Search API (7.x-1.19) - en to tr translation catalogue (132 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enabled
tr: etkin

en: enable
tr: etkinleştir

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Is
tr: -dir

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: disabled
tr: etkin değil

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: none
tr: hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Total
tr: Toplam

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Module
tr: Modül

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Fields
tr: Alanlar

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Maximum
tr: En fazla

en: Processors
tr: İşlemciler

en: Transliteration
tr: Harf çevirisi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: String
tr: Dize

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Integer
tr: Tamsayı

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Duration
tr: Süre

en: First
tr: Birinci

en: Limit
tr: Sınır

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Entity
tr: Nesne

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: any
tr: herhangi biri

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Hours
tr: Saat

en: Seconds
tr: Saniye

en: Minutes
tr: Dakika

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Minimum
tr: En az

en: Index
tr: Dizin

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr: @count veya daha fazla karaktere sahip en az bir anahtar kelime eklemeniz gerekiyor.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Node access
tr: Düğüm erişimi

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Sum
tr: Toplam

en: Display all values
tr: Tüm değerleri göster

en: Hide view / Page not found (404)
tr: Görünümü sakla / Sayfa bulunamadı (404)

en: Display empty text
tr: Boş metin ekranı

en: Provide default argument
tr: Varsayılan argüman kullan

en: exposed
tr: açıkça

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
tr: İşaretlenirse, kullanıcıya yalnızca burada seçilen öğeler sunulur.

en: Is all of
tr: Şunların tümü

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: HTML filter
tr: HTML süzgeci

en: Indexed
tr: Dizinlenmiş

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: New field name
tr: Yeni alan adı

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: (No information available)
tr: (Bilgi yok)

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: Search page path
tr: Arama sayfası yolu

en: Facet field
tr: Facet alanı

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Aggregation type
tr: Toplama tipi

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Bypass access checks
tr: Erişim denetimlerini atla

en: List additional actions
tr: Ek eylemleri listele
