

en: The server was successfully enabled.
nl: De server is succesvol ingeschakeld.

en: The index was successfully enabled.
nl: De index is succesvol ingeschakeld.

en: The index was successfully disabled.
nl: De server is succesvol uitgeschakeld.

en: URL field
nl: URL-veld

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: is not empty
nl: is niet leeg

en: Access check
nl: Toegangscontrole

en: The server was successfully created.
nl: De server is succesvol aangemaakt.

en: enabled (!disable_link)
nl: ingeschakeld (!disable_link)

en: Service options
nl: Service-opties

en: The search server was successfully edited.
nl: De zoekserver is succesvol bewerkt.

en: Index now
nl: Nu indexeren

en: The search index was successfully edited.
nl: De zoekindex is succesvol bewerkt.

en: The available fields were successfully changed.
nl: De beschikbare velden zijn gewijzigd

en: The server was successfully deleted.
nl: De server is verwijderd.

en: The index has been successfully deleted.
nl: De index is verwijderd.

en: Ignore case
nl: Hoofdlettergevoeligheid negeren

en: Create a new search index.
nl: Nieuwe zoekindex aanmaken.

en: Direct query
nl: Directe query

en: - Use default -
nl: - Standaard gebruiken -

en: New field name
nl: Naam van nieuw veld

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Fulltext search
nl: Zoeken in volledige tekst

en: doesn't contain
nl: bevat geen

en: (No information available)
nl: (Geen informatie beschikbaar)

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
nl: Het jaarbereik moet in het formaat -9:+9, 2005:2010, -9:2010, of 2005:+9 zijn.

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: Complete entity view
nl: Volledige entiteitsweergave

en: Bundle filter
nl: Bundelfilter

en: Search page path
nl: Zoekpaginapad

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Gebruikers kunnen meerdere waarden in de vorm van 1+2+3 (voor OR) of 1,2,3 (voor AND) invullen als dit geselecteerd is.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
nl: Indien geselecteerd, worden de voor het filter ingevoerde nummers niet gebruikt om te beperken, maar om deze uit te sluiten van het overzicht.

en: Aggregated fields
nl: Geaggregeerde velden

en: Find similar content.
nl: Vind vergelijkbare inhoud.

en: Aggregation type
nl: Aggregatietype

en: Exclude unpublished nodes
nl: Ongepubliceerde inhoud uitsluiten

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Is empty
nl: Is leeg

en: Is not empty
nl: Is niet leeg

en: !field (indexed)
nl: !field (geïndexeerd)

en: Bypass access checks
nl: Toegangscontroles omzeilen

en: List additional actions
nl: Aanvullende acties weergeven

en: Adds highlighting for search results.
nl: Voegt markering toe aan zoekresultaten.

en: @indexed/@total indexed
nl: @indexed/@total geïndexeerd

[ctx: items to index]
en: all
nl: alle

en: Queue all items for reindexing
nl: Plaats alle items in de wachtrij voor herindexatie

en: Clear all indexed data
nl: Alle geïndexeerde data wissen
