Search API (7.x-1.24) - en to it translation catalogue (134 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: enable
it: attiva

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Is
it: È

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Total
it: Totale

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: Date format
it: Formato data

en: Module
it: Modulo

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Fields
it: Campi

en: Is not
it: Non è

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Maximum
it: Massimo

en: Processors
it: Elaboratori

en: Configuration
it: Configurazione

en: String
it: Testo

en: Last
it: Ultimo

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Integer
it: Intero

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Duration
it: Durata

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Granularity
it: Granularità

en: Entity
it: Entità

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: any
it: qualsiasi

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Server name
it: Nome server

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Minutes
it: Minuti

en: Read only
it: Sola lettura

en: disable
it: disattiva

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Index
it: Indice

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it: Devi inserire almeno una parola-chiave con @count caratteri o più.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Node access
it: Accesso al nodo

en: Years
it: Anni

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Boolean
it: Booleano

en: Bundles
it: Bundle

en: Is one of
it: È uno di

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Sum
it: Somma

en: Display all values
it: Mostra tutti i valori

en: Hide view / Page not found (404)
it: Nascondi vista / Pagina non trovata (404)

en: Display empty text
it: Mostra testo vuoto

en: Provide default argument
it: Stabilire il parametro predefinito

en: exposed
it: esposto

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: HTML filter
it: Filtro HTML

en: Indexed
it: Indicizzato

en: New field
it: Nuovo campo

en: Entity ID
it: ID Entità

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: New field name
it: Nome del nuovo campo

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Search page path
it: Percorso pagina di ricerca

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: Date selection form element
it: Elemento del form per la selezione della data

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: List additional actions
it: Mostra ulteriori azioni
